Ana SayfaTürkiyeOsman Sert: Cumhur ittifakı kararsızlar dağıtılsa bile en fazla yüzde 46'ya ulaşabilir

Osman Sert: Cumhur ittifakı kararsızlar dağıtılsa bile en fazla yüzde 46’ya ulaşabilir

Osman Sert, Karar TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İktidarın kararsızlar dağıtılsa bile en fazla yüzde 46 alabildiğini söyleyen Sert'e göre AK Parti'nin oyları eriyor.

Osman Sert, Karar TV’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İktidarın kararsızlar dağıtılsa bile en fazla yüzde 46 alabildiğini söyleyen Sert’e göre AK Parti’nin oyları eriyor.

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un Karar TV’deki programına konuk olan Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Osman Sert Cumhur İttifakı’nın oylarının erimeye devam ettiğini belirterek, “İktidarda erime trendi var. Kararsızlar bile dağıtılsa yüzde 46’yı ancak buluyorlar” dedi.

Osman Sert: İktidarın oyları giderek eriyor

İktidarın oylarında ciddi bir erime olduğunu söyleyen Osman Sert’in açıklamaları şöyle:

“Bugün de ciddi bir erime trendi var iktidarda. Her ay yüzde 1, yüzde 0.5 oranlarında hemen hemen bütün araştırma şirketlerinde görülüyor bu. Biz de bunu çok istikrarlı bir şekilde görüyoruz. İktidarın bir oy kaybetme trendi var. Ekonomik koşullar değişmediği sürece, siyasi koşullar değişmediği sürece, Türkiye’de insanların hayatla ilgili beklentileri değişmediği sürece, bu erimenin geri döneceğini düşünmüyorum. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı seçimlerinin ilk turda sonuçlanması imkansız gibi.”

Sert: İktidar en fazla yüzde 46

Cumhur İttifakı’nın oylarının yüzde 50’yi geçemediğini ifade eden Sert, “Cumhurbaşkanı seçimlerinin ilk turda sonuçlanacağı kanaatinde değilim. Bizim yaptığımız araştırmalarda da diğer araştırmalarda da kararsızlar dağıtılsa bile iktidar, maksimum yüzde 46’ya ulaşabiliyor” diye konuştu.

Amirallerin bildirisinin anlamı ne?

103 amiralin bildirisi hakkında konuşan Osman Sert “Eğer Türkiye’de normal bir sistem işlese her şey kendi mecrasında yapılsa, basın olsa gerçekten ana akım medyada her şey konuşuluyor olsa bu tür şeylerin üstünde durmaya gerek olmazdı. Demokrasisi oturmuş ülkelerde de benzeri açıklamalar yapılıyor. Kimisi ciddiye alıyor kimisi ciddiye almıyor. Ama kimsenin aklında ‘bu bilmediğimiz bir şeye mi delalet ediyor?’ korkusu yok. Çünkü sistem işliyor. Bugün Türkiye’de sistemin işlememesinin problemini yaşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bildiriyi kaleme alan amirallerin bunun toplum tarafından nasıl algılanacağını bilmesi gerektiğini belirten Sert şöyle konuştu:

“Amiraller bildiriyi yayınlarken bunun toplumda nasıl algılanacağını bilmiyor olma ihtimalleri yok. Eğer 15 Temmuz’u yaşamamış olmasaydık çok daha rahat ‘ne darbesi kardeşim saçmalamayın’ derdik.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri