Ana SayfaTürkiyeÖmer Ünal: Davutoğlu'nu eleştirmek 360 derece dönen Ethem Sancak gibi bir şahsın...

Ömer Ünal: Davutoğlu’nu eleştirmek 360 derece dönen Ethem Sancak gibi bir şahsın ne haddi ne de hakkıdır

İşadamı Ethem Sancak’ın sırf Erdoğan’a şirin görünmek için Ahmet Davutoğlu’nu hedef alarak söylediği “Konyalılar 360 derece döner” sözlerine Davutoğlu’nun kurmay ekibinden yanıt geldi.

Aynı zamanda eski AK Parti Konya milletvekili olan Ömer Ünal, “Ethem Sancak Konya’ya gitmeden özür dilemeliydi. Onu Konya’ya çağıranları da o programa katılanları da anlamak mümkün değil” diye konuştu.

Medya Notu’na Ethem Sancak’ın Ahmet Davutoğlu hakkında sarf ettiği “Ben o gün bana saldıran Ahmet Davutoğlu’ndan daha çok Konyalıyım“ şeklindeki sözlerini değerlendiren Ömer Ünal, Davutoğlu’nu eleştirmek, 360 derece dönen Ethem Sancak gibi bir şahsın ne haddi ne de hakkıdır” şeklinde konuştu.

Ethem Sancak Davutoğlu’na Erdoğan’ı övmek için saldırdı

Bilindiği gibi, işadamı Ethem Sancak 2015 Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Güneysu ilçesinde Başkanlık Sistemi ile ilgili bir konuşmasında Karadenizlileri övmek için ‘Karadenizliler inandıkları yolda dosdoğru gider. Ancak Kayserililer para yoksa gitmezler. Veya Konyalılar gibi 360 derece dönmezler’ ifadesini kullanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Konya’daki Gençlik ve Kırsal Kalkınma Zirvesi programına 81 ilden gençlerle tecrübe paylaşımı toplantısında konuşan Ethem Sancak, o günkü ifadelerini hiç söylememiş gibi, yanlış anlaşıldığını, Konyalılardan özür dilediğini ifade etmişti.

Yine bu programdaki konuşmasında Ethem Sancak ‘Ben o konuşmamda Mevlana’yı anlattım. Mevlana’nın ferasetini anlattım. Bana o gün saldıran Ahmet Davutoğlu’ndan daha çok Konyalıyım’ sözleriyle yine şaşkınlık yarattı.

Önelikle şunun bilinmesi gerekir. Biz hiçbir bölgeyi ötekileştirmeden, hiçbir şehri birtakım ithamlarla zan altında bırakmadan 82 milyonu kucaklayan bir anlayışı ortaya koyacağız. Dolayısıyla Ethem Sancak’nın Konya’daki programda İhlas Haber Ajansı muhabirinin sorusu üzerine verdiği cevap ve dilediği özür şaşkınlıkla karşılanmıştır.

Konya’nın ismini gerek yurt içinde gerek yurt dışında başarıyla en güzel şekilde temsil etmiş, Dışişleri Bakanlığı, 62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyetleri Başbakanlığı yapmış Davutoğlu hakkında söyledikleri de akla ve mantığa aykırıdır. Konya’nın bir değeri olan Davutoğlu Türkiye’yi bugün ve yarın güçlü şekilde geleceğe taşıyacak olan bir isimdir.

Şunu özellikle ifade etmek gerekiyor. Ethem Sancak Konya’ya herhangi bir programa davet edilmeden bu özrünü kamuoyu ile paylaşıp Konya’daki programa öyle çağrılmalıydı. Ethem Sancak’ın ‘360 derece dönerler’ ifadesinin özrü yapılmadan onun Konya’da bir etkinlikte boy göstermesi manidardır.

Sürekli git-geller yaşayan bu tip kişilere pirim vermemek gerekiyor. Konya Selçuklu’nun başkenti olarak tarihteki yerini almış kadim bir başkenttir. Konya gerek tarihi gerekse coğrafyası gerek medeniyet anlayışıyla geçmişte olduğu gibi gelecekte de ülkenin en önemli illerinden biri olacaktır.

Ömer Ünal: Davutoğlu’nu eleştirmek Ethem Sancak gibi birinin haddi değildir

Yarını düşünmeden söylenen bu sözler kabul edilebilir değildir. Konya’nın yetiştirdiği, Konya’dan milletvekili olarak Başbakanlık yapmış Prof. Dr. Sadi Irmak, Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu bilinmelidir ki Konya’nın ve Konyalıların her daim gönüllerde yaşamaktadır.

Sayın Davutoğlu’nu eleştirmek hele hele dün söylediğini inkar edercesine geçmişini unutup bugün 360 derece dönen bir şahsın ne haddi ne de hakkıdır. Konyalı Sayın Davutoğlu’na dün olduğu gibi bugün de yarın da gereken desteği ve katkıyı verecektir.

Ne olmuştu?

Bundan tam 4 yıl önce “Konyalılar 360 derece döner” diyerek kamuoyunda büyük rahatsızlık yaratan ve Konya’daki kredisini de sıfırlayan iş adamı Ethem Sancak’tan o sözler için özür geldi. Ancak özür dilerken Ahmet Davutoğlu’na sataşmaktan da geri durmadı.

Batırdığı gazete ve televizyonlarla adından söz ettiren ve iktidar üzernide bir kambur oluşturan Ethem Sancak, 2015 yılındaki bir toplantıda “Konyalılar 360 derece döner” demişti.

2015 yılında Başkanlık Sisteminin anlatıldığı bir programda yaptığı konuşmada, ‘Konyalılar 360 derece döner’ sözünün tepkiye neden olduğu hatırlatılınca Sancak şöyle konuştu:

“Ben orada yanlış anlaşıldım. Ben Konyalıların ferasetini Mevlana’yı anlattım. Mevlana ne diyor, ‘Bir ayağım pergel dünyayı 360 derece dönerim’. Ben bunu anlatmaya çalıştım. Ben o gün bana saldıran Ahmet Davutoğlu’ndan daha çok Konyalıyım biliyor musunuz? O Taşkent’li benim büyük dedem Ahmet Konevi, Mevlana’nın hocasıydı. Benim de kökenim ona dayanıyor. Ben Ahmet Konevi’ye, Mevlana’ya hakaret edebilir miyim? Ben haddimi bilirim. O gün benim lafım münafıklar tarafından çarpıtıldı. Gene de Konyalılardan özür diliyorum eğer yanlış anlaşıldıysam.”

Güneş gazetesinin alçak manşeti

Ahmet Davutoğlu Pelikan darbesiyle Başbakanlık koltuğunu bırakmak zorunda kaldığında takvimler 2016 yılını gösteriyordu. Yani Ethem Sancak’ın Güneş gazetesinin sahibi olduğu yılları.

Güneş gazetesi o dönem Ethem Sancak’ın talimatıyla Pelikan darbesine sahip çıkmış, görevini bırakan Davutoğlu için de “Patinaj dönemi sona erdi” manşetini atmıştı.

Özrün nedeni Konya’da yaptığı iş mi?

Ethem Sancak’a ASELSAN’ın Konya’ya bir silah fabrikası kuracağı hatırlatıldı ve “Konya’ya savunma sanayi alanında bir yatırım yapmayı düşünür müsünüz?” şeklinde bir soru soruldu. Sancak soruya “ASELSAN’ın ya da askeri vakıfların fabrikalarının rakibi değilim. Biz birbirimizi tamamlamakla yükümlüyüz. Görev düşerse ASELSAN ile müşterek işlerimiz var. Konya’ya yapacağı işlerle ilgili bizim de katkımız var. Şu anda biz milli dingili üretmeye çalışıyoruz. Konyalı bir işadamıyla ortağız. Şamatasını yapmadan zaten Konya’da iş yapıyoruz” şeklinde cevap verdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz