Ana SayfaTürkiyeOral Çalışlar: Seçim güvenliği tehlikeye mi giriyor?

Oral Çalışlar: Seçim güvenliği tehlikeye mi giriyor?

Posta yazarı Oral Çalışlar, Türkiye’de sandıkların açılmasının ve oyların sayılmasının şeffaf bir sistem içinde gerçekleştiğini yazdı.

Çalışlar ‘Seçim Güvenliği’ başlıklı yazısınında seçim güvenliğine ilişkin kafalarda soru işaretleri bırakabilecek yaklaşımlardan kaçınmak gerektiğini, Türkiye’de sandıkların açılmasının ve oyların sayılmasının şeffaf bir sistem içinde gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Posta yazarı Oral Çalışlar, oy sayımında her parti gözlemcisinin yer alabildiğini, sayam işleminin seçmenlerin gözü önünde gerçekleştiğini belirtti. Çalışlar, sandıktaki sonuçların parti temsilcilerinin imzası ile  açıldığını belirtti.

Oral Çalışların yazısının bir kısmı şu şekilde:

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın “Tarafsız Bölge” programı sırasında, bir haber kanalının sitesinde şöyle bir haberin yer aldığını fark ettik: “Seçime hile karıştıran 30 sandık görevlisi gözaltına alındı.” İrkildim.

Seçim güvenliği tehlikeye mi giriyordu? Neyse ki İstanbul Valiliği, hemen bir açıklamayla bu iddianın asılsız olduğunu belirtti. Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi olmayan verilerine göre, Ekrem İmamoğlu 25 bin civarında bir oy farkıyla yarışı önde bitirdi.

Az farkla seçim kaybeden Cumhur İttifakı’nın sonuçlara itiraz etmesi normal. Seçim kurulları, kademe kademe, itirazları gözden geçirecek, karara bağlayacak. Aynı şekilde ülkenin bir çok il ve ilçesinde az farkla kaybedenler itiraz ediyorlar, oyların yeni baştan sayılması dahil değişik taleplerde bulunuyorlar.

Özen gösterilmesi gereken nokta; seçim güvenliğine ilişkin kafalarda soru işaretleri bırakabilecek yaklaşımlardan kaçınmak. Türkiye’de sandıkların açılması ve oyların sayılması, şeffaf bir sistem içinde gerçekleşiyor.

Oral Çalışlar’ın yazısının tamamını okuyabilirsiniz.

Haber: Merve EFE

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz