Ana SayfaTürkiyePakdemirli "Esas mağdur HES" demişti! Selde hayatını kaybedenlerin sayısı 51 oldu

Pakdemirli “Esas mağdur HES” demişti! Selde hayatını kaybedenlerin sayısı 51 oldu

Bekir Pakdemirli’nin sel felaketi için yaptığı “Esas mağdur HES” açıklaması sosyal medyada yeniden gündem oldu. Serkan Özcan, Pakdemirli'yi sert eleştirdi.

Sel felaketinde tablo giderek ağırlaşırken son bilgilere göre hayatını kaybedenlerin ayısı 51’e yükseldi. Bakan Bekir Pakdemirli’nin sel felaketinin ardından yaptığı “Esas mağdur HES” açıklaması sosyal medyada yeniden gündem oldu. Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, “Böyle büyük bir felaketi; “HES’ler mağdur, HES’ler negatif olarak etkileniyor” diyen bir akıl yönetiyor” sözleriyle Pakdemirli’yi eleştirdi.

Sel felaketi el nedeniyle Kastamonu, Sinop ve Bartın’da toplam can kaybı sayısı 51’e yükseldi. AFAD’ın açıklamasına göre; 9 kişinin hastanelerdeki tedavisi sürüyor. Kastamonu’da 43, Sinop’ta 7, Bartın’da ise 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Serkan Özcan’dan tepki

Tarım bakanı Bekir Pakdemirli, 3 gün önce yaptığı açıklamada “HES’ler selin sebebi yerine bana göre mağduru oluyor. HES’ler negatif olarak etkileniyor” demişti. Serkan Özcan, artan ölüm sayılarının ardından Pakedmirli’nin o sözünü hatırlattı ve iktidarı eleştirdi.

Pakdemirli ne demişti?

Kastamonu’nda bazı internet sitelerinde sel nedeninin HES ile alakalı bir problem olduğunun söylendiğini belirten Pakdemirli, “Burada HES ile ilgili problem yok. ‘HES Berke Santrali’nin regülatör kapakları taşkın esnasında açılıyor ve sel bundan patladı’ diyorlar. Böyle bir durum söz konusu değil. Genelde HES’ler selin sebebi yerine bana göre mağduru oluyor. HES’ler negatif olarak etkileniyor. Taşkına sebebiyet verecek regülatör değildir, su seviyesi şu an çok yüksek. Mevcut taşkında, tesislerimizin üstüne çıkan gayrinizami doğalın dışında su akışı var. 3 bakan bölgeye hareket etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kastamonu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Sinop ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bartın’a hızlı şekilde yola çıktı. Bakan yardımcıları, DSİ ve birçok görevlimiz bölgeye sevk edildi. İnşallah ilerleyen saatlerde konu ile alakalı daha fazla bilgi alınacak. Bizim buradaki koordinasyonumuz devam ediyor” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri