Ana SayfaTürkiyeÖmer Dinçer: AK Parti kabul etmese de artık orotiter bir güç

Ömer Dinçer: AK Parti kabul etmese de artık orotiter bir güç

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Karar TV'de önemli açıklamalar yaptı. Dinçer, "AK Parti kabul etmese de artık orotiter bir güç" diye konuştu.

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Karar TV’de önemli açıklamalar yaptı. Dinçer, “AK Parti kabul etmese de artık orotiter bir güç” diye konuştu.

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un gündemin nabzını tuttuğu Bi’ Karar Ver programına, haftanın birinci günü Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer konuk oldu.

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur, konukları Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer ile birlikte gündemin nabzını tuttu.

Ele alınan başlıklar şöyle:

Ömer Dinçer: (Yangın sorumluluğu Ankara’da mı belediyelerde mi?) Orman Bakanlığı Teşkilatı ormanlar konusunda çok hassastır, hiç kimseye bırakmaz.

(Yangın sorumluluğu Ankara’da mı belediyelerde mi?) Yönetsel olarak bakıldığında bu krizin en önemli sorunu merkezileşmedir.

(Yangın sorumluluğu Ankara’da mı belediyelerde mi?) Yetkilerin tamamı yerel yönetimlerde olmuş olsa bile yetki devri sebebiyle sorumluluğunun merkezi idareden bütünüyle kalktığını iddia etmek zordur.

Bakanlar artık siyasi bir teknisyen değil. Şimdi adeta bürokratik mekanizmanın bir parçası gibi duruyorlar.

(Ziya Selçuk gitti Mahmut Özer geldi) İkisi de eğitim konusunda oldukça yetkin insanlardır. İkisinin de doğru tercihler olduğunu düşünüyorum. Fakat önemli olan böyle yetenekli insanların politika üretmelerine izin verilmesi.

(Ziya Selçuk gitti Mahmut Özer geldi) Yönetim sistemiminiz otoriterleşmişse ehliyet sahibi kişi kararda bağımlı hale gelmiştir.

Herhangi bir yönetimin 5 konuda kendisine yeni bir paradigma oluşturması lazım: ideolojisi olmayan bir devlet, otoriterlikten uzak bir devlet, merkeziyetçilikten uzak, katı ve kapalı bir bürokrasiden uzak yönetim.

Türkiye’deki Müslüman mahallinin zihni bir sorunu var. Lider üzerinden hükümdarlık sistemine daha olumlu bakan, demokrasiye karşı daha uzak duran bir zihni yapı oluşmaya başladı.

(Müslümanlar neden demokrasiyi istemiyor?) Dindar kesimin ‘eğitim’ sorunu var.

AK Parti her ne kadar kabullenmekte zorlansa da önceden etkin bir güçtü, şimdi otoriter bir güç olarak var.

Dünyada en iyi işletme eğitimi Türkiye’de verilir Amerika’da bile lisans eğitimi bizimki kadar iyi değil.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri