Ana SayfaTürkiyeOsman Sert: Operasyonu kimse sınırdan koordinat, plan, hedef paylaşanlar kadar riske atamaz 

Osman Sert: Operasyonu kimse sınırdan koordinat, plan, hedef paylaşanlar kadar riske atamaz 

“Türkiye’nin sınır emniyetini sağlamak ve mültecilere güvenli bölge oluşturmak istemesi gayet makul ve meşru” diyen Osman Sert, “Ancak zamanlamayı, destek ve meşruiyet mekanizmalarını doğru seçmezseniz önce kendi güçlerinizi tehlikeye atarsınız” ifadelerini kullandı.

Osman Sert canlı yayınlarda operasyona ilişkin koordinat ve gizli bilgi paylaşan gazetecileri, muhabirleri “Operasyonla ilgili makul her türlü eleştiri, görüş, teklif, düşünce ifade edilebilir. İnanın bunların hiçbiri arazide canını ortaya koyan askerleri sınırdan koordinat, plan, hedef yayını yapanlar kadar riske atamaz” sözleriyle eleştirdi.

İşte Osman Sert’in twitter’dan yayınladığı o analiz…

Çatışma ortamlarında makulu seslendirmek zordur. Hele de Harp Okulu’na gidecekken yanlışlıkla İletişim Fakültesi’ni kazananların sınıra dizildiği bir ortamda daha da zor.(Elbette iyileri ayırmak gerek) Bu durum düşüncelerin ifade edilmeyeceği anlamına gelmiyor.

Türkiye gibi bir ülkenin her an sınır il ve ilçelerine roketlerle saldırabileceği ortaya çıkan bir terör örgütüne ve ona gelişmiş silahlar verilmesine neden itiraz ettiği son bir haftada net bir şekilde görüldü.

Türkiye’nin sınır emniyetini sağlamak ve mültecilere güvenli bölge oluşturmak istemesi gayet makul ve meşru. Bunun için son tahlilde silahlı gücünü kullanması da. Ancak zamanlamayı, destek ve meşruiyet mekanizmalarını doğru seçmezseniz önce kendi güçlerinizi tehlikeye atarsınız.

Bir adım atarken uluslararası destek ve meşruiyet herşey değildir diye bunu yok da sayamazsınız. İçerde ‘ben yaptım oldu’ dediğinizde sonucu yerel seçimlerde gördük. Dış politikada bu marjınız çok daha kısıtlıdır. Maliyeti de bir siyasi parti değil tüm ülke yüklenir.

Ne Musul’u IŞİD mücadelesi diyerek yerle bir eden, Irak’ı kan gölüne çeviren ABD ne de Suriye’de yüzbinlerce insanın ölümünden sorumlu Rusya ahlaki gerekçelerle diğerine tercih edilebilir. ABD karşıtlığı yapıp Rusya’ya göz kapatmak tutarsızlıktır.

Gelinen noktada ABD’nin kontrol sahalarını Rusya’ya (Suriye’de fiilen rejim yok, varmış gibi yapmanın anlamı da yok) teslim etmeyi iyi hesap etmek gerekir. PYD’nin asıl sahibi, bölgeyi anahtar teslim veren rejim; PYD’ye Moskova’da ofis açtıran Rusya’dır.

ABD’nin siyasi tepkiyi aşan tavırlarına, yaptırım tehditlerine uygun cevap verilir. Ama Rusya ile anlaşamadığınızda da Moskova’nın ilk aklına gelen namlusunu size çevirmek, ikincisi doğalgazı kesmektir.

Romantik manşetler kimseye güvenlik sağlamaz.Bir cinayete sessiz kalıp diğerine insanlık adına itiraz ediyor olmak ahlaki değil.Mesele gücünüzü potansiyelinizi bilip diğer güçler arasında önemli bir aktör olarak satranç oynayabilmektir. Zara güvenerek diplomasi yapamazsınız.

Bu arada Suriyeli Kürtlerin askerlik hizmetini PKK saflarında yapmalarını kabul eden de; Kürtlere vatandaşlık, toprak sahibi olma hakkı, en basit imkanları vermezken Öcalan’a ev sahipliği yapan da aynı Esat ailesidir.

Ne yazık ki yüksek hamasetle Kürtleri hedefe oturtmak ne kadar yanlışsa Kürt yanlısı görünen söylemlerle yüzlerce yıldır birlikte yaşayan halkları birbirine düşürmeye çalışanların oyununa gelmek aynı şekilde yanlış.

Son söz: Operasyonla ilgili makul her türlü eleştiri, görüş, teklif, düşünce ifade edilebilir. İnanın bunların hiçbiri arazide canını ortaya koyan askerleri sınırdan koordinat, plan, hedef yayını yapanlar kadar riske atamaz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz