Ana SayfaTürkiyeOHAL yetkileri revizyonlarla uzatıldı

OHAL yetkileri revizyonlarla uzatıldı

Hükümetin OHAL yetkileri bir yıl daha uzatıldı. Kamuoyunda endişe yaratan durum ek gözaltı süresinin bir yıl uzatılmasını da kapsıyor.

Hükümetin OHAL yetkileri bir yıl daha uzatıldı. Kamuoyunda endişe yaratan durum ek gözaltı süresinin bir yıl uzatılmasını da kapsıyor. İYİ Parti uygulamaya sert şekilde itiraz etti.

Muhalefet partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin karşı çıktığı OHAL yetkilerinin 3 yıl daha uzatılmasını içeren torba yasa teklifi Meclis’te kabul edildi. Ek gözaltı sürelerinin uzatılmasına ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021’den itibaren 1 yıl uzatılacak.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurul, sabaha kadar kesintisiz 17 saat çalışmalarını sürdürdü. ‘Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ Genel Kurul’da görüşülerek kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, ek gözaltı sürelerine ilişkin kanun teklifinin, terörle mücadelenin etkin şekilde sürdürülmesi için gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek gözaltı sürelerinin getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulamasının, 3 yıl daha uzatılmasını öngören maddesi, AK Parti’nin değişiklik önergesiyle revize edilmişti.

TMSF’nin kayyım olarak atanması 3 yıl daha uzatıldı

Terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı bulunan veya irtibatlı kişilerin sahibi veya ortağı oldukları şirketlere yönelik yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda TMSF’nin kayyım olarak atanmasına ilişkin hüküm, 31 Temmuz 2021’den itibaren 3 yıl daha uygulanacak. Kanunla, OHAL’in süresinin dolmasından kaynaklanan terör örgütleriyle mücadele kapsamında; OHAL uygulamasının süresi uzatılıyor. Bu kapsamda; terör örgütleriyle mücadele kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması, mesleğe ilişkin unvanların kullanılmaması gibi ihtiyaç duyulan birtakım tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi ihtiyaç doğrultusunda 31 Temmuz 2021’den itibaren 1 yıl daha uzatılacak. Terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek gözaltı süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021’den itibaren 1 yıl uzatılacak.

İYİ Parti’den ‘anayasaya aykırı’ itirazı

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel de düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia etti.

Düzenlemeyle, iktidarın, “OHAL şartlarını Meclis denetimi olmadan 1 yıl daha sürdürmek istiyorum. İnsanları, istediğim şekilde gözaltına alabilirim, kamudan ihraç edebilirim, kimseye hesap vermem.” dediğini savunan Erel, “Bu maddeyle anayasal özgürlüklerin pervasızca kısıtlanması, OHAL rejimine ait bazı uygulamaların devam ettirilmesi kabul edilemez.” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri