Ana SayfaDünyaOrtalığı karıştıran iddia! Rus muhalif lidere bir suikast daha!

Ortalığı karıştıran iddia! Rus muhalif lidere bir suikast daha!

İngiliz basını, Aleksey Navalny’nin zehirlenerek öldürülmeye çalıştığını iddia etti.

Rusya’da devlet başkanı Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen ve sık sık yönetim tarafından cezaevine atılmasıyla da bilinen Rus muhalif lider Aleksey Navalny’nin ikinci kez suikaste uğradığı iddia edildi.

İngiliz basınının Alman kaynaklarına dayandırdığı habere göre, ilk girişimde sağ kurtulan ve Berlin’de tedavi gören Rus muhalif, ikinci kez Novichok sinir ajanıyla öldürülmeye çalışıldı.

İddiaya göre, 22 Ağustos’ta tedavi için Almanya’ya götürülen Navalny, buradaki tedavisi sırasında komadayken kendisine bir doz daha Novichok verildi.

NAVALNY’NİN ZEHİRLENME SÜRECİ

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos’ta uçağa binen Navalny’nin uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı. Buradaki bir hastaneye kaldırılan Navalny’nin çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği ortaya çıkmış, 44 yaşındaki Rus muhalif lider özel bir uçakla tedavi için Berlin’deki Charite Hastanesine nakledilmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Navalny’nin sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Novichok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini duyurdu.  

Hastane, Navalny’nin sağlık durumunun iyi olduğunu ve komadan çıktığını açıklarken Seibert, zehirlenmenin İsveç ve Fransa’daki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından doğrulandığını aktardı.   

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri