Ana SayfaTürkiyeOsman Sert ve Mehmet Emin Ekmen tartışıyor: Türkiye Afganistan'da ne yapabilir?

Osman Sert ve Mehmet Emin Ekmen tartışıyor: Türkiye Afganistan’da ne yapabilir?

Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Osman Sert ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen "Türkiye Afganistan'da nasıl bir yol izlemeli" sorusuna yanıt arıyor.

Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Osman Sert ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen “Türkiye Afganistan’da nasıl bir yol izlemeli” sorusuna yanıt arıyor.

Semra Alkan’ın sunduğu Karar Gündem’in bugünkü konukları DEVA Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen ve Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü ve KARAR yazarı Osman Sert oldu. Dünya ülkelerinin Afganistan üzerinden pay yarışına gireceklerini vurgulayan Ekmen, Afgan halkının da yaşam standartlarını göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi.

Karar Gündem’de bugün Türkiye, Afganistan’da nasıl bir yol izlemeli? Türkiye, Afganistan ve Batı arasında arabulucu mu olacak? Türkiye’nin göç politikası nasıl olmalı? konuları konuşuldu. Yayının ilk konuğu DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen oldu.

Afganistan’ın makus tarihine değinen Ekmen, NATO ve ittifak kuvvetlerinin sicillerinin temiz olmadığını söyledi. Ekmen, “1800’lü yıllarda İngilizlerin işgali. Daha sonra birtakım modern devlet geçiş çalışmalarından sonra Sovyet Rusya’nın işgali daha sonra Amerikan’ın işgali. Korkutucu bir tecrübesi olan ama ne yapacağı belirsiz bir Taliban rejimi karşımızda duruyor. NATO ve bünyesinde görev yapan ittifak kuvvetlerinin Afganistan sicilleri temiz değil. Bizzat Avusturalya Genel Kurmaylığının acemi askerlere bu işi öğrensinler diye Afganlı sivillere öldürtüldüğü şeklinde soruşturmalar var” dedi.

“NATO VE BM ÜLKELERİ HAK İHLALİ YAPIYOR”

NATO ve BM ülkelerin insan hakları konusunda hak ihlalleri yaptığını söyleyen Ekmen, “Pembe dönem kapanıyor. Kara dönem açılıyor, romantizmine de girmemek gerekiyor” dedi.

Ekmen, ülkelere dışarıdan müdahalenin demokrasi ve insan hakları konusunda bir sonuç vermediğini ve sosyoloji ile savaşılmayacağını belirtti.

“TÜRK ASKERİ İHRAÇ UNSURU MU?”

Tüm ülkelerin çekilme kararı aldığı Afganistan’da Türkiye’nin orada asker bulundurmasına değinen Ekmen, “Türk askeri ihraç unsuru mu? ” diyerek tepki gösterdi. Ekmen, şöyle devam etti:

” Türkiye’nin görüntüsü beni üzüyor. Amerika defalarca Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nı koruma arzusunu öven ifadeler kullandı. Bizde niye böyle bir arzu ve istek var? Afganistan’dan ABD çekiliyor, NATO çekiliyor, dünyanın bütün güçleri çekiliyor. Bir belirsizliğe Türk askerini sevk ediyoruz. Türk askeri ihraç unsuru mudur? Orada hangi menfaatimiz var? Ve Taliban’ın 3 günde Afganistan’ı ele geçirmesiyle Türkiye’nin bu planı çöktü. Bunu bizzat Türk devlet yetkilileri açıkladı. Demek ki Doha’da yapılan görüşmeden, Türkiye okuma yapamamış.”

“TÜRKİYE POLİTİK BİR ROL ALMALI”

Ekmen, Türkiye’nin göç politikası hakkında ise şunları kaydetti:

“Türkiye mültecilerle alakalı kendi ihtiyacını istihdam açısından, kayıtlı bir şekilde ve bunu devletin toplumla net olarak paylaştığı bir politikayla Türkiye’de tutması gerekiyor. Ama mültecilerin kendi ülkelerinde geçişin kolaylaşması için Türkiye’nin politik bir rol alması gerekiyor.”

Türkiye’de yaşanan afetlere de değinen Ekmen, çarpıcı iddialarda bulundu. Ekmen AFAD’a başkan atanmamasının nedeninin Erdoğan ve Soylu arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığını söyledi. Ekmen, “Afetlerle ilgili Meclis’te araştırma ve soruşturma kurulu kurulmuyor. Adli ve idari mekanizmalar devreye alınmıyor. Çünkü pandoranın kutusu açılırsa ortalığa kimin necasete, kire ve pisliğe bulaştığının bilinmesinden korkuyorlar” diye konuştu.

“TALİBAN İKİLEM İÇERİSİNDE”

Programın diğer konuğu ise Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü ve KARAR yazarı Osman Sert idi. Taliban’ın diğer terör örgütleriyle bağlantısı olduğunu ve ikilemde kaldığını belirten Sert, “Taliban El-Kaide’yle yakınlık içerisindeydi. Çevre örgütlerle Taliban’ın bir networku vardı. Taliban şu an ikilemin içinde. Bir yandan uluslararası sisteme daha entegre olmak için devlet gibi davranması gerekiyor. Diğer yandan daha önce elde etmediği meşrutiyetin karşısında olan örgütlerle olan ilişkisi var” diye konuştu.

“TÜRKİYE SORUNLARINI ÖRTMEK İSTİYOR”

Sert, Türkiye’de Afganistan sorunuyla ilgili tartışmaların ideolojik bir çevrede ilerlediğini belirterek “Türkiye’de Afganistan sorununun ideolojik önyargılarla tartışılması, Türkiye’nin kendi sorunlarını örtüyor. Türkiye’nin bugünkü sorunu; ideolojik bir sorun değildir. Türkiye’nin temel sorunu yönetilememek. Rasyonel bir devletin olmamasıdır. Merkezi yönetimin her şeyi eline almış olmasıdır. Laiklik tartışması üzerinden safları sıklaştırmak bu temel sorunun üstünü örtüyor” dedi.

“ABD’NİN ÇEKİLMESİ, 11 EYLÜL’ÜN KAPANMASIDIR”

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle ilgili de şunları söyledi:

“ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi kırılmadan ziyade parantezin kapanmasıdır. Yani 11 Eylül parantezinin kapanmasıdır.”

Göçmen sorununda iktidar ve muhalefetin söylemlerine değinen Sert, “İktidar kendisine yapılan eleştirileri ihanet olarak görüyor. Şu andaki duruma baktığımızda ise göçmen sorununda iktidar doğru yerde duruyor, muhalefet yanlış. Muhalefet sığınmacılar üzerinden iktidarı vurmaya çalışıyor. Mülteciler üzerinden muhalefete gelecek oy uzun vadede çok zarar verecek” dedi.

 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri