Ana SayfaTürkiyePelikan örgütü nasıl kuruldu? Davutoğlu’nu istemeyen kimlerdi? İşte birinci ağızdan cevaplar

Pelikan örgütü nasıl kuruldu? Davutoğlu’nu istemeyen kimlerdi? İşte birinci ağızdan cevaplar

AK Parti’nin kuruluş aşamasında Sakarya’daki yapılanmasının öncü isimlerinden olan, AK Parti’de 4 dönem milletvekilliği de yapmış olan eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Çağlar Cilara’ya çok kritik açıklamalarda bulundu. Pelikan örgütünün nasıl kurulduğunu ayrıntılarıyla anlatan Ayhan Sefer Üstün, günlerce tartışılacak ifadeler kullandı.

Ahmet Davutoğlu ile yakın istişarelerde bulunan isimlerden biri olan Ayhan Sefer Üstün, aynı zamanda Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu eski başkanı.

Çağlar Cilara’nın YouTube kanalında önemli tespitler yapan Ayhan Sefer Üstün’ün eleştirilerini şu alt başlıklar altında toplamak mümkün:

  • Pelikan örgütü nasıl kuruldu?
  • Ak Partililer ülkücü gibi düşünmeye başladılar.
  • Ucube parlamenter sistemden kaçalım derken ucube bir başkanlık sistemine yakalandık.

Pelikan örgütü nasıl kuruldu? Davutoğlu’nu istemeyen kimlerdi?

Pelikan örgütünün nasıl kurulduğuna dair bilgiler paylaşan Ayhan Sefer Üstün, çok önemli açıklamalar yaptı:

Ahmet Davutoğlu Başbakanlık görevine başarılarından dolayı getirildi. İyi bir danışman, iyi bir dışişleri bakanıydı… Daha milletvekili olmadan bakan yapılmıştı. Ender uygulamalardan biriydi. Kıymetinden dolayı yapıldı bu. Ancak geldikten sonra birçok insan rahatsız olmaya başladı. Bunlardan bir tanesi 5’li çete. Bedavaya ihale alanlar daha çok rahatsız oldular. Partiye sonradan gelmiş, kendini bazı çevrelere ispatlamak isteyen bir kesim de Davutoğlu’na muhalefet etti.

Partiye yeni gelmiş ama bazı hedefleri olan, akraba ilişkilerini öne çıkarmak isteyen kişiler de Davutoğlu’ndan rahatsız oldu. Böylelikle Pelikan devreye sokuldu. Pelikan üzerinden Davutoğlu istifaya zorlandı.

Pelikan nedir? Pelikan parti içinde bir sosyal medya yapılanmasıydı. Buradan partiye yapılan haksız saldırılar engellenecekti. İyi niyetle kurulmuş bir yapıydı. Partiye sonradan gelen, akraba ilişkileri ileri sürerek yükselmek isteyen birisine bu hediye edildi. Sonra AK Parti’nin içinden çıkarıldı bu yapılanma. Ankara’dan İstanbul’a taşındılar. İstanbul’da profesyonel bir kadronun eline teslim edildi. O kadro yalıda oturmaya başladı. Bunlar dışa dönük çalışması gerekirken AK Parti’yi itibarsızlaştıracak işler yapmaya başladılar.

Pelikancılar kriminalize işlerin içine girmeye başladılar. Suç örgütü gibi çalışmaya başladılar. Bunlar aynı zamanda kamu kaynaklarını kullandılar. Bu işlerin finanse edilmesi, yalıda oturulması, içerik üretilmesi, bunların yaygınlaştırılması için külfetli bir meblağ gerekiyordu. Kamu kaynakları bunların emrine verildi. İnsanlara itibar suikastları yaparak suç işlediler. Vicdanlı bir savcı çıkıp bu yapıyı tasfiye etmeli.

Bu yapı müdahaleleriyle AK Parti’yi de zora düşürecek. Bu ekip aslında koçbaşı gibi kullanıldı. Çünkü yolsuzluklar konusunda çok hassastı Ahmet Davutoğlu.

Üstün: AK Parti’nin mayası bozuldu

MHP’nin, AKP’nin mayasını bozduğunu ileri süren Ayhan Sefer Üstün, “MHP ile ittifakın bize bir faydası yok. MHP, benim partimin mayasını bozuyor. Bir zaman gelecek elinde MHP’lileşmiş, aşırı sağa kaymış bir parti kalacak. Bizi dinlemek varken Perinçek dinleniyor” diye konuştu.

Üstün, Türkiye’de uygulanan başkanlık sistemine ise ‘ucube sistem’ benzetmesi yaparak ağır eleştirilerde bulundu. Üstün, “Ucube parlamenter sistemden kaçalım derken başka bir ucube sisteme yakalandık. Burada kuvvetler ayrılığının olmadığı, parlamentonun iyice güdükleştiği bir sistemle karşı karşıyayız, bu sistem başkanlık sistemi değil” ifadesini kullandı.

Beka itirazı

Seçimlerde kullanılan dil. Beka sorunu diye bir durum atıldı ortaya. Bu hiçbir zaman bizim içimize sunan bir durum değildi. Nitekim beka sorunu olmadığı seçimlerden sonra görüldü. Beka sorunu olsaydı Ankara’da ve İstanbul’da bir beka sorunu doğmuş olurdu. Beka sorunu ortaya atıldı ve bu 45 gün savunuldu. Birçok insan şucu bucu diye terörize edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,705TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz