Ana SayfaTürkiyeÖmer Dinçer'den Şehir Üniversitesi açıklaması: Eğer bu işin bir siyasi tarafı varsa...

Ömer Dinçer’den Şehir Üniversitesi açıklaması: Eğer bu işin bir siyasi tarafı varsa…

İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Şehir Üniversitesi’nde yaşananlara ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Gazeteci yazar Kemal Öztürk’ün YouTube kanalına konuk olan Ömer Dinçer, “Üniversitemizdeki sorun siyasi olabilir” dedi.

Ömer Dinçer: Siyasi karar endişesi taşıyorum

Bu kararın aslında bir siyasi karar olduğu konusunda endişeler taşıyorum. Eğer Halk Bankası bu müdahalede bulunmasaydı ve bize vadettiği kredileri kullandırtsaydı bizim hala bir yıl boyunca bütün masraflarımızı karşılayacak krediyi ödemesi gerekirdi.

Bu yıl 25 milyon lira borç ödeyebilecek potansiyele ulaştık. Gelecek yıl da 40 milyon lira borç ödeyebilecek potansiyele ulaşacağız. Ancak Halk Bankası’nın kararı bütün stratejik planlarımız altüst etti.

Banka yöneticileriyle yeniden yapılandırma görüşmeleri yaparken birdenbire önce Halk Bankası’ndaki hesaplarımıza sonra da bütün bankalardaki hesaplarımıza müdahale ettiler. Hesaplarımız blokeli hale getirildi. Üniversiteyi mali bir acziyete sevk edip onun üzerinden başka bir rant planlanıyor endişesini duyuyoruz.

Üniversite ve kampüsü iştah kabartmış, dikkat çekmiş olabilir. Yapılan işlemlere bakıldığında bu yaşananların normal olmadığını görüyoruz.

Ömer Dinçer: Eğer bu işin siyasi bir tarafı varsa…

Eğer işin siyasi bir tarafı varsa hukukla mücadele etmek mümkün olmuyor. YÖK’e gereğini yap diyorum. Ya bize sahip çık ya da gereğini yap.

Normal şartlarda, HalkBank destek vermeliydi. Fakat bunu vermediği için doğrusu endişe taşıyoruz. Açıkça endişemizi de kamuoyu ile paylaştık. Bu süreçte doğrusu; bizi mali bir zafiyete düşürme çabaları var. Mali zafiyete düştükten sonra muhtemeldir ki eğitim-öğretim aksasın ve ‘YÖK müdahalesine açık hale gelelim diye bekleniyor’ olabilir. Ama bütün bunlara gerek yok. Üniversitenin itibar kaybetmesi… Daha sonra kayyuma devredildiği zaman bile üniversiteyi olumsuz etkileyecek bir husus. Eğer böyle bir plan varsa karar versinler.

Kemal Öztürk’ün Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Dinçer ile yaptığı röportajı aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz