Ana SayfaTürkiyeÖzel Röportaj | Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, Medya...

Özel Röportaj | Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, Medya Notu’na konuştu: Gelecek Partisi kadınların sesi, nefesi olacak!

Yasemin hanım, öncelikle üstlenmiş olduğunuz görevden dolayı tebrik ederiz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

20.02.1974 Almanya doğumluyum. Bartın’lı gurbette çalışmış, fakat kesin dönüş yapmış gurbetçi bir ailenin evladı olarak İlk, orta ve lise öğretimimi Bartın’da tamamladım. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi Kimyagerlik bölümünde tamamladım. Bartın’da kendime ait VaV Kimya Endüstriyel Bakım ve Koruma Kimyasalları ve Temizlik Malzemeleri imalathanesini kurdum. Halen işime devam ediyorum. Aynı zamanda iş Sağlığı ve güvenliği uzmanıyım. Evliyim ve bir çocuk annesiyim.
Bartın Ticaret ve Sanayi Odası üyesiyim. Bartınspor  Kulübünde 2016-2018 yılları arasında yönetim kurulu üyeliği yaptım. Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesiyim. Özbaşı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesiyim. Kızılay Derneği üyesiyim. Bartın Kalkınma ve Dayanışma Derneği’nin kurucu başkanıyım. Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Denetleme kurulu üyesiyim.

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisine üye olarak siyasete girdim.  Kadın kolları yönetiminde, Merkez ilçe başkan yardımcılığında ve daha sonrada üç dönem kadın kolları il başkanı olarak siyaset arenasında görev aldım. 2014-2018 belediye meclis üyesi olarak görev aldım. 2018 yılında belediye meclis üyeliğimden istifa ederek 27. Dönem Milletvekilliği aday adaylığında bulundum. 5 Aralık 2018 yılında kendi isteğimle Kadın kolları il başkanlığı görevimden ayrıldım. 31 Mart yerel seçimler sonrası geçmiş siyasetimi kodladım. 8 ay siyasete ara verdim. Genel Başkanım Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu beyefendinin daveti üzerine aktif siyasete Gelecek Partisi ile geri döndüm. Çünkü benim milletimizin refahına, ekonomisine, geleceğine inşa etmesine baktığım göz, Gelecek Partisi ile aynı gözdü. Bir zamanlar bunu başarmak için gösterdiğimiz gayret bir yerde biterken bir yerde tekrar yeşeriyordu. Milletimizin menfaati için üstlendiğim hiçbir işi yarım bırakanlardan veya sapanlardan olmadım. Bilakis bu doğrultuda yol çizenlerden oldum. Onun içindir ki ülkede olan sorunları çözmek için, milletin derdine derman olmak için yola çıkan Gelecek Partisi’nde siyaset yapmaya karar verdim. Rabbimden bu niyetle yola çıkanların yolunu açacağına, Gelecek Partisi ile birlikte Milletimizin yarın kaygısı olmayacağına inanıyorum. Bu uğurda da elimden gelen tüm gayreti gösteriyorum. Aslında yaptığımız iş çok da zor bir iş değil. Dedelerimiz bu ülkenin kurtuluşu için kan dökmüş biz de Rabbim o günleri yaşatmasın, ülkemizin dünyada itibarı artsın diye ter döküyoruz.

Gelecek Partisi’nin şu ana kadar ilk ve tek kadın il başkanısınız. Bir kadın olarak böyle bir görevi yürütmenin zorlukları var mı?

Şu ana kadar Gelecek Partisi olarak 53 kurucu İl Başkanımızı atadık. Evet içlerinde de kadın kurucu il başkanı benim. Sayın Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ve Teşkilat Başkanımız Nedim Yamalı’nın bizi bu göreve layık görmeleri, bu görevin zorluğundan çok, bu davada yola çıkmak isteyen kadın arkadaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuz ve görevimizi eksiksiz, layıkıyla yerine getirme isteğimiz daha önemlidir. Şu da bilinmelidir ki  kurucular kurulumuzda 153 kurucumuz içinde 30 kadın kurucumuz ve birçok kadın ilçe başkanımız vardır. Bizler, hepimiz teşkilatlarımıza katılmak isteyen kadınlarımıza örnek olabilmek için büyük gayret içindeyiz. Ayrıca kadın politikaları başkanımız Habibe Çiftçioğlu Başer’in, il başkanlarımız ile kademeli çalışmaları sonucunda tüm illerimizde kurulan kadın kolları teşkilatlarımızla birlikte kadın sayılarımız binleri bulmaktadır. Şuradan da bir müjdeyi vereyim. Covid 19 salgını bitip normal düzene geçildiğinde, teşkilatlarımızı ve bizleri gören kadınlarımız Gelecek Partisine teveccüh gösterecekler ve sayımız on binleri bulacaktır.

Partinizin kadın politikalarından bahseder misiniz? Gelecek Partisi kadını toplumda nereye konumlandırıyor?

Gelecek Partisi olarak bizde kadın erkek ayırımı yoktur. Birey esas olarak alınır. Bizde bilgi, tecrübe, liyakat önemlidir. Gelecek Partisi’nde yer alan tüm teşkilat mensupları da bunu bilir. Partimizde Kadınlarımız baş tacımızdır. Pozitif ayrımcılık talep etmemelerine rağmen partimizin siyasi nezaketi gereği ilk söz hakkı onlarındır, öncelik onlarındır ve partimizin politikalarında ve siyasi çalışmalarında ön saflardadır.

Gelecek, çocuklarını düşünen kadınlarımızın ve gençlerimizin olacak

Son günlerde, pandemi süreciyle de beraber deyimi yerindeyse hortlayan bir kadına şiddet furyası ile karşı karşıyayız. Size göre yasalar mı yetersiz, cezalar mı caydırıcı değil? İktidarın bu konuda atması gereken adımlar nelerdir?

Kadına yapılan her türlü şiddetin karşısındayız. Son zamanlarda artan kadına şiddet olayları, kadın cinayetleri ve bu olaylara sessiz kalanları şiddetle kınıyoruz. Kanun yapıcıların, bu boşluklardan yararlananları, derhal bu boşlukları kapatarak daha ağır yaptırımlar uygulamalarını ve bir an önce böyle haberlerin ülkemizde vuku bulmasına engel olmalarını beklerken bu Covid 19 tedbirleri doğrultusunda bu tür suçluların sağlığı bahane edilerek salınması da bu tür olayların artmasına sebebiyet vermiştir. Şiddete uğrayan kadınlarınızın çığlığına kulak verip, kanunların ve yasaların tekrar elden geçirilmesi, kanundaki boşlukların doldurulup, yaptırımların daha da artırılması elzemdir. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Gelecek Partisi kadınların sesi, nefesi olacak. Ayrıca buraya da bir parantez açmak isterim. Geçtiğimiz günlerde sözüm ona bir kadın ve bir anne çocuklarının ömrünü, sırf siyasi ikbali uğruna liderine feda edebileceğini beyan etti. Benim bir kadın olarak bu durum karşısında kanım dondu. Şunu da eklemek isterim ki; Gelecek, çocuklarını başka hiçbir şeye değişmeyen kadınların ve gençlerimizin de olacak.

Gelecek Partisi’ne Bartın’daki ilgi nasıl? Sahada nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Gelecek Partisi olarak sahada halkımızın bize teveccühü oldukça fazla. Biz milletimize ne üstten bakan, ne de önünde siyaset yapan bir partiyiz. Bilakis Milletimizle el ele, omuz omuza, yan yana siyaset yapan bir partiyiz. Böyle olunca tabi ki hemşehrilerimizin bize karşı ilgileri var. Ama şu da bilinmelidir ki, bütün kamuoyununda bildiği gibi engellemeler, baskılar, tehditler devam etmektedir. Geçen gün taşeronda çalışan bir arkadaşımızla karşılaştık. Başkanım sosyal medyada ya da direkt yanında olamıyoruz. Gönlümüz seninle şunu da bilmenizi isterim ki kurulacak ilk seçim sandığında kırılan ve zedelenen bu onurumuzu yine biz kurtaracağız. Bu da gösteriyor ki bize yapılanlar milletin vicdanını acıtmış ve bu vicdan sahibi insanlar sandıkta teselli arar olmuş ve inşallah sandıkta tecelli edecektir.

Bize teşkilatlanma çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Bartın olarak ne aşamadasınız?

Genel Merkezde Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığımız ve Batı Karadeniz bölge koordinatörlüğü görevimiz devam ederken 10 Şubat itibari ile Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından İl Başkanlığı tevdi edildikten sonra hızlı bir şekilde teşkilat çalışmalarımıza ağırlık verdik. Hızlı bir şekilde arkadaşlarımızla toplanarak, nasıl bir yol haritası çizeceğimizi kararlaştırdık. Yönetimlerimize toplumumuzun her kesiminden, bulunduğu bölgede sevilen sayılan, susan değil konuşan, beşeri ilişkileri güçlü olan arkadaşlarımızı bulalım yönetimlerimize teklif edelim diye kararlaştırdık ve bu arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Gördük ki insanlar aynı dili konuşabiliyorsa, gönül bağı kurabiliyorsa, aynı sevdayı da paylaşıyorsa insanlar senin temsil ettiğin siyasi iradenin güvenilirliğine, doğruluğuna, dürüstlüğüne inanıyorsa o zaman insanlara bir şey teklif etmene gerek yok. Onlar zaten kendiliğinden geliyor. Bu bağlamda çok kısa sürede il yönetimimizi kurduk. Dernekler Müdürlüğümüze başvurumuzu yapıp onaylattık. Merkez ilçe teşkilatımızı oluşturduk. Kurucaşile ve Amasra teşkilatlarımızı oluşturduk ve onaylattık. Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlarımızı atadık. Onların teşkilatlarında birkaç eksiğimiz kaldı. Onlar da kısa sürede tamamlayacaklar inşallah.

Peki il yönetiminizin nasıl bir yapısı var, yönetiminizi kısaca tanıtır mısınız?

Biz Milletimizin arzu ettiği siyasetteki dili, üslubu, şeffaflığı, temiz siyaseti, herkes için adaletin eşit dağıldığı, hukukun üstünlüğünün herkes için aynı olduğu, düşüce ve fikir özgürlüğünün olmasını savunan, EYT’li, işsiz, emekli, genç, işçi, çiftçi, üretici, esnaf, fakir fukaranın dertleriyle dertlenen, Ülkemde bu kadar problem varken, ben bir kenarda durup da bakamam diyen, bu sorunların çözümünde benimde bir nebze katkım olsun diyen arkadaşlardan oluşturduk ve aramızda öyle bir gönüldaşlık oluştu ki hiçbir beklentisi olmayan, sırf vatana, millete hizmet duygusuyla hareket eden arkadaşlarımın da birinci önceliği ailesi oldu. Bu aile öyle bağlandı ki birbirine mutlaka ve mutlak başarı gelecektir. Çünkü bu ailede mal paylaşımı, miras paylaşımı yok. Bu ailede vatana, millete hizmet var. Bu ailenin görüntüsünde Ebru var. Bu aileni duruşunda Elif var. Bu ailenin düşüncesinde Vav var. Bu ailenin mücadelesinde Conkbayırı var. Anafartalar var. Bu ailenin hayalinde dünyaya örnek olan bir Türkiye var.  Bu ailenin kadrolarında vatan millet sevdalısı, her biri eğitimli, liyakat sahibi, vatan sevdalıları var.

Bartın’ın en önemli sorunları nelerdir? Gelecek Partisi il teşkilatı olarak siz bu sorunlara ilişkin ne gibi adımlar atmayı düşünüyorsunuz?

Bartın’ın en büyük sorunu göç veren bir il olmamızdır. İki yüz bin nüfusa sahiptir. İki yüz bin nüfustan fazlası da büyük şehirlerdedir. Genç nüfusumuz işsizlikten dolayı, iş alanı bulamadığı için büyük şehri tercih etmektedir. İlimiz tarih ve turizm şehridir. Ama turizme yeterince ağırlık verilmediği için kısır bir döngüde turizm yapılmaktadır.  Şehrimiz büyüyüp genişlemeye ihtiyacı olan bir şehir olmasına nazaran bu büyümeyi ve genişlemeyi hızlı bir şekilde tamamlayamamış dar bir çerçevede kendi imkanları ile büyüme çizgisinden dışarı çıkamamış bir şehir olarak kalmıştır. Rabbim bize bu ülkeye bu memlekete hizmet etmeye nasip ederse dört mevsimin yaşandığı doğanın, tarihin, denizin iç içe olduğu, bu dünya güzeli şehrimize, büyük turizmcileri getirip, büyük turizm yatırımları yapıp tarımı, çiftçiliği, hayvancılığı geliştirip, sanayisini büyütüp, turizm, sanayi ve tarım şehri oluşturup bu genç nüfus göçünü engelleyip, hatta geri dönüş göçünü hızlandırıp Bartın’ımıza hak ettiği itibarı, hak ettiği övgüyü kazandıracağız inşallah. Çünkü Gelecek Bartın’ındır. Gelecek hepimizindir. Biz biliyoruz ki bir ateşi yakmak için bir kıvılcım gerekir. İnşallah milletin gönlündeki Gelecek Partisi ateşinin kıvılcımını Bartın’dan başlatacağız

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri