Ana SayfaTürkiyeÖnlem alma zamanı geldi! Mehmet Ceyhan'dan korona uyarısı

Önlem alma zamanı geldi! Mehmet Ceyhan’dan korona uyarısı

Koronavirüs denince akla gelen ilk hekimlerden biri olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüse karşı toplumsal bağışıklığın her geçen gün azaldığını belirtti.

Aşı olmak konusunda tereddüt yaşayanlar nedeniyle aşılama hızında büyük düşüş yaşandığını belirten Mehmet Ceyhan, 2 doz aşılı olanların da bağışıklığını kaybettiğini söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, iki doz aşılı olanların bağışıklığını kaybetmeye başladıklarını söyledi.

“Her gün 200-300 bin kişi bağışıklığını kaybediyor” diyen Ceyhan buna karşılık aşı olanların sayısının daha az olduğunu aktardı.

Son 1 aya ilişkin 1. ve 2. doz aşılama sayılarını gösteren tabloyu paylaşan Ceyhan, “Aşı ile korunan sayısı yani toplumsal bağışıklık artmıyor, her gün giderek azalıyor” diyen Ceyhan’ın konuya dair sosyal medya hesabından yapılan açıklama şu şekilde:

“1. doz sayısı 100 binin altında. Önce inaktif aşıyla aşılanıp, şimdi bağışıklığını kaybedenlerin günlük sayısı daha fazla. Yüzde 80 aşıyla korunan hedefinden giderek uzaklaşıyoruz.

Önlem alma zamanı geldi

Aşı kararsızlığı bu kadar fazla, aşı karşıtları da yalanlarıyla toplumu bu denli ve rahat zehirlerken, toplumsal bağışıklık sağlamanın mümkün olmadığını görüp, devletin ek önlemler alma zamanı geldi, umarım geçmez.

Basitçe; her gün 200-300 bin iki doz aşılı kişi bağışıklığını kaybediyor (bu sayı 2 doz Biontech olanlar 6 ayını doldurunca daha çok artacak), oysa biz günde bundan daha az kişiye 2. ve 3. doz aşı yapabiliyoruz.”

Dünyanın en iyi aşısı hangisi? Daha fazla bilgi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri