Ana SayfaTürkiyeOsman Sert: Yeni partiler Türkiye'deki siyasi haritayı değiştirecek

Osman Sert: Yeni partiler Türkiye’deki siyasi haritayı değiştirecek

Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Osman Sert, Medyascope adlı YouTube kanalında Murat Aksoy’un konuğu oldu.

İşte Osman Sert’in hem Barış Pınarı Harekatı hem de Davutoğlu ve Ali Babacan tarafından kurulacan yeni partiler hakkındaki analizleri…

1- Suriye konusunda kimin kazandığı ya da kaybettiği için net bir şey söylenemez. Bir zafer ya da hezimet söz konusu değil.

2- Bu harekat güvenli bir bölge açısından zaruriydi.

Osman Sert: Harekatın zamanlaması siyasi

3- Harekatın zamanlaması siyasiydi. Fakat bu anlaşılabilir bir durum. Dünyada her ülke kararlarını siyasi ölçeğe göre alabilir. Fakat AK Parti’ye üye olma çağrısı ve Millet ittifakının dağılma temennisi normal siyasiliğin sınırlarını zorlayan bir durumdu.

4- Harekat PYD’nin İran – Irak sınırından başlayıp Fırat’a kadar devam eden egemenliğini bozdu ve bu egemenliğin siyasi bir harekete evrilmesinin önüne geçti. Bu bağlamda anlaşılır bir operasyondu.

5- Ben yaptım oldu derseniz iç siyasette bunun faturasını bir parti öder ama dış siyasette bunun faturasıyla tüm ülke yüzleşir.

6- Türkiye’nin operasyonu başta Suriye Rejimine ve Rusya’ya yaradı.

7- Suriye’de rejim dediğiniz şey aslında Rusya’dır.

Osman Sert: Türkiye bölgede söz sahibi olduğunu kanıtladı

8- Türkiye bölgede silahlı gücüyle söz sahibi olduğunu kanıtladı. Türkiye’nin anlık kazanımları olabilir ama sonrasını iyi hesaplayamadığınız takdirde bunun size bir maliyeti olabilir.

9- Rusya, PKK’yı hala terör örgütü olarak tanımazken, bir PYD komutanı Washington’da savunma bakanı düzeyinde ağırlanmaya hazırlanırken neyi ne kadar kazanabildiğimiz sorusu ancak ilerleyen süreçte cevaplanabilir.

Osman Sert: Oyun kurucu olabilmek için askeri güç yetmez

10- Türkiye’nin kısa vadeli kazanımlarını asla reddetmiyorum. Ancak Türkiye bunu askeri gücüyle yaptı. Oyun kurucu olmanız için askeri güç yetmez.

Osman Sert: Trump’ın mektubunun sahte olduğunu zannettim

11- Trump’ın mektubu kabul edilebilir değil. Mektubu ilk gördüğümde sahte olduğunu düşündüm. Bu mektubun ya hiç alınmaması ya iade edilmesi ya da mütekabiliyet ilkesi gereği mukabele edilmesi gerekirdi. Kamuoyu önünde cereyan eden bir mektubun cevabı da kamuoyu önünde verilmeliydi.

Osman Sert: Yeni kurulacak partilerin kamuoyunda karşılıkları var

12- Hem Sayın Davutoğlu hem Sayın Babacan’ın yılbaşından önce parti kuracağını düşünüyorum. Kanaatim yeni bir siyasi parti ihtiyacı olduğu yönünde. Kamuoyu araştırmaları da bunu gösteriyor ve yeni kurulacak partilerin toplumda karşılıklarının olduğunu düşünüyorum. Yeni partiler Türkiye’deki siyasi haritayı değiştirecek.

13- Sayın Davutoğlu, Babacan’a göre daha net bir şekilde hareket ediyor. Sayın Davutoğlu hem rahatsızlıklarını hem de çözüm önerilerini hem manifestosuyla hem de yaptığı il ziyaretleriyle açıkladı.

14- Sayın Davutoğlu toplumun her kesimiyle görüşerek geniş tabanlı bir çalışma yapıyor. AK Parti’nin geçmişte kullandığı söylemleri kendisine argüman olarak almayacağı kesin, aksi halde orada kalmaya devam ederdi. Başta Kürtlerin ve Alevilerin hassasiyetlerini dikkate alan, kadınlar ve gençlerin dinamizminden yararlanmayı arzu eden bir duruşu var.

15- Türkiye’deki siyasi atmosfer sebebiyle insanların Davutoğlu veya Babacan ile hareket edeceklerini söylemesi kolay değil. Davutoğlu ve çevresindekiler süreci daha şeffaf yönetiyorlar. Hem Davutoğlu hem Babacan ile birlikte hareket etmek isteyenler süreçlerin biraz daha belirginleşmesini bekliyorlar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz