Ana SayfaTürkiyePelikancılar AK Parti'nin genleriyle nasıl oynuyor? Mustafa Karaalioğlu yazdı

Pelikancılar AK Parti’nin genleriyle nasıl oynuyor? Mustafa Karaalioğlu yazdı

Karar’dan Mustafa Karaalioğlu, “Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimiyle ilgili verdiği iptal kararı hukuken izah edilemez” bulduğunu belirtti. Karaalioğlu “AK Parti’ye bu işi yapması için cesaret verenler” diyerek hareketin kazanımlarının üzerine paraşütle inen Pelikancıları yazdı.

YSK’nın İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi kararının hukuken imkansız ve izah edilemez olduğunu vurgulayan Mustafa Karaalioğlu, yaşananların Türkiye demokrasi tarihinin en sansasyonel ve tartışmalı ve yanlış işlemlerinden birisi olduğunu belirtti.

AK Parti’nin seçimlerin yenilenmesi kararı konusundaki çalışmalarını da yorumlayan Mustafa Karaalioğlu, “Siyasi olarak büyük bir hatadır. 31 Mart gecesi verilerin kesildiği anda kaybedilen bir seçimi umutsuzca geri döndürme çabasının tatsız finalidir. İzlenen yanlış itiraz ve iptal yöntemleri nedeniyle, AK Parti 23 Haziran’da seçimi kazanacak olsa dahi vicdanlarda sorgulama bitmeyecektir.” ifadelerini kullandıdı.

Sandık sadakatinin önemini, altını kalın çizgilerle çizerek vurgulayan Karaalioğlu, “Onyıllardır bu ülkede sandık ve millet iradesi mücadelesi veren insanların omzuna hiç barışık olmadıkları ve kendilerini asla iyi hissetmeyecekleri ağır bir yük vurulmuştur” dedi.

Karaalioğlu’na göre AK Parti seçmeni bugüne kadar hiç alışık olmadıkları, içlerinden gelmeyen bir şeyi yapmaya zorlanıyor.

Mustafa Karaalioğlu’ndan Pelikancılar vurgusu

Karar’dan Mustafa Karaalioğlu ‘Hata’ adlı yazısında “AK Parti’ye bu işi yapması için cesaret verenler” diyerek Ahmet Davutoğlu’nun da manifestosunda “AK Parti’de kendini gösteren kibirli dil, kutsal değerlerin siyasi çıkarlar uğruna hoyratça kullanılması, siyasi rakiplerin yıpratılması, iftiranın yaygınlaşması, ömrünü davaya adamış isimlerin toplumsal itibarlarının yok edilmesi” sözleriyle hedef aldığı yapıyı eleştirdi:

AK Parti’ye bu işi yapması için cesaret verenler, seçim iptal ettirmenin ve yeniden sandık kurup kazanmaya çalışmanın ne büyük bir hata olduğunu bilemezler. Bilseler de dert etmezler… Demokrasinin, millet iradesinin, sandığın, hakkın, hukukun; muhafazakâr, dindar, inanç sahibi insanlar için taşıdığı değerleri içselleştirmeyenler yaşanacak tahribatı da umursamazlar. Bu siyaset ve düşünce geleneğinden gelmeyenler, bu havayı teneffüs etmeyenlerle, bu hareketin kazanımlarının üstüne paraşütle inenler iptalin faturasını ödemeyecek olmanın rahatlığı içinde olabilirler.  

Ne yazık ki onlar bir yolunu bulup kurtulurken yaptıkları ve yaptırdıkları bu hata, muhafazakâr-dindar geleneğin ve “dava”nın üzerinde bir gölge olarak uzayacaktır.   

Bu iptal hiç iyi hatırlanmayacak bir hikaye olarak uzun seneler konuşulacaktır. Gün gelecek birisi, muhafazakâr-dindar siyasi geleneği bu ağır yükten kurtarmak için bizler adına af dileyip, özür dilemek zorunda kalacaktır.  

Neresinden bakarsanız bakın, hangi hesaba vurursanız vurun; değmezdi… 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz