Ana SayfaTeknolojiAdım adım yasağa: Sosyal medya devlerine yine ceza yağdı

Adım adım yasağa: Sosyal medya devlerine yine ceza yağdı

Çıkartılan yasa kapsamında Youtube, Facebook, Twitter, Instagram ve Tiktok’a 30’ar milyonluk cezalar yağdı.

Eleştiriler eşliğinde iktidar ve ortağı tarafından çıkartılan sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci bulundurmaya Youtube, Facebook, Twitter, Tiktok ve Instagram’a yaptırımların ikinci aşaması olarak 30’ar milyon liralık cezalar yağdı.

Sosyal medya yasağı çıkartıldıktan sonra yalnızca Rusya’nın sosyal medya platformu Vkontakte (VK) Türkiye’de temsilci bildiriminde bulunurken, sosyal medya devleri istenilen adımları atmadı.

Şirketlere belirtilen sürede bildirim yapmadıkları için geçen ay 10 milyon TL’lik cezalar kesilmişti. Şirketler temsilci bildirmeme tavırlarını sürdürürlerse, gelecek ay Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da yüzde 90’a kadar artabilecek. Bant genişliğinin bu ölçüde daraltılması demek, ilgili sosyal medya sitelerine erişimin sağlanamayacağı anlamına geliyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri