Ana SayfaTeknolojiOyun Teorisi ve veri gizleme bilimi (Steganografi) nedir?

Oyun Teorisi ve veri gizleme bilimi (Steganografi) nedir?

Oyun Teorisi bireyin ve bireyle alakalı olan bireylerin bir olay karşısında binlerce senaryodan (olasılıktan) kendilerine en fazla yarar getirecek olan seçeneği seçmesinden ibarettir. John Stuart Mill’in faydacılık ahlakına benzerlik gösteren bu teorinin gelişmesinde Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filminde hayatı anlatılan ünlü matematikçi John Forbes Nash’in büyük faydası olmuştur.

Steganografi nedir?

Steganografi nedir sorusuna en net şu yanıt verilebilir. Steganografi verileri sadece alıcının anlayabileceği bir şekilde resme, müziğe veya videoya kodlayarak bu verinin bir başkası tarafından anlaşılmasını ve çözümlemesini zorlaştıran veri saklama tekniğidir.

Steganografi tekniği bugün en çok bilgisayar bilimlerinin şifreleme kısmında kullanılsa da tarihte savaşlarda bir kölenin saçı kazıtılarak şifreli mesaj oraya yerleştirilmiş, saçı uzamış düşman birlik fark edememiş ve müttefik birlikte yine saçı kazıtılarak mesaj alıcıya güvenli bir şekilde ulaşmıştır.

Prison Break adlı dizide Michael Socifield adlı deha mahkum ilk sezonda bedenine hapisane planlarının dövmesini yaparak hapisaneden kaçmış ve son sezonda CIA görevli olan ve onları kandıran Poseid’in yüzünü eline kodlayarak Poseid’ın gizli odasını açmış ve Poseid’ın yenmiştir.

Oyun Teorisi neyi anlatır? Bir örnek

Oyun teorisine genellikle mahkum dilemması (ikilemi) örnek verilir. 2 suçlu farklı zamanlarda farklı yerlerinde ve birbirlerinden haberdar olmadan yakalanır. 2 yıl kafadan yatacaklardır. İkisine ayrı ayrı sorular yöneltilir. Bir seçim yapması beklenir. Seçimlerden biri 1. mahkum 2. mahkumun işlediği suçu itiraf ederse 1. mahkum salınacak 2. mahkum 5 yıl hapis cezası yatacaktır. 2. mahkum 1. mahkumun suçunu itiraf ederse 1. mahkum 20 yıl hapis cezası alacak 2. mahkum ise serbest kalacaktır. Eğer 2’si de suçunu itiraf ederse 5 yıl hapis yatacaklardır. Eğer ikisi de itiraf etmezse sadece bilinen suçları için yatacak sonra salınacaklardır. Burada bir çelişki ve paradoks söz konusudur.

Yapılan bir araştırmaya göre mahkumların %90’ından fazlasına suçları itiraf ettirilerek ikisinin de hapis yatırıldığı söylenir. Tarihte büyük bir banka soygunu gerçekleştiren, bu oyun teorisine maruz bırakılan ama birbirlerini satmayan ve hapisten çıktıklarında bankadan çaldıkları paraları harcayan 2 mahkum bulunmaktadır. Ama bu başka bir yazının konusudur.

Son olarak Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) ve Prison break (Hapisten Kaçış) film ve dizilerini izlemenizi tavsiye ederim.

Kaynakça
Prison Break dizisi
A Beautiful Mind filmi
https://www.youtube.com/watch?v=Gq8Lrz0s4kM
https://www.bgasecurity.com/makale/steganografi-nedir-nasil-calisir-ve-araclari/ (İstanbul Şehir Üniversitesi bilgi güvenliği yüksek lisans öğrencisi Selim Özcan hazırlamıştır.)
http://dergipark.gov.tr/download/article-file/97874 (Doç dr Sevtap Metin)

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz