Ana SayfaTürkiyeOlmayan planlama ve tarım politikaları yüzünden çiftçiler tarlalarını terk ediyor

Olmayan planlama ve tarım politikaları yüzünden çiftçiler tarlalarını terk ediyor

Balıkesir’de domates üreticilerinin sorunlarını dinleyen CHP Milletvekili Aytekin, tarladaki domatesin market rafına gelene kadar fiyatının 10 kart arttığını söyledi.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde domates üreticilerinin sorunlarını dinleyen CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, tarım politikaları yüzünden çiftçinin tarlasını terk ettiğini söyledi. Aytekin, “Tarladaki domatesin kilosu 35 kuruş, markette 1 lira 70 kuruş. Üreticiye maliyeti ise ortalama 45 kuruş. Yani tarladaki 5 kg. domates, şehirde 1 bardak çay ediyor. 3 kg. domates 1 adet maske ediyor” dedi.

Domatesin tarlatan markete fiyatının 10 kat arttığının altını çizen Aytekin, şunları söyledi:

“Bir kilo domatesin üreticiye maliyeti ortalama 45 kuruş. Bunun çerisinde gübre var, mazot var, sulama var, işçilik var, elektrik var, taşıma var. Ama iş market raflarına geldiğinde değişiyor. Markette salçalık domates 1 lira 70 kuruş. Sofralık domates ise 3 lira. Yani çiftçiden 35 kuruşa alınan domates market rafında 10 katına kadar çıkabiliyor. Türkiye’de üreticiler tarlalarını terk ediyor. Sebebi de olmayan tarım politikalarıdır. Olmayan planlamadır. Üretici artık devlete güvenmek istiyor ancak anlaşılan o ki, yöneticiler marketleri üreticiden daha çok önemsiyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri