Ana SayfaTürkiyePijamalarıyla Meclis'te gözaltına alınmıştı! Gergerlioğlu hakkında flaş karar

Pijamalarıyla Meclis’te gözaltına alınmıştı! Gergerlioğlu hakkında flaş karar

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde pijamalarıyla gözaltına alınan Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun serbest bırakıldığı öğrenildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde pijamalarıyla gözaltına alınan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun serbest bırakıldığı öğrenildi.

Milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM’de gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Gergerlioğlu’nun TBMM’den çıkmayarak eylemler gerçekleştirdiğinin tespit edildiği açıklandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise “Anayasaya göre milletvekilliği kesin hüküm ile sona ermiş ve milletvekili sıfatı taşımayan bir kişinin Meclis’i eylem alanı olarak kullanmaya kalkması kabul edilemez” ifadelerini kullandı. İfadesi alınan Gergerlioğlu serbest bırakıldı.

TBMM Genel Kurulunda yargı kararı okunarak milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkında açılan soruşturma kapsamında bekleyişini sürdürdüğü TBMM’de HDP grup odasında gözaltına alındı.

TBMM Genel Kurulunda, hakkında “terör propagandası yapmak” suçundan kesinleşen mahkeme kararının okunmasının ardından milletvekilliği düşürülen HDP’li Gergerlioğlu TBMM’deki HDP grup odasında polis tarafından gözaltına alındı.

BAŞSAVCILIK’TAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada, eski Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun kesinleşmiş mahkeme kararı nedeniyle milletvekilliğinin düştüğü, buna karşın Gergerlioğlu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dışarıya çıkmayarak eylemler gerçekleştirdiğinin tespit edildiği belirtildi. Milletvekilliği düşen Gergerlioğlu’nun Meclis binasını terk etmediği ve halen milletvekili gibi davrandığı, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları ve canlı yayınlar yaptığı, kamu binasında hakkı olmadığı halde hukuka aykırı olarak 17 Mart’tan itibaren ayrılmadığı belirtildi. Açıklamada Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldükten sonra saat 19.25’te Meclis Genel Kurulu salonundan çıkarak basın mensuplarına demeç verdikten sonra ikinci katta bulunan HDP parti grup katına yürüyerek çıkarken beraberinde bulunan kişiler de dahil olmak üzere grup içerisinden terör örgütünü öven sloganlarının atıldığı, Meclis koridorlarında terör örgütü elebaşı ve terör örgütü lehine slogan atılmak suretiyle terör örgütü propagandası da yapıldığının tespit edildiği ifade edildi.

Meclis’ten çıkarılan Gergerlioğlu, sağlık kontrolü için hastaneye sevk edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri