Ana SayfaTürkiyeÖzel Röportaj | Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Cem Kavur, Medya Notu'na...

Özel Röportaj | Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Cem Kavur, Medya Notu’na açıklamalarda bulundu: İkili tahterevalli siyaseti artık İzmir için sona ermiştir. İzmir siyasetinde artık bir Gelecek Partisi gerçeği vuku buldu!

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Cem Kavur, Melik İslam’a özel açıklamalarda bulundu. Başkan Kavur, İzmir’deki teşkilatlanma süreçlerinden kentin sorunlarına, Gelecek Partisi’nin hedeflerinden vizyonuna kadar birçok konuyu Medya Notu için değerlendirdi.

Cem Bey, öncelikle üstlenmiş olduğunuz görevden dolayı tebrik ederiz. İlk olarak sizi tanıyabilir miyiz?

Öncelikle tüm medyanotu ailesine teşekkürlerimi sunarım. 1968 yılında Giritli bir ailenin üçüncü çocuğu olarak İzmir Karabağlar’da doğdum. Eğitim hayatım liseye kadar İzmir’de sonrasında Ankara’da geçti. İzmir’de bankacı olarak başladığım iş hayatıma ortağı olduğum aile şirketiyle devam etmekteyim. 23 Ocak’ta Genel Merkezimiz tarafından Genel Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun takdirleriyle Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı olarak atandım Evli ve iki çocuk babasıyım.

Önce İnsan

Gelecek Partisi topluma ne vaat ediyor? Bir seçmen Gelecek Partisi’ne neden oy vermeli?

Öncelikle 143 sayfadan oluşan parti programımız açıklandı. Parti programımız insanla başlıyor. Siyasetin öznesi ve odağı olarak İnsanı öne çıkartan bir siyaset anlayışıyla yola çıktık. Bunun için yeni anayasa ve demokratik parlamenter sistem istiyoruz. Genel başkanımızın ifadesiyle “Değerlere saygılı özgürlükçü bir partiyiz. ”Öncelikli hedefimiz ülkenin bekasına en büyük tehdit olarak gördüğümüz kutuplaşmanın ortadan kaldırılması.

Ayrıca ülkemizin sorunlarının farkındayız. Bu sorunlara çözüm olmaya geliyoruz. Kuruluş aşamasında partimizin resmi hesabından yapılan bir paylaşımda, “Her bir köyüyle, bucağıyla, mezrasıyla, Trakya’sından, Kafkasya’sına, Akdeniz’inden, Karadeniz’ine, Meriç’ten, Aras’a, Fırat’tan, Sakarya’ya Menderes’e, Gediz’e kadar bütün coğrafyanın her bir toprağına dokunacağız, her bir yüreğine sesleneceğiz” denilmişti. Biz bu coğrafyada kimseyi ötekileştirmeden herkesin sorununa çözüm olmaya, her bir vatandaşımıza dokunmaya geliyoruz. Vatandaşlarımıza daha iyi bir gelecek vaat ediyoruz. Değişik toplum kesimlerinden ve siyasi yelpazenin farklı kollarından gelen her bir vatandaşımız artık oy verirken kutuplaşma siyasetinin etkisinde kalmadan çocuklarının geleceği için, bu ülkenin refahı için kayıkçı kavgasına dönen bugünkü siyasi baskın anlayışın son bulması için oy vermelidir. Bu yeni siyasi anlayışın da adresi Gelecek Partisi’dir.

14 ilçe başkanımızı atadık, 5 ilçemizde binalarımız hazır

Teşkilatlanma çalışmalarınız ne aşamada?

Teşkilatlanma anlamında Kovid salgınının olumsuz etkileri tüm teşkilatlar kadar bizi de etkiliyor. Pandemi kuralları çerçevesinde İl Hıfsızzaha’ nın izin verdiği kriterlerle saha çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. İzmir’imizde 14 ilçe başkanlığımızı kurduk. 5 tanesinin ilçe binaları tutuldu. Pandemi, ramazan ve siyasi korku atmosferinden dolayı il başkanlığımızı kurarken yaşadığımız bina sorununu ilçe başkanlıklarında da yaşıyoruz. Ama yavaş yavaş bunlarda aşılmaya başlandı. Önümüzdeki günlerde tüm ilçe başkanlıklarımızın yerleri büyük oranda tutulmuş olacak. Kongre yapmamız için 11 ilçe yetiyor İzmir için, biz 14’e ulaştık, 20’ye tamamlayacağız en kısa sürede. Zaten ilçe başkanlıkları için çok fazla talep geliyor. Karşıyaka’da mesela 4 adayımız var. Kemalpaşa’da yine 5 adayımız var. Atadığımız ilçelerimizde de en az 3 adayımız vardı. Yapılanma anlamında süreç özellikle İzmir açısından çok iyi gidiyor.

Bize yönetim kurulunuzdan, il gençlik ve kadın kollarınızdan bahseder misiniz?

Yönetim kurulumuzun hemen hemen tamamı İzmir dostlar Platformu’ndan gelen dostlarımız. Partimiz kurulmadan çok önce İzmir’de her ilde olduğu gibi dostlar platformu olarak örgütlenip, faaliyetlerimizi gerçekleştirmiştik. Partimiz kurulduktan sonrada bu yola beraber çıktığımız, korkmadan biz Ahmet Davutoğlu hocamızın yanındayız diyen tüm gönüllü arkadaşlarımıza teklif götürdüm.  Yönetim kurulumuz bu gönül dostlarımızla oluştu.

İl Gençlik Kollarımızı Aydın Cephesi Kuva-yi Milliye Komutanı Demirci Mehmet Efe’nin torunu Ceza Hukukçusu Avukat “EFE DEMİRCİEFE” kardeşimize teslim ettik. Kendisi atandığından bu yana çalışmalarıyla göz doldurdu. Basının da kendisine yoğun ilgisi oldu. Siyasetin pek alışık olmadığı şekilde il gençlik kolları başkanı olarak uluslararası haber ajansları bile kendisinin açıklamalarını haber olarak kullanıyor. Kendisi her gün teşkilatımızı çalışmalarıyla daha çok gururlandırıyor. Geçtiğimiz günlerde de yönetimini genel merkeze teslim etti.

Kadın Kolları Başkanımız Selda Eren de İzmir siyaset ve cemiyet hayatının çok yakından tanıdığı bir isimdir. Ömrü siyasette ve sahalarda geçmiş İzmir siyasetinin marka olarak gördüğü önemli bir siyasi figürdür şehrimizde. Ayrıca Balkanlardan gelen göçlerle demografik yapısı oluşmuş İzmir’de Muhafazakar siyasetten gelmiş Selanikli Kadın Kolları başkanımız partimize ayrı bir ufuk katmıştır.

Saha çalışmalarınız nasıl gidiyor, sokakta nasıl tepkilerle karşılaşıyorsunuz?

Saha çalışmalarımız oldukça iyi gidiyor. Birim başkanlıklarımız, ilçe başkanlıklarımız, kadın ve gençlik kolları başkanlarımız gece gündüz demeden çalışıyor. Her bir kendi içlerinde yeri geliyor günde 3-4 ayrı faaliyet gerçekleştiriyor. Toplumun her kesimine ulaşıyoruz. İzmir’de vatandaşların partimize yaklaşımları çok olumlu. Bu da bizi oldukça motive diyor.

Hedefimiz İzmir’de birinci parti olmak

Gelecek Partisi’nin İzmir’deki potansiyelini nasıl görüyorsunuz?

Patimizin hedefi tek başına iktidar olmaktır. Bizde bu anlayışla çalışıyoruz. İlk hedefimiz önce genel seçimde sonra yerel seçimde Gelecek Partisi olarak İzmir’de birinci parti olmak. Çalışmalarımızda da İzmir’de bu potansiyeli görüyoruz.

Bir maske krizi yaşandı yaşanmaya da devam ediyor. İktidarın böylesine basit bir operasyonu krize dönüştürmesini neye bağlıyorsunuz?

Maske ile ilgili olarak önce  “maske satacağız” açıklaması geldi. Kamuoyundan tepki gelince “PTT dağıtacak” dendi, maske için PTT’nin sitesine yoğun giriş olunca bu kez de site çöktü. Bu sefer eczaneler dağıtacak dendi. Ama hala vatandaşlar maskeye ulaşmada sorun yaşıyorlar. Açık olan bir şey varsa iktidar bu konuda acziyet yaşıyor. Sorunun temelinde siyasi iktidar tarafından ilgili kurumlara ehliyet ve liyakatla atamalar yapılmamış olması yatıyor. Yoksa devlet aygıtı siyaset müdahil olmasa bu konuda sorun yaşamadan maske dağıtım işini çözerdi.

İzmir’de kutuplaşma yüzünden hizmete yönelik siyasi tercihler yapılmıyor

Genelde şöyle bir algı vardır. İzmir’in çok yüksek bir potansiyeli olduğu fakat bu potansiyelin kullanılamadığı. Siz buna katılır mısınız? İzmir hak ettiği yere nasıl taşınabilir?

Öncelikle İzmir’in en büyük sorunu ülkede kutuplaşma siyaseti tarafından esir alınmasıdır. Bu kutuplaşma siyaseti yüzünden hemşerilerimiz hizmete yönelik siyasi tercihler yapamıyor. Tabir yerindeyse AK Parti yüzünden CHP’ye teslim oldu. 2 ‘li tahterevalli siyaseti artık İzmir için sona ermiştir. İzmir siyasetinde artık bir Gelecek Partisi gerçeği vuku buldu. İnşallah hem genelde hem yerelde iktidar olup İzmir’imizi hak ettiği yere taşıyacağız.

Trafik, altyapı, çarpık kentleşme

Size göre İzmir’in çözüm bekleyen en önemli sorunları nedir?

Maalesef Ege’nin incisi İzmir’imizde sorunlar saymakla bitmez. Trafik, altyapı, çarpık kentleşme ve işsizlik artık İzmir’in kronik sorunları haline geldi. Ayrıca ekonomik şartların her gün ağırlaştığı ve insanların satın alma gücünün bu kadar düştüğü dönemde İzmir dünyanın en fazla emlak fiyat artışının yaşandığı şehirlerin başında geliyor. Hatta 2018 yılında İzmir dünyada konut fiyatlarının en çok yükseldiği ikinci şehir oldu. Bu gidiş böyle devam ederse yakın zamanda İzmir’de dar ve orta gelirli ailelerin konut sahibi olması imkansız hale gelecek.

Değişimi beraber gerçekleştirelim

Bizim aracılığımızla İzmirlilere bir mesajınız var mı?

Öncelikle şunu ifade edeyim ki Gelecek Partisi, İzmir’de ciddi şekilde ilgi görüyor. Tüm vatandaşlarımıza partimizde görev almaları konusunda çağrı yapmak istiyorum. Kapımız herkese açık. Gelsinler tanışsınlar, soruları varsa sorsunlar. Siyaset mekanizmasının önemi her geçen gün artıyor. Bir siyasetçi olarak yakın zamanda bir erken seçim olacağını gözlemliyorum. Partiler kadrolarıyla güçlüdür. Kadrolarımıza katılsınlar, ülkedeki ve yereldeki değişimi beraber gerçekleştirelim.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri