Ana SayfaDünyaParada fotoğrafları var! Özlem Türeci ve Uğur Şahin'e büyük onur

Parada fotoğrafları var! Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e büyük onur

Avrupa Merkez Bankası euro banknotların üzerine, milyonlarca insanın hayatına dokunan Biontech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in resimlerini basmayı planlıyor.

Avrupa Parlamentosu Bieontech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in resimlerinin yeni piyasaya çıkacak Euro banknotlarının üstüne basılmasını tavsiye etti. Bu teklifi Avrupa Parlamentosunun Almanya kökenli milletvekili Moritz Körner yaptı.

Die Welt am Sonntag gazetesine konuşan Körner, euro banknotlarının üzerinde Avrupalı önemli şahsiyetlerin resimlerinin bulunması gerektiğini belirterek, “Şahin ve Türeci kesinlikle bu şahsiyetlerden ikisi. Çalışmaları milyonlarca Avrupalı’nın hayatını kurtardı” dedi.

para.jpg

Çiftin yaşam biyografisinin etkileyici olduğunun altını çizen Körner, “Onların yaşam çizgisi uyum, yükselme, girişimcilik, bilimsel mükemmeliyet ve açık bir göç toplumunun potansiyeli adına etkileyici bir hikaye” şeklinde konuştu.

Avrupa Merkez bankası euronun tedavüle girmesinin üzerinden 20 geçmesiyle birlikte banknotları yeniden düzenlenmesini talep ediyor. Bu sürece vatandaşların direk katılabilmesi için her ülkeden tavsiyeler yapılması isteniyor.

Ancak yeni banknotların piyasaya çıkması için birkaç yılın geçmesi gerekiyor. Avrupa Merkez Banası 2024 yılında yeni banknotların üretilmesi için ve bu yeni paraların piyasaya sürülme zamanı hakkında bir karar verecek.

AŞILARINI TAM OLANA 50 EURO

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild, haberinin görselinde Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in bulunduğu 50 euro’yu kullanarak, aşılarını tam olarak yaptıran kişilere 50 euro verilmesi çağrısı yaptı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri