Ana SayfaTürkiyeOsmangazi Köprüsü için de 'garanti' ödeme!

Osmangazi Köprüsü için de ‘garanti’ ödeme!

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için yapılacak 'garanti' ödemelerinin tutarı netleşti

Osmangazi Köprüsü ile Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için yapılacak ‘garanti’ ödemelerinin tutarı netleşti. Araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle işletmeci Otoyol Yatırım AŞ’ye, 1,5-1,6 milyar lira aralığında bir ödeme yapılacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve Avrasya Tüneli, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile inşa edildi.

Devlet, yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği YİP projelerine araç geçiş garantisi verdi. Araç geçiş bedelleri ya dolar ya da euro kuru üzerinden ödeniyor.

Eğer geçişler, garanti sınırının altında kalırsa aradaki farkı da devlet kendi kasasından ödüyor. Bu ödemeye ise ‘araç geçiş garanti ödemesi’ adı veriliyor.

Devlet, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nda yılda 2 kez garanti ödemesi yapıyor.

İlk ödeme Eylül’de yapıldı

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu, Otoyol Yatırım AŞ işletiyor. İşletmeye, 2020 yılının ilk yarısı için 29 Eylül Salı günü 1 milyar 750-800 milyon TL aralığında garanti ödemesi yapıldı. 2020 yılının ikinci yarısı ile ilgili garanti ödemesi bu ay gerçekleştirilecek.

İkinci ödeme ay sonunda

Habertürk’ün haberine göre, 2020 yılı 1 Temmuz-31 Aralık döneminde araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle işletmeci Otoyol Yatırım AŞ’ye, 1,5-1,6 milyar lira düzeyinde bir ödeme yapılacak. Ödemenin, en geç bu ay sonunda yapılması bekleniyor.

Şirkete yakın kaynaklar, ödeme ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Kaynaklar, tutarın hemen hemen kesinleştiğini belirtti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri