Ana SayfaTürkiyeÖzel Röportaj | Gelecek Partisi Ankara İl Başkanı Osman Hakan Kılıç, Medya...

Özel Röportaj | Gelecek Partisi Ankara İl Başkanı Osman Hakan Kılıç, Medya Notu’na özel açıklamalarda bulundu: Halk iktidardan imam nikahı ile boşandı, önümüzdeki ilk seçimde de resmi nikah ile boşanacak

Gelecek Partisi Ankara İl Başkanı Osman Hakan Kılıç, Melik İslam’a özel açıklamalarda bulundu. Ankara’daki teşkilatlanma sürecinden karşılaştıkları engellere, Gelecek Partisi’nin Ankara’daki potansiyelinden iktidarın yerel yönetimlere karşı tavrına kadar merak edilen birçok konuyu Medya Notu okurları için değerlendirdi.

Hakan bey, öncelikle üstlenmiş olduğunuz görevden dolayı tebrik ederiz. Gelecek Partisi’nin Ankara kurucu il başkanı oldunuz. Kendinizi okuyucularımıza kısaca tanıtır mısınız?

Öncelikle almış olduğum görevin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, güzel sözleriniz için Ankara İl Yönetim kurulu ve şahsım adına teşekkür ediyorum.

Ben aslen Çorumluyum ancak doğma büyüme Ankaralıyım ve 35 yıldır aktif olarak siyasetin içinde ilçe yönetim kurulu üyeliği, ilçe başkanlığı, il yönetim kurulu üyeliği ve il başkan yardımcılığı görevlerinde bulundum ve sayın Genel Başkanımızın 22 Nisan 2019 tarihinde başlattığı itiraz süreci ile birlikte aynı düşünceleri taşıdığım için kendisi ile birlikte hareket ettim. Sonrasında Eylül 2019’da Genel Başkanımız ve arkadaşlarının ihraç edilme ve istifa sürecinde yapılan bu haksız muamele karşısında bende inandığım değerler uğruna istifa ettim. 12.Aralık.2019 tarihinde partimizin kurulmasından sonra ilk atanan il başkanları içerinde Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Teşkilat Başkanımız Mustafa Nedim Yamalı ve Parti Başkanlık Kurulu ve Parti Yönetim Kurulunun teveccühleri ile Ankara İl Başkanı olarak atandım. Bu manada böylesine önemli bir görevini bana tevcih ettikleri için şükranlarımı arz ediyorum.

25 ilçemizin 16’sında kurucu ilçe başkanlarımızı atadık. 9 ilçe başkanımız da mayıs ayı içinde atanmış olacak

Ankara’daki teşkilatlanma çalışmalarınız ne aşamada?

Görevi aldığımız tarihten itibaren öncelikle İl Yönetim Kurulu üyelerimizin belirlenmesini, olağanüstü bir başvuru içerisinden seçerek yönetim kurulu listemizi hazırladık ve sayın Genel Başkanımız, Teşkilat Başkanımız ile yaptığımız istişareler sonucunda din, dil, mezhep, etnik köken ayrımı yapmadan Genel Başkanımızın Parti Kurucular Kurulu listesinde gösterdiği hassasiyet ve çeşitlilik gibi birbirinden değerli, mesleklerin de ve işlerinde yetkin bir yönetim kurulu listesi belirledik ve ilgili kurum ve kuruluşlara başvuru yaparak resmi olarak yönetim kurulu listemizi onaylatıp görevimize başladık. Bu ekip ile beraber derhal Ankara’nın en merkezi yerinde Kızılay Meşrutiyet Caddesinde il binamızı tuttuk ve hemen arkasından şubat ayında siz değerli basın mensupları ve yaklaşık 20.000 kişilik kıymetli Ankaralı hemşehrilerimiz ve Genel Başkanımız sayın Ahmet Davutoğlu hocamızın katılımıyla Ankara İl Açılış Düğünümüzü gerçekleştirdik. Sizin aracılığınız ile açılış düğünümüze katılım gösteren Başta Genel Başkanımız olmak üzere Ankaralı hemşehrilerimize ayrı ayrı minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Şu ana kadar 12 ilçemizi atadık. İlçelerin yönetimleri oluşturuldu. Hepsinin binaları tutuldu. Pazartesi 4 ilçemiz daha atanacak. Böylelikle ilçe sayımız 16’ya çıktı. Yani 25 ilçemizin 16’sı tamamlandı. Geri kalan 9 ilçemiz de mayıs ayının içinde atanarak bütün ilçelerimizi atamış olacağız.

Bize il yönetim kurulunuzdan bahseder misiniz?

Şunu çok açıkça ve gönül rahatlığı ile belirtmek isterim ki bu konuda iddialıyım; Gelecek Partisi Ankara İl Yönetim Kurulu üyesi arkadaşların çeşitliliği bakımından bizim kadar çeşitliliğe sahip başka bir parti yoktur. Bakınız partimize il yönetim kurulu üyeliği için yoğun bir şekilde başvuru oldu. Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanımız hocamızla ilk günden beri yol yürüyen Sayın Mustafa Nedim Yamalı bey ile beraber tüm başvuruları kurduğumuz bir ekip ile tek tek değerlendirdik ve hemen hemen tüm başvuru yapan birbirinden kıymetli arkadaşlar ile yüz yüze görüşmeler yaptık ve projelerini dinledik. Sonuç olarak bu arkadaşlarımız arasından yönetim kurulumuzu belirledik. Profesör seviyesinde Tıp Alanında görev yapan yönetim kurulu üyesi arkadaştan tutunda hemen her meslek gurubundan avukat, akademisyen, öğretmen, iş insanı, iş kadını, psikolog, mimar gibi hemen her meslek kuruluştan ve işlerinde çok başarılı arkadaşlarımız ile bu yola çıktık. Tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma ve bizimle çalışmak isteyen diğer arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Ceketimi koysam kazanırım dönemi bitti

Ankara uzun bir süre sonra yerel yönetimde el değiştirdi. Bu değişimi neye bağlıyorsunuz?

Bakın bu sorunuza şöyle bir cevap vereyim; bildiğiniz üzere Refah Partisi Genel Başkanı Merhum Erbakan 1995 yılında Türkiye’nin en yüksek oyunu almadan önce bu başarıyı 1994 yılında yapılan mahalli idareler seçindeki başarısı ve en önemli hem halkın istediği adayları belirleyerek hem de dürüst ve şeffaf belediyecilik sloganı ile kazanmıştı. Şimdi gelinen nokta da merkezi yönetim ile Ankara Büyükşehir belediyesi 2003 yılından 2019 mart ayına kadar aynı partinin yönetimindeydi. Buralara gelinmesindeki en önemli gerekçe Genel Başkanımız sayın Ahmet Davutoğlu’nun 22 Nisan 2019 yılında yayınladığı Manifestoda bahsettiği gerekçeler net olarak bu sorunun cevabı vermektedir. Halk sandık başına gittiğinde birincisi oy vereceğim kişi aday olarak belirlenirken bizlerin fikirlerine bakıldı mı yoksa ben her şeye ve herkese rağmen istediğim adayı belirlerim sizde buna oy verirsiniz mantalitesi mi? Ceketimi koysam kazanırım anlayışı yani adayın belirlenmesinde partinin tabanının karşı çıkmasına rağmen aday belirlendi. Diğer taraftan Mansur Yavaş beye hiç de doğru olmayan bir üslup ve tavırla saldırılması halkın tercihini ciddi oranda değiştirdi ve sonuç olarak demokrasi ne dediyse o gerçekleşti. Demek ki bir siyasi parti kendi tabanı ile zıtlaşmayacak ne yaparsa ortak akıl ve istişare ile yapacak. Bu vesile ile Ankara’nın seçilmiş Belediye Başkanı sayın Mansur Yavaş beye başarılar diliyorum. Ancak şunu da belirtmek isterim ki önümüzdeki Mahalli İdareler Seçimlerinde Allah’ın izni ve milletimiz teveccühü ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını ve 25 ilçe Belediye Başkanlığına Gelecek Partisi olarak talibiz ve kazanacağız. 

Merkezi yönetimin baskıları aslında o belediye başkanını değil halkı cezalandırmaktır

İktidarın yerel yönetimlere karşı tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında bir önceki sorunuzda verdiğim cevabın içinde bu sorunuz cevabını bir nebze olsun verdim. Dünya’nın neresinde olursa olsun Merkezi Yönetim güç benim elimde ben ne dersem o olacak mantığı ile hareket ederse kaybetmeye mahkumdur. Sayın Genel Başkanımız ve bizlerin daha önce içinde bulunduğumuz partiye karşı itiraz süreci işte tamda bu konulardan bahsediyor. Siyaset dayatma ile yapılmaz siyaset gönül işidir. Nihayetinde 5 yıl sonra vatandaşın karşısına tekrar çıkıyorsunuz ve hatta sadece bu da değil mesele yaptığınız veya yapmadığınız hizmetler, şeffaflık ve eleştiriye açık olmak temsil ettiğiniz partinin Genel seçimler de ki durumunu da belirliyor. Bakınız 2001 yılında kurulan ve 2002 yılında tek başına iktidar olan bir parti nasıl ki bu kadar kısa sürede bu başarıyı elde etmesine daha önce ki Merkezi Yönetimlerin seçilmiş Yerel Yöneticilere yaptığı haksız baskı ve işlemler durumu 2002 yılında bu duruma getirmişti. Her parti kendi adayının belediye başkanı olmasını ister bu çok doğal bir süreçtir. Ama seçim bitmiş ve halk kararını vermiş. Merkezi yönetimin yapacağı her türlü ayak oyunu ve baskı aslında o Belediye Başkanını değil halkı cezalandırmaktır. Halkın bu duruma tepki göstereceği tek yer sandıklardır ve seçimlerdir. Önümüzde ki seçimlerde bu durum fazlası ile ortaya çıkacaktır.

Halk şu anki iktidar ile imam nikahı ile boşandı, önümüzdeki ilk seçimde de resmi nikah ile boşayacak

İl Başkanlığınızın kuruluşu ve teşkilatlanma aşamasında karşılaştığınız engellemeler var mıdır?

Bakın bu soru beni cevap verirken en çok yaralayan soru olacak. Öncelikle şu bir gerçek sayın Genel Başkanımıza uygulanan basın ve yayın ambargosunu en iyi bilen sizin gibi tarafsız basın kuruluşlarıdır. Genel Başkanımız sayın Ahmet Davutoğlu hocamızın Bilim Konferansları, eşi bir tıp doktoru sayın Sare Davutoğlu’nun tıp alanında yapacağı toplantılar iptal edildi. Şimdi sayın genel başkanımız ve eşi ile ilgili bu kadar engelleme yapılırken sizce Ankara İl Başkanlığına neler yapılmıştır. Bakın bina kiralama aşamasında 3-4 farklı bina ile anlaşmamızı yapmak üzereyken bina sahibi kusura bakmayın diyerek nazikçe vazgeçti. Biz bina sahibi arkadaşlara hiçbir şey demedik çünkü her şeyi biliyorduk. Şuanda içinde bulunduğumuz binayı çok yüksek bedeller ödeyerek ve bina sahibi ile yaptığımız gizli görüşmeler ile kiralayabildik ve 1 yıllık kirasını nakit ödeyerek kiralayabildik. Aynı şekilde şu an 50 il başkanımızın ataması yapıldı ve tüm arkadaşlar aynı durumdan muzdariptir. Sayısını 10’lar ile ifade edebileceğim ve il yönetim kurulu üyesi, ilçe başkanı ve ilçe yönetim kurulu üyesi olacak arkadaşlarımız bir şekilde ya işleri ya da çocuklarının işleri ile ilgili tehdit ediliyorlar. Ya Allah aşkına siyasi parti kurmak bu ülkede suç da biz mi bilmiyoruz. Bu nasıl bir düşmanlıktır. Yerel Seçimlerde bu tavrı gösterdiler ve kaybettiler. Şunu net olarak belirtmek isterim ki Allah’tan başka hiç kimseden korkmayız. Bizim inandığımız değerler ve vatandaşımızın huzuru için bir yola çıktık ve şu an partimize muazzam bir talep var ve Allah’ın izniyle ilk seçimlerde iktidar olacağız. Çok net söylüyorum halk şuan ki iktidar ile imam nikahını boşamış önümüzde ki ilk seçimde de resmi nikahı sandıkta boşayacak, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın artık bu iş bitmiştir ve Gelecek geliyor diyorum.

Covid-19 süreci çalışmalarınızı sekteye uğrattı mı? Bu süreçte faaliyetlerinizi nasıl sürdürüyorsunuz? 

Tabi ki her yer gibi bizim de çalışmalarımız ister istemez etkilendi. Ankara il binamız her hafta rutin olarak yetkili bir firma tarafından dezenfekte edilmekle birlikte Bilim Kurulu ve yetkililer tarafından yapılan her türlü uyarı dikkate alınarak ve sosyal mesafe korunarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şunu belirtmek isterim ki bu süreci en verimli yürüten parti Gelecek Partisi ve Genel Başkanımız sayın Ahmet Davutoğlu olmaktadır. Genel Başkanımızın ve Genel Merkez Teşkilat Başkanımızın talimatları doğrultusunda bu süreçte gençlik kolları başkanı ve yönetim kurulu, 12 ilçe başkanı ve bu ilçelerin bir kısmının ilçe yönetim kurulu üyeleri ve kadın kolları başkanımızın atamalarını yapmış bulunmaktayız. Bu sayı önümüzdeki hafta yapılacak atamalar ile 16 civarına yükselecektir. İl yönetim kurulu, il başkanlık kurulu, ilçe başkanları, gençlik kolları yönetim kurulu ve ilçe başkanlarımız kendi yönetim kurulu toplantılarını telekonferans yöntemi ile her hafta yapılması gereken zamanda yapılmıştır. Siyasi çalışmalarımızı malum havuz medyası aracılığı ile engellenmekte ancak genel merkez ve bizler sosyal medya aracılığı ile siyasi çalışmalarımıza etkin bir şekilde devam ediyoruz. 

Gelecek Partisine Ankara’daki ilgi nasıl?

Covid-19 salgını sebebiyle yüz yüze gelme konusunda bazı kısıtlamalar olmasına rağmen Meşrutiyet caddesinde bulunan Gelecek Partisi Ankara İl Başkanlığını sokağa çıkma günlerinin kısıtlandığı günler dışında muhakkak açık tutuyoruz ve salgına rağmen halkımızdan çok yoğun ilgi görüyoruz. Üye olmak isteyen, bizimle çalışmak isteyen, partimizi tanımak isteyen vatandaşlarımız partimize gelmekte kendilerine her konuda bilgi verilmektedir. Ayrıca sosyal medya ve telefonlarımız aracılığı ile sayıları on binler ile ifade edilecek insan aramıza katılmak istiyor. Bize müracaat eden tüm vatandaşlarımıza muhakkak bir şekilde tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlar ve partimizin diğer görevlileri muhakkak geri dönüş yapıyoruz. Ramazan’dan sonra tüm hemşehrilerimiz çayımızı içmeye bekleriz.

Vatandaş artık kendisine yukarıdan bakan bir devlet istemiyor

Size göre vatandaşın Gelecek Partisinden beklentisi nedir? Size en çok hangi sorunlar ile geliyorlar?

Bu sorunun cevabı herhalde sayfalarca anlatılır. Ben mümkün olduğunca kısa anlatmaya çalışacağım. Vatandaşın beklentisi tek kelime “DÜRÜSTLÜK ve ŞEFFAFLIK” artık vatandaş popülizm istemiyor ve ödediği verginin nerelere harcandığını ve ne kadar işine yaradığına bakıyor. Kendisine yukarıdan bakan bir devlet asla istemiyor. Seçtikleri milletvekillerinin hakikaten kendilerini temsil etmelerini ve güçlü bir meclis olması en büyük temennileridir.  2020 Nisan ayı verilerine göre resmi açıklama Açlık sınırı 2.884 TL, yoksulluk sınırı ise 7,733 TL şuan asgari ücret 2.324 TL olduğuna göre asgari ücret ile çalışan insanlarımız ve bu rakam ülke nüfusunun ciddi bir oranını temsil ediyor ve bu insanlar açlık sınırının altında, yoksulluk sınırına bakıldığında bırakın özel sektörü kamu da görev yapan işçi ve memurun belki %10’luk kısmı bu rakamın üzerine çıkabiliyor. Tabi bu rakamlara bakıldığında vatandaşın en çok sorularından bir tanesi ekonomi ile ilgili oluyor. Diğer bir sorun ise herkesin de bildiği ve en çok sıkıntı yaşadığı Adalet sorusu oluyor. Bakın bu konularda Genel Merkezimiz Türkiye’de ilk defa genel merkez çatısı altı Gölge Kabine diye adlandırılan her bakanlığın karşılığı Politika İzleme Kurulları kurdu ve bu kurullar kendi bakanlıkları ile ilgili Genel Başkanımıza brifing veriyor ve daime hemen her konuda politika üretiyor ve bunu kamuoyu ile paylaşıyor. Bu kurullar doğrudan vatandaşımızdan gelen soru ve sorunları ele alarak sadece eleştiri yapmak üzere değil yanlışları yapıcı muhalefet ve çözüm önerilerini sunarak yapıyor.

İl ve ilçe teşkilatlarından gelen raporlar ile partimizin programı kapsamında akılcı çözümler getiriliyor, bu görüşleri ve çözüm önerilerini kamuoyuna hem genel merkezimiz hem de il başkanlıkları olarak bizler aktarıyoruz

Ankara’nın çözüm bekleyen en önemli sorunları nelerdir? Gelecek Partisi Ankara teşkilatı olarak siz bu sorunların çözümünde nasıl bir rol alacaksınız?

Bu soru hem yerel siyaseti hem de başkent olmamız hasebiyle genel siyaseti ilgilendiren bir soru oldu. Genel Siyaseti partimizin ilgili organları vatandaşımızın istek ve talepleri doğrultusunda il ve ilçe teşkilatlarından gelen raporlar ile partimizin programı kapsamında akılcı çözümler getiriliyor bu görüşleri ve çözüm önerilerini kamuoyuna hem genel merkezimiz hem de il başkanlıkları olarak bizler aktarıyoruz. Yerel yönetimlerin uyguladığı yanlışlıkları ve vatandaşımızdan gelen talepleri ilgili il başkan yardımcısı ve ilçe başkanlığı koordinesinde gerekli incelemeler yapılacak ve konu ile ilgili olumlu muhalefet anlayışı çerçevesinde eleştirimizi ve önerilerimiz kamuoyu paylaşmak suretiyle gerekli uyarılar yapılacaktır. Bakınız Gelecek Partisinin Programında 1. Madde ilk paragrafta “Siyasetimizin temeli insan onurunu korumak ve yüceltmektir.” ifadesi yer alır. Dolayısıyla biz parti olarak merkeze din, dil, ırk, mezhep, renk ve dil ayrımı yapmadan her insanın eşit olduğunu ortaya koyarak yanlış kimden gelirse gelsin muhakkak bir tavır koyarız ve önerilerimiz sunarız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bize bu yoğun gündeminizde vakit ayırdığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bize bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Umarım ülkemiz ve dünya bu salgından bir an evvel kurtulur ve bizlerde yüz yüze çaylarımızı içerken bu mülakatları yapma fırsatı buluruz. Sizin vasıtanız ile bu salgın sürecinde canla başla mücadele eden çok kıymetli sağlık camiasının her bir çalışanına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yine bu süreçte kamu ve özel sektörde vatandaşımıza hizmetlerini aksatmayan tüm çalışanlara da teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca bu salgın sürecinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar dilerim. Şuan bu hastalıkla mücadele eden vatandaşlarımıza acil şifalar dilerim. Son olarak Gelecek Partisi Ankara il başkanlığı olarak Kızılay Meşrutiyet caddesinde bulunan tüm Ankaralı hemşehrilerimize kapımız ve gönlümüz her zaman açık olup, tüm Ankaralı hemşehrilerimizi muhabbetle selamlıyor, Ramazan ayının ve gelecek olan Ramazan bayramlarını ayrı ayrı şahsım ve yönetim kurulum, ilçe başkanlarım adına tebrik ediyorum.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri