Ana SayfaTürkiyeAllah'a hamd olsun! Gergerlioğlu yeniden Meclis'te

Allah’a hamd olsun! Gergerlioğlu yeniden Meclis’te

Hukuksuz şekilde vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu, aylar sonra yeniden Meclis’e döndü. Gergerlioğlu o anları “Allah’a hamd olsun” sözleriyle paylaştı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı, Gergerlioğlu’nun maruz bırakıldığı yaptırımları sert şekilde eleştirmişti.

Milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu yeniden Meclis’e dönüyor. İade kararı bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda okundu. Okunan kararla Gergerlioğlu, 4 ay sonra yeniden milletvekili.

Sosyal medya paylaşımı nedeniyle 2 Nisan’da tutuklanan ve kısa süre önce tahliye edilen Gergerlioğlu, CHP’li Enis Berberoğlu’nun ardından AYM kararıyla milletvekilliğine dönen ikinci isim oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı sonrası cezaevinden çıkan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Twitter’dan düşürülen milletvekilliği ile açıklama yaptı.

Gergerlioğlu, şu ifadeleri kullandı: “Vekilliğe iadem için Yargı kararı bugün okunuyor. Saat 14.30’da okunduktan sonra TBMM Genel kurula gireceğim. Halkın verdiği hakkı haksızlıkla kimse alamaz, galip gelen halkın iradesidir.”

Neler yaşandı?

Anayasa Mahkemesi (AYM), vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusu sonucunda, Gergerlioğlu’nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar vermişti.

Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından Gergerlioğlu cezaevinden tahliye edilmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri