Ana SayfaTürkiyeÖzel Röportaj | Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Medya Notu'na...

Özel Röportaj | Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Medya Notu’na özel açıklamalarda bulundu: İktidar kendi kontrolü dışındaki her şeyi yok saymak, olmuyorsa gayrimeşru ilan etmek istiyor!

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Melik İslam’a özel açıklamalarda bulundu. Başkan Ekici, kendilerine çıkarılan engellerden iktidarın yerel yönetimlere olan tutumuna, teşkilatlanma ve saha çalışmalarından Konya’nın problemlerine kadar birçok konuda düşüncelerini dile getirdi.

Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Ben 1974 yılında Konya’nın Seydişehir ilçesinde doğdum. 1994 yılında Seydişehir İmam Hatip Lisesini, 1998 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdim. Daha sonra Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde kamu yönetimi dalında tezli yüksek lisans yaptım.

2000-2007 yıllarında T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Vergi Müfettişi olarak görev yaptım. 2007-2012 yıllarında T.C. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nde, 2010-2011 yıllarında T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı’nda İç Denetçi olarak görev yaptım.

2012 yılında kamu görevinden istifa ederek Yeminli Mali Müşavirlik şirketi kurdum ve halen yeminli mali müşavirlik ve bağımsız denetim alanında faaliyetler yürütmekteyim. A-2 Düzeyinde Kamu İç Denetçi Sertifikasına ve Bağımsız Denetim Lisansına sahibim.

Kurumsal Risk Yönetimi: Kalkınma Ajansları Uygulaması isimli bir adet kitabım yayımlanmıştır. Vergi, kamu ihale, bütçe, kamu yönetimi v.b. konularda çeşitli dergilerde yayımlanmış makalelerim bulunmaktadır.

MÜSİAD, Ekonomi Kulübü Derneği ve Siyasallılar Vakfı üyesiyim. Evli ve dört çocuk sahibiyim.

2014-2017 yıllarında Ak Parti Konya İl Bşk. Yardımcısı olarak siyasi faaliyette bulundum. 2019 Eylül ayında sayın genel başkanımızın istifasıyla birlikte ben de önceki partiden istifa ederek Gelecek Hareketine katıldım.

Alevi, muhafazakar ve Atatürkçü vatandaşlarımızı ortak bir dertte buluşturan özgürlükçü bir hareketiz

Gelecek Partisi ülkeye ne vaat ediyor? Bir vatandaş neden gelecek Partisi’ne oy vermeli?

Gelecek Partisi öncelikle bir mecburiyetin sonunda oluşan bir siyasi harekettir. Bunu belirtmek gerek. Önceden Ak Parti’de genel başkanlık yapmış, başbakanlık yapmış birisinin neden yeni bir siyasi parti kurduğunu bilmek gerek siyasi çizgisinden kopan bir sistem içerisinde umut olarak doğmuştur. Korku iklimini dağıtıp ülkede yeniden demokrasinin düşünce özgürlüğünün, hukuk devleti normlarına dönmesi için bir umuttur, idealdir. Türkiye’de ideolojilerin, siyasi dogmaların, sen şucusun ben bucuyumun artık öneminin kalmadığına inanıyoruz. Önce insan diyoruz. Alevi, muhafazakar ve Atatürkçü vatandaşlarımızı ortak bir paydada ortak bir dertte buluşturan özgürlükçü bir hareketiz. Kurucular kurulumuzun ideolojik ve siyasi yapısı bu durumu açık olarak ortaya koyuyor. Önemli olan hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun ortak bir geleceği inşa etme ideali ve arzusudur. Hukuk devletine inanan, temel hak ve özgürlükleri savunan, geleneğe bağlı ama çağdaş değerleri de benimseyen, demokrat bir parti olarak halkımızın karşısına çıktık.

Geçmişte Başbakanlık yapmış bir siyasi liderin parti kurmasının ana haberlere konu edilmediği, tekelleşmiş ve özgür olmayan bir medya var. Biz bağımsız bir medya, özgür ve tarafsız bir medya vaat ediyoruz. Biz bu ülkenin sorunlarını da çözümlerini de biliyoruz. Biz inşaata dayalı bir kalkınma modeli yerine üretime, sanayi üretimine, yüksek katma değere dayalı bir kalkınma modeli vadediyoruz. İşsizliklerin özellikle genç işsizlerin olmadığı bir istihdam politikası uygulayacağız. Güçlü bir parlamenter sistemle yasama, yürütme ve yargı erkleri arasındaki dengeyi yeniden tesis ederek her türlü güç yozlaşmasının önüne geçeceğiz. Her bir devlet erki modern parlamenter sistemlerde olduğu Anayasal çerçevede olması gereken sınırlar içerisinde fonksiyonlarını icra edecekler. Böylece tarafsız ve bağımsız yargı düzeniyle toplumun temel ihtiyacı olan adalet sağlanmış olacaktır. Aynı şekilde meclis de tam katılımı ve temsili sağlayacak şekilde asli fonksiyonunu yani yasama fonksiyonunu yeniden icra edebilecektir.

31 İlçemizin 14’ünde yönetim kurullarımız, kadın ve gençlik kollarımız resmen kuruldu

Konya’daki teşkilatlanma çalışmalarınız ne aşamada?

Covid 19 salgını nedeniyle oluşan sosyal kısıtlamalara rağmen Konya’daki teşkilatlanma çalışmalarımız gayet güzel gidiyor. Şu anda il yönetim Kurulunu, İl Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlıklarımız oluşturuldu. Aynı zamanda İl Etik Kurulu ve il Disiplin Kurulumuz da oluşturuldu. Tüm kurullarımız toplantılarını düzenli olarak icra ediyor ve Covid 19 salgını sürecinde birçok sosyal yardım faaliyetleri gerçekleştirildi.

14 ilçemizde ilçe yönetim  kurulları, ilçe kadın ve gençlik kolları başkanlıkları da resmi olarak kuruldu. Bu ilçelerde mahalle başkanlarımız da belirlendi.  Konya’nın 31 ilçesi var. Kalan 17 ilçemizde  ilçe başkan adaylarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah kısa bir sürede de bu ilçelerimizde ilçe başkanlarımızı belirleyip Konya’daki teşkilatlanmamızı tamamlamış olarak kongre süreçlerimizi başlatacağız.

 Konya aynı zamanda Sayın Davutoğlu’nun da memleketi. Bu durum size ekstra bir sorumluluk yüklüyor mu?

Kesinlikle. Gelecek Partisi kadrolarında görev alan tüm kardeşlerimiz gerçekten zor bir sorumluluğa talip oldular. Tabii genel başkanımızın Konyalı olması münasebetiyle Konya kadrolarının yani bizlerin sorumluluğu daha fazla. Zira tüm kamuoyunun ve medyanın gözü Konya’da üzerinde olacak. Bu kapsamda Konyamızda yaşanacak en küçük olumlu ya da olumsuz bir olayın sayın genel başkanımıza ve partimize etkisi çok büyük olacağından daha bir hassas olmamız gerekiyor.  Bu artan sorumluluğumuz çerçevesinde biz Gelecek Partisi Konya kadroları olarak genel başkanımızı en güzel şekilde temsil etmeyi, yaptığımız çalışmalarla, faaliyetlerle, başarılarımızla, tavır ve davranışlarımızla her açıdan örnek bir il teşkilatı olmak istiyoruz. Sayın Genel Başkanımıza ve Partimize karşı sorumluluklarımızı layıkıyla yerine getireceğiz. Teşkilatlarımızdaki tüm kardeşlerimiz de bu sorumluluğun bilinci içerisindeler.

Bazı yönetim kurulu üyelerimize gayriahlaki tekliflerde bulunarak partimizden ayrılmaları hususunda baskı yapanlar var

 Bize biraz il yönetiminizden bahseder misiniz?

Genç, dinamik, heyecanlı ve istekli kişilerden oluşan bir il yönetimi kurulu oluşturduk. İl yönetim kurulumuzun yaş ortalaması 39. Biz il yönetimini oluştururken en önemli kriterimiz bu zorlu yolculukta dökülmeyecek, istekli, heyecanlı arkadaşlarla çalışacağız demiştik. Gerçekten de bu niteliklerde bir yönetim kurulu oluşturduk. Yönetimimizde bulunan birçok kişi ticaretle uğraşıyor. Bu kardeşlerimiz iş çevrelerinden, aile ve sosyal çevrelerinden gelen bir çok olumsuz telkin ve baskıya rağmen bunların hiçbirini dikkate almadan bizimle yol yürüme kararlılığını gösterdiler. Göstermeye de devam ediyorlar. Hala bazı yönetim kurulu üyelerimize gayriahlaki tekliflerde bulunarak partimizden ayrılmaları hususunda baskı yapanlar var. Elhamdülillah hiçbir kardeşim bu tekliflere prim vermediği gibi aksine gayret ve samimiyetleri arttı.

50 Kişilik yönetim kurulunda 9 kadın var. 30 kişi yüksek öğrenim mezunu

Hemen hemen her mesleğin yönetim kurulumuzda temsil edilmesini sağladık. Yönetimimizde tanınmış iş insanı, avukat, diş hekimi, mali müşavir, mühendis, emeğiyle çalışan, ev hanımı gibi çok geniş bir toplumsal kesimden temsilciler var. Benzer şekilde ideolojik olarak her siyasi görüşten yönetim kurulu üyesi arkadaşımız var. Sosyal-demokrat çizgiden gelen var, milliyetçi çizgiden gelen var, muhafazakar çizgiden gelen var. Yani farklı farklı siyasi çizgilerden gelen arkadaşlarla Türkiye’nin siyasi mozaiğine uygun bir yönetim kurulu oluşturduk Yönetim kurulu üyelerimizin, 9’u yüksek lisans,  17’si lisans, 4’ü önlisans diğerleri de lise, ortaokul ve ilköğretim mezunudurlar. Yönetim kurulumuzda 9 da kadın üyemiz vardır.

 Konya’da Gelecek Partisine ilgi nasıl?

Malumunuz üzerine mevcut iktidarın en güçlü olduğu en yüksek oy oranlarını aldığı illerden başında Konya geliyor. İktidar partisinin baskılarına rağmen Konyalı hemşehrilerimiz gelecek partimize çok büyük bir ilgi ve teveccüh gösteriyorlar. Bu ilgi ve teveccüh 7 Mart tarihindeki il başkanlığımızın açılışında somut olarak sahada görülmüştür. Bu tarihte il binamızın açılışına gelen sayın Genel Başkanımızı Konyalı hemşehrilerimiz binlerce araçlık konvoylarla Kulu’dan başlamak üzere Cihanbeyli, Altınekin ve en son Konya girişinde büyük bir heyecan ve coşkuyla karşılayarak bağrına basmıştır. Aynı coşku ve heyecanla İl Başkanlığımızla birlikte Selçuklu, Karatay, Kadınhanı, Altınekin, Hadim ve Taşkent ilçe binalarımızın açılışlarını gerçekleştirdik. Bu ilçelerimizin açılışında da vatandaşlarımızın heyecan ve coşkusuna tanıklık ettik. Hatta sayın genel başkanımız Konya açılışındaki yaptığı konuşmadaki şu cümlesi Konya’nın ilgisini ve heyecanın gösteren ve özetleyen bir cümle olarak hafızamda kaldı: “….Yola çıkarken bu kadar enerjik olan bu kadar diri olan bu kadar canlı olan bir dava adamları topluluğu mutlaka menzile ulaşır…”

Belediyenin izin yazısı biz açılışı yaptıktan 3 gün sonra bize ulaştırıldı

Bugüne kadar konuştuğumuz il ve ilçe başkanları bize bulundukları kentte karşı karşıya kaldıkları bir takım engellemeler den bahsettiler? Sizin de Konya’da muhatap olduğunuz benzer zorluklar var mı?

Biz de doğrudan olmasa da dolaylı olarak bazı engellemelerle karşılaştık. 7 Mart tarihinde yaptığımız açılışımızda genel başkanımızı araç konvoyu ile karşılamak istemiştik. Bunun üzerine Konya’da araç konvoyunu yasaklama kararı alındı. Bu engellemeye rağmen yine binlerce Konyalı sayın genel başkanımızı şehir dışında, Kulu’da Cihanbeyli’de Altınekin’de karşıladı. Yine biz açılışımızın olduğu gün vatandaşlarımızın trafik güvenliğini sağlamak ve açılışımızı daha güzel bir şekilde yapmak için il binamızın önündeki caddenin trafiğe kapatılmasını istemiştik. Buna izin verilmedi. Ancak Konyalı hemşehrilerimizin açılışa yoğun ilgi göstermesi ve aşırı kalabalık nedeniyle cadde fiilen trafiğe kapandı. Yine açılış günü konuşma platformu kurulması için büyükşehir belediyesinden izin istemiştik. Belediyenin izin yazısı biz açılışı yaptıktan 3 gün sonra bize ulaştırıldı. Açılışın olduğu gün yaşadığımız bir başka engelleme de belediyenin çöp arabasını tam açılış saatinde il binamızın önündeki çöpleri toplama için açılış alanına girmesiydi.  

İktidar kendi kontrolü dışındaki her şeyi yok saymak, olmuyorsa gayrimeşru ilan etmek istiyor

İktidar ile yerel yönetimler arasında bir gerilim mevcut. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?  

İktidar kendi alanı dışındaki devlet kurumlarını yok sayma ve işlevsiz kılmaya çalışma tavrı içerisindedir. Yani iktidar yerel yönetimlere baskı uygulayarak aslında kendi içerisindeki endişeyi ve korkuyu yansıtmaktadır. Sn. Cumhurbaşkanı bu dönemde bir olmamız gerektiğini, yardımlaşmayı tavsiye ederken bunları yapan muhalefet belediyelerini şov yapmakla suçluyor. Suçlamakla kalınmıyor bunu en tepedekinin ağzından FETÖ tarzı, paralel yapı gibi hiç de hoş olmayan benzetmeler yapılarak bir kutuplaştırma ve kendi tabanını bir arada tutma siyaseti güdülmektedir. İktidarın iznine bağlı olmaksızın meşruiyet üretilebilen her yönetim, her şahıs, her hareket maalesef tehdit kapsamına alınıyor. Kendilerine alternatif olabilecek olan insanların da olduğunu engellemekten başka bir şey değildir. Onları susturarak yargılayarak halka kendilerinden başka alternatif ya da yol gösteren olmadığını dikta etmesidir mesele. Covid 19 salgını nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde bile her türlü sosyal yardım üzerinden siyasi bir rant devşirme peşindedir iktidar. Kendilerince düşünceleri biz olmazsak size yardım eden de olmaz biz olmazsak kapınızı çalan da olmaz düşüncesini tamamıyla oy amaçlı halka empoze etmektir. Ama bakınız kendi belediye başkanlardan Fatma Şahin de bu konuda belediyeleri desteklemiş ama sonra tabi geri adım atmıştır. İktidar, siyasi rakipleriyle sınırlı olmayan geniş bir alanda, kendi kontrolü dışındaki her şeyi yok saymak, olmuyorsa gayri meşru ilan etmek istiyor. Yargı kurumlarından üniversitelere, meslek örgütlerinden medyaya kadar herkes bundan payını alıyor.

Şehir, yalnızca yol köprü değildir. Bir gelecek tasavvurudur!

Konya’nın size göre ne gibi sorunları var? Gelecek Partisi Konya İl Başkanlığı olarak siz bu sorunlar karşısında ne gibi adımlar atacaksınız?

Konya’nın dünyada hakkettiği yeri ve değeri almalıdır. Bakınız Mevlana gibi bir değerimiz var fakat yerli turist noktasında evet ama yabancı turist gelmez oldu. Şehircilik sadece yol köprü değildir, bir vizyondur, bir gelecek tasavvurudur. Şehircilik insandır. Konya büyüyor epey bir dar gelirli insan var, bu noktada otobüs ve tramvayda indirime gidilebilir.

Temizlik imandan gelir diyoruz. Bakıyoruz su fiyatları almış başını gidiyor. Bu noktada düzenleme şarttır. Konya’yı tekrardan anlatacağız insanlara, tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya yeniden bir prestij kazandıracağız. İnsanlar merak edecek gelecekler. Tarım ve hayvancılık sektöründe üretime dayalı ve katma değeri artırmaya yönelik teşvik ve uygulama sistemlerini hayata geçirerek Konya’yı dünyada önemli bir tarım merkezi haline getirmeliyiz. Yine tarımı da etkileyen önemli bir çevre sorunu da kuraklıktır. Konya’mızda sular hızla yer altına çekiliyor. Konya maalesef gelecekte önemli kuraklık riski bulunan, su kaynakları sınırlı bir şehrimizdir. Kuraklığı önlemeye yönelik ya da etkilerini azaltmaya yönelik ciddi çalışmalar yapılmamaktadır. Maalesef bu konuda Konya kaderine terk edilmiştir. Kızılırmak gibi çevre su havzalarından suların Konya’ya getirilerek su kaynaklarının zenginleştirilmesi sağlanmalıdır. Doğalgaz kullanımının son yıllarda artışına bağlı olarak hava kirliliğinde önceki yıllara göre azalma olsa da Konya Türkiye’de havası en kirli şehirler arasında yer almaya devam etmektedir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri