Ana SayfaDünyaDini kıyafete ve uzun eteğe yasak! Özbekistan'da neler oluyor?

Dini kıyafete ve uzun eteğe yasak! Özbekistan’da neler oluyor?

Özbekistan’ın bazı şehirlerinde dini kıyafet ve uzun etekle ilgili getirilen kısıtlamalar tepkiyle karşılandı.

TÜRKİSTANDER Başkanı Kavuncu, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Özbekistan’ın Navai ve Cizzax şehrinde kız öğrencilerin hicap ve namazlarına müdahale edildiğini ve Adalet Bakanlığı’nın “Yolsuzlukla Mücadele” taslağına “dini kıyafet-uzun etek yasağı” maddesinin eklendiğini açıkladı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, çeyrek asırdan uzun bir süre Özbekistan’ı demir yumrukla yöneten İslam Kerimov’un 2016’da hayatını kaybetmesi ülke için bir dönüm noktası olmuştu. Aralık 2016’da gerçekleştirilen seçimleri kazanan Şevket Mirziyoyev, Özbekistan Cumhuriyeti’nin ikinci devlet başkanı olmuştu. Yaklaşık 3 senelik iktidarı döneminde iç politikada radikal bir değişim başlatan Mirziyoyev’in, Özbekistan’da dini özgürlüklerin gelişmesi için çaba sarfetmesi, ülkede yaşayanları umutlandırmıştı.

Mirziyoyev’in, insan haklarının iyileştirilmesi, dini özgürlüklerin güvence altına alınması gibi konularda önemli adımlar atmasına rağmen, geçtiğimiz günlerde alınan skandal bir kararla ülkede başörtüsü ile sokakta dolaşmak yasaklandı.

“DİNİ KIYAFET-UZUN ETEK YASAĞI” GERİLDİ

TÜRKİSTANDER (Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği) Başkanı Burhan Kavuncu, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Özbekistan’da yeni yasakların yolda olduğunu, “Yolsuzlukla Mücadele” taslağına “dini kıyafet-uzun etek yasağı”

”Özbekistan’dan art arda yeni yasak haberleri geliyor. Navai ve Cizzax’da kız öğrencilerin hicap ve namazlarına karışıldığına dair bir ses kaydı yayınlandı. Adalet Bakanlığı “Yolsuzlukla Mücadele” taslağına “dini kıyafet-uzun etek yasağı” maddesi eklendi.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri