Ana SayfaTürkiyeÖzel Röportaj | Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdülhekim Karabıyık Medya Notu'na...

Özel Röportaj | Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdülhekim Karabıyık Medya Notu’na konuştu: Ülke bir aile şirketi mantığıyla yönetiliyor!

Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdülhekim Karabıyık, Melik İslam’a özel açıklamalarda bulundu. Karabıyık, Kürt meselesinden Van’ın sorunlarına, teşkilatlanma çalışmalarından iktidarın yerel yönetimlere olan yaklaşımına kadar birçok soruyu cevaplandırdı.

Gelecek Partisi nasıl bir ihtiyaçtan doğdu? Gelecek Partisine insanlar neden oy vermeli?

Ülkemizin 2001 Yılı Öncesi Düştüğü siyasal ekonomik ve yönetim krizinden dolayı nasıl ki AK partinin kurulmasına ihtiyaç duyulmuşsa şimdide AK Parti’nin 18 yıllık iktidarları döneminde gelinen son noktada iktidar güç zehirlenmesi yaşamıştır halkın yeniden 2001 yılını adeta arar olmuştur. Ekonomiden istikrardan hak hukuk ve adaletten demokrasi ve özgürlüklerden eser kalmadığını kuruluş felsefesi ile yola çıkan söylemler ile şimdiki eylemlerin uzaktan ve yakından bir alakasının kalmadığı kendi çevresindeki zengini daha çok zengin fakiri ise daha çok fakir eden bir politika üretmiştir. En önemlisi hani hep tekrar edilen bir meşhur söz vardı ya (ahde vefa) yola çıktıklarını yolda buldukları ile değiştiren tamamen bir aile şirketi mantığı ile ülkeyi yöneten bir yönetim anlayışı hakim olduğu için Gelecek Partisine ülkemizde ihtiyaç doğmuştur.

İktidarın Kürt meselesine yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İktidarın Kürt meselesini ele alış biçimi; Ak partinin ilk ve ikinci dönemlerindeki, Kürt sorununa bakışı ve çözümü odaklı yaklaşımında samimiyet ve  gayret vardı.

Ancak o dönemlerde iktidar partisinin MKYK – MYK ve önemli bakanlıklarında Kürt kökenli temsilciler görevde oldukları için Kürt sorununun çözümünde hem samimiyet hem de ciddiyet vardı, zaman içerisinde iktidar Kürt kökenli kadroların yerini milliyetçi kadrolar ile değiştirdi böylelikle Kürt meselesi rafa kaldırılmış hatta buzdolabına koyduklarını kendileri beyan etmişlerdir.

 Ana dilde eğitim!

Gelecek Partisi’nin Kürt sorununa yaklaşım biçimi nedir?

Gelecek Partisi’nin Kürt sorununa bakışı son derece açık şeffaf ve nettir, Anadolu da Türkün Arap’ın, Çerkez’in Laz’ın Boşnak’ın Arnavut’un Romen’in hakkı ne ise Kürtlerin de aynı eşit haklara sahip olması savunulmaktadır.

Gelecek Partisinin tüzüğünde ve parti programında ana dilde eğitim verilmesi hususunda görüş bildirilmiştir. Bu yaklaşım ilk kez bir merkez sağ partisi tarafından parti programına alınmış bir insani hak olan ana dilde eğitim ve önemine vurgu yapılmıştır.

Seçmen iradesi hiçe sayıldı

31 MART yerel seçimlerinden sonra AK parti il ve ilçe belediye başkanlıklarının çoğunu kaybetti. Bunun ardından kendisine ya da ortağına bağlı olmayan yerel yönetimlerle bir gerilim içine girdi bu süreci batıda bir takım faaliyetleri engelleyerek doğuda ise kayyum atamaları ile yürütüyor. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir.

31 MART yerel seçimleri sonuç itibariyle açık ve net şunu göstermiştir. İktidar partisi 2003’ten itibaren elinde bulundurduğu İstanbul Ankara başta olmakla beraber neredeyse tüm büyük şehir belediyelerini kaybederek yerel seçimlerde batıda ikinci parti durumuna düşmüştür.

Doğu ve Güneydoğu’da ise HDP daha önce kazandığı belediyeleri 31 Mart seçimlerinde tekrar seçimle kazanmış, ancak iktidar partisi anti-demokratik bir yaklaşımla seçmenin iradesini hiçe sayarak çoğu seçilmiş il ve ilçe belediye başkanları görevden alarak yerlerine Kayyum atanmış, şeçmen iradesi yok sayılmıştır. Bu yanlış bir uygulamadır seçimle gelen ancak seçimle gitmelidir.

10 yıllık sözleşme yaptık!

Teşkilatlanma çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Yaklaşık 90 Gün Önce Partimiz Tarafından Van İl Başkanı Olarak atandım.

Gelecek Partisi il başkanlığı İçin şehrin en merkezi yerinde binamızı tuttuk 10 yıl (2030) yılına kadar kira sözleşmemizi yaptık.

13 ilçemizden şu ana kadar 7 ilçe başkanlığı ataması gerçekleştirdik.Ayrıca İl kadın ve gençlik kolları başkanlarının atamalarını yaptık kalan 6 ilçe başkanlığı için de çok sayıda aday adayları ön başvuru su olup bayram sonrası bu ilçelerin de atamalarını gerçekleştireceğiz.

Gelecek Partisi’neVan’da ilgi nasıl  ?

Bölgemizde özellikle Van’da Gelecek Partisine ve sayın Ahmet Davutoğlu’na çok büyük ilgi, sevgi ve güveni vardır. Süreç ilerledikçe Van halkının Gelecek Partisine bakışı her geçen gün daha da çok artmakta olduğunu net bir şekilde görüyoruz.

İl yönetiminizden biraz bahseder misiniz?

İl yönetimimiz 50 kişiden oluşuyor. Yönetimimizi oluştururken kentin demografik yapısını gözeterek eğitim,cinsiyet ve genç kotası dikkate alındı İlimizdeki STK’lardan görüş ve öneriler alındı herkesi  kapsayan ve temsil eden örnek bir il yönetimi kuruldu.

Size göre Van’ın en önemli sorunları nelerdir, Gelecek Partisi olarak çözüm önerileriniz nelerdir?

Van’ın yıllardır çözüm bekleyen kronikleşmiş bir çok hizmet sorunları vardır. Çevre yolu-otogar- hafif raylı sistem yıllar önce kapatılan sınır ticaret kapılarının yeniden açılması

İşsizlik – istihdam oluşturacak devlet ve özel sektör projelerine ihtiyaç vardır. İlimizin tarım hayvancılık ve turizm de devlet tarafından kalkınmakta öncelikli il olarak her alanda pozitif bir ayırımcılık yapılması hem işsizliğe hem bölgenin huzuruna katkı sunacağına inanıyoruz.

Gelecek Partisi olarak iktidara geldiğimizde tüm bunları hayata geçireceğiz.

Bu güne kadar konuştuğumuz bir çok il başkanı bulundukları kentlerdeki engellemelerden bahsetti sizde Van da benzer zorluklarla karşılaştınız mı?

Şu ana kadar kayda değer herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmadık Sadece Erciş İlçemizde maske dağıtmak isteyen partililerimize bir takım engellemeler yapıldı neyse ki sorun ilçe başkanımızın sağduyusu sayesinde büyümeden çözüldü. Gelecek Partisi yıkan değil yapan olacak kavgadan değil barıştan tavır alacak.

Bizim Aracılığımız ile Vanlılara bir mesajınız varmı?

Öncelikle kentimiz ve geleceğimiz ile ilgili bizlere düşüncelerimizi  ifade etme imkanı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Vanlı hemşehrilerimize partimizin kapısının her zaman ve herkese açık olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu kentin kalkınması, huzur güven ve kardeşlik ikliminin oluşturulması için tüm samimiyetimiz ile hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Selam ve saygılarımı sunuyorum..

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri