Ana SayfaDünyaÖzbekistan 27 yıl sonra başörtüsünü özgür bıraktı

Özbekistan 27 yıl sonra başörtüsünü özgür bıraktı

Özbekistan’da bir yasak daha tarih oldu. Kızlar artık okullarına başörtüsüyle gidebilecek. Başörtüsü Özbekistan’da 1994 yılından beri yasaktı.

Özbekistan’da okullarda 1994’den bu yana yasak olan başörtüsü serbest bırakıldı. Eğitim Bakanı Şerzod Şermatov, her yıl okul dönemi başlamadan önce başörtüsü yasağının büyük problemlere neden olduğunu ifade ederek, yeni eğitim-öğretim yılına müjde ile başladıklarını açıkladı.

Özbekistan Eğitim Bakanı Şerzod Şermatov, okullarda 1994’den bu yana yasak olan başörtüsü yasağının kaldırıldı.

Özbekistan’da okullarda 1994’den bu yana yasak olan başörtüsü artık takılabilecek. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı toplantısında konuşan Eğitim Bakanı Şerzod Şermatov, her yıl okul dönemi başlamadan önce başörtüsü yasağının büyük problemlere neden olduğunu ifade ederek, yeni eğitim-öğretim yılına müjde ile başlamak istediklerini aktardı.

Kızlar başörtüsüyle okula gidebilecek

Şermatov, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in “Bir erkek çocuğa eğitim verirsen bir insana iyilik yapılır, bir kız çocuğun eğitimi için yapılan hizmet ise tüm millet için yapılan iyiliktir” sözünü hatırlatarak, birçok anne ve babanın teklifi üzerine başörtüsü meselesini çözüme kavuşturduklarını duyurdu. Şermatov, kız çocuklarının beyaz veya açık renkli olması koşuluyla başörtüsü ile okula gidebileceklerini açıkladı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri