Ana SayfaTürkiyePandemi döneminde 936 kolej battı, 3 binden fazla öğretmen işsiz kaldı

Pandemi döneminde 936 kolej battı, 3 binden fazla öğretmen işsiz kaldı

Bakanlık, okul batışlarını doğruladı.

Pandemi döneminde 300 binden fazla öğrenci kaybeden kolejler zorda! 936 kolej kapanmak zorunda kalırken, Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk velilere teşvik verilmesi için MEB’e rapor sundu. Bakanlık, okul batışlarını doğrularken, bütçe sıkıntısından teşvik veremeyecek.

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre, özel okullardaki kapanmalar, binlerce öğretmen ve çalışanın işsiz kalması, ücretleri ödemekte zorlanan velilere teşvik verilmesi ve pandemide yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen KDV konusuyla ilgili Bakan Selçuk’a rapor sunuldu.

Raporun ayrıntılarını Başkan Öztürk şöyle anlattı:

“Salgın tüm sektörler gibi özel okulları ve velilerimizi de çok zorladı. Ekonomik nedenlerle 300 bin öğrenci gitti. Son 1 yılda 936 kolej kapanırken, çok sayıda okul devredildi. Kapanmalar, binli sayıları geçecek. Her şeye rağmen önümüzdeki yıl planlanmalı. Okullar açılmalı, 8. ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime acil alınmalı.”

Yetki Makiye Bakanlığı’nda

“Velilerin ödeme yükünün azaltılması için öğrencilere teşvik verilmesini istedik. Devlet, yüzde 8 KDV uygulamasını salgında yüzde 1’e indirdi. Gelecek yıl ne olacağını Bakan Selçuk’a sorduk. Yetkinin, Maliye Bakanlığı’nda olduğunu bildirdi. KDV konusu hızla netleşmeli. Çünkü, mayısta bütün özel okullar yeni ücretlerini yasaya göre açıklamak zorunda ama kimse ne yapacağını bilmiyor.

40-50 yıllık ortalama 500 öğrencisi olan köklü okullar dahil borcu olmayan veya zarar etmeyen okul yok. Okullar kapalı olsa da, stopaj, sigorta primi ödemeler için devlete yüzde 30’u aşkın vergiler kesintisiz ödendi. Okullar, ortalama 4 milyon lirayı kötü gün parasından harcarken, içeri girdi. Birikimi olmayan, kiralık binada ve banka kredisi kullananlar battı ve daha da batacak.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri