Ana SayfaTürkiyePelikancılar Mehmet Metiner’i de yedi! Artık twitter'da yazacak

Pelikancılar Mehmet Metiner’i de yedi! Artık twitter’da yazacak

Önce A Haber’de Ahmet Altan’ı savunduğu için Canan Barlas’ı eleştiren ardından da geçen hafta oğlu Cemil Barlas ile tartışan Mehmet Metiner kendini kapı önünde buldu. Mehmet Metiner Star gazetesinde yazmayacağını açıkladı. Her ne kadar gazeteyle sorunum yok dese de neden yazılarını twitter’dan yayınlama kararı aldığını net bir şekilde açıklayamadı.

Star gazetesi yazarı ve eski AK Parti milletvekili Mehmet Metiner’in son yazısı gazetesinde yayınlanmadı. Mehmet Metiner de çareyi yazısını twitter’dan yayınlamakta buldu.

Mehmet Metiner yazısını twitter hesabından paylaştı. Mehmet Metiner yazısını “Bugünkü yazım: ADAM DEĞİLSİNİZ! (Bundan sonra yazılarımı güncel gelişmelere bağlı olarak twitter üzerinden paylaşacağım. Tüm dostların bilgisine…)” notuyla paylaştı.

Böylelikle anlaşıldı ki Mehmet Metiner ile Star gazetesinin yolları net şekilde ayrıldı. Ancak yine de Metiner bu ayrılığın nedenini açık şekilde anlatmaktan kaçındı. Neden Pelikancılar ile yaşadığı tartışma mıydı?

Mehmet Metiner – Pelikan tartışması

A Haber’den Mehmet Metiner’i aradılar. “Bu akşam sizinle telefonla bağlanmak istiyoruz” diye sordular. Mehmet Metiner tutkuyla sevdiği A Haber’i elbette kırmadı ve ‘olur’ cevabını verip geçti televizyonun karşısına. Bekle, bekle, bekle. Ne arayan var ne soran. Ne olduysa bundan sonra oldu. Yani Pelikancı tayfa böyle diyor. O gece Metiner aranmadığı için içerlemiş. Bu olaydan sonra Pelikancı Cemil Barlas ile ‘reisçi’ kimliğiyle bilinen Mehmet Metiner sosyal medyada birbirine girdi.

Başlangıçta Mehmet Metiner’in Star gazetesinde yazdığı şu satırlara pek kimse anlam veremememişti.

“Birileri kalkıp kendi kanallarımızda ‘Ahmet Altan çok değerli, Altan ailesi özgürlükleri savunmakla ünlü bir aile, Erdoğan da FETÖ konusunda yanıldı, Ahmet Altan da yanılmış olamaz mı’ türünden konuşmalar yaparak bir FETÖ tetikçisine güzelleme yaparsa elbette tarafımızdan eleştirilmeyi hak eder.”

Sonra olaya Pelikancı Cemil Barlas adeta balıklama daldı. Sonuçta bu sözler annesi Canan Barlas’a aitti. A Haber’de annesi Canan Barlas sayesinde program yapan Cemil Barlas çok sert iki tweet atarak Mehmet Metiner’i hedef aldı. O tweet’lerden birinde Metiner’den ‘ilgi açı’ diye bahsetti. Bu sözler de Mehmet Metiner’in tansiyonunu fırlattı. Odatv’ye açıklama yapan Mehmet Metiner açtı ağzını yumdu gözünü. Ancak bu bir çeşit suya ya da havaya yumruk atmak gibiydi. Diline Barlas ailesini dolayıp durdu. Yüreği yetmediği için bir türlü Serhat Albayrak diyemedi.

Barlas ailesini A Haber’de barındıran patronaj hakkında, yani Serhat Albayrak hakkında tek bir söz edemedi.

Metiner’in ağzından en son şu ürkek kelimeler dökülüverdi:

“Bu zatı yaptığı saygısızca saldırganlığa karşı bize tercih edenleri de kendimizden bilmeyiz.”

Bugüne kadar Pelikancı yapıya karşı tek bir söz etmeyen, dahası Abdullah Gül ve Babacan’dan ‘hain’ diye söz eden Mehmet Metiner belki Cemil Barlas ile yaşadığı münakaşa sayesinde anlamıştır AK Parti’yi bir kanser gibi saran bu zihniyetin yarattığı tehlikeyi.

İşte odatv’ye de yansıyan o ilginç Mehmet Metiner-Cemil Barlas kavgası

AK Parti’li eski milletvekili ve Star gazetesi yazarı Mehmet Metiner, dünkü yazısında isim vermeden A Haber programcısı Canan Barlas’ı eleştirmişti. Canan Barlas’ın A Haber’deki programda Ahmet Altan’la ilgili sözlerini eleştiren Mehmet Metiner, “Birileri kalkıp kendi kanallarımızda ‘Ahmet Altan çok değerli, Altan ailesi özgürlükleri savunmakla ünlü bir aile, Erdoğan da FETÖ konusunda yanıldı, Ahmet Altan da yanılmış olamaz mı’ türünden konuşmalar yaparak bir FETÖ tetikçisine güzelleme yaparsa elbette tarafımızdan eleştirilmeyi hak eder” demiş ve “Ayrıca inançla savunduğu ensest ilişkiyi romanına taşıyan birine biz ‘değer’ atfetmeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Metiner’in odatv’ye yaptığı açıklamalar…

“A Haber’den beni Burhan Aytekin aradı. ‘Saat 10’da size telefonla bağlanmak istiyoruz, uygun musun abi!’ dedi. Memnuniyetle dedim. İşimi gücümü bırakıp A Haber’e verdiğim değerden dolayı aramalarını bekledim. Bir baktım ki malum program var. Saati de geçtiği için arayıp sordum. Hepsi bu. Bundan doğal ne olabilir? Sanki ben bağlanmak istemişim de bağlanmadığım için öfkemi kusmuşum gibi bir algı oluşturmak ahlaki olmayan düzeysiz bir bel altı vuruştur. Üstelik bu konu malum şahsı ilgilendiren bir konu hiç değildir.

Çok üzgünüm. Bu kişi hangi cüretle kalkıp kişilik katli anlamına gelen bu bel altı vuruşa cesaret edebiliyor? Hangi hak ve yetkiyle kendi kanalım olan A Haber üzerinden bana şarlayabiliyor? Bu cüreti, bu hakkı nerden alıyor? Bilmiyorsa bilsin A Haber benim kanalımdır. Gözbebeğimdir. İstediği zaman çıkıp konuşabileceğim bir kanaldır. Bunun için o mahut zatın veya ailesinden birilerinin izni gerekmiyor. Öyle A Haber üzerinden şahsıma dil uzatmaktan ve edepsizce şarlamaktan vazgeçsin, aklı varsa tabii.

Benim için edepsizlikte dip yapan ‘Mehmet Metiner denen ilgi açı’ ifadesi o malum kişinin ahlakını ve düzeyini gösterir.

Mehmet Metiner onun gibi birinin bu şekilde ağzına alabileceği biri değildir. Haddini bilsin. ‘Denen’ ne demek ya! Beni bilen bilir. Geçmişimi de mücadelemi de bilen bilir. Barlasgiller ne zamandan beridir benim gibi ömrünü davasına adamış insanların tezkiye makamı oldular?

Kendi mahallemizde hak etmedikleri bir ilgiyi gördükleri için olsa gerek bize edeple bağdaşmayan bir dille şarlamalarına kim izin veriyorsa davamız adına üzülürüm.

‘İlgi açlığı’ konusunda aynaya baksınlar. Ben onlar gibi her dönemin muktedirlerinin katında ilgi arayan ve gören biri değilim. Kenan Evren rejimine karşı Girişim dergisini çıkardığımda onlar Evren katında bulunuyorlardı.

Demirel, Çiller, Özal, Mesut Yılmaz dönemlerinde de biz muhaliftik. Erdoğan’la beraber. Biz kendi iktidarımız dönemine kadar bu ülkenin zencileriydik. Onlar ise beyaz ve mütekebbir takımındaydı. Şimdi gelmişler bize kendi emeğimizle kurduğumuz iktidarımız döneminde beyazlık-efendilik taslıyorlar. Hadlerini bilerek konuşsunlar.

Ben kimseden ilgi bekleyen biri değil. Konuşacak mecralarım var. Her gün fikirlerimi Türkiye’nin en çok izlenen kanallarında iletebiliyorum. Bilmiyorsa bilsin Reis’in dışında kimseye ne sadakatim vardır ne de minnetim. Kimsenin karşısında da boyun eğmedim. Eğmem de… Ne ilgi açlığım var, ne de makam beklentim. Tersine ilgi çokluğundan dolayı kibre kapılma korkusu taşıyan biriyim. Milletimizin yürekten ilgisi ve sevgisi benim için her türlü makamın üstündedir. Benim Ak Parti’den başka gidebileceğim bir partim yok. Ama Reis iktidardan düştüğünde yeni muktedirlerin kapısına üşüşecek ilgi açlarının şahsıma yönelik bu tür laflar etmesi kendilerinde gördükleri şeyi başkalarında görme hastalığına yorarım.

Ben Star gazetesindeki köşe yazımda isim vermeden bir zihniyet eleştirisi yaptım. O kişinin ne annesinin adını verdim ne de annesine yönelik en ufak bir saygısızlıkta bulundum. Sadece eleştirilerimi getirdim. Annesini savunacaksa sözlerim /eleştirilerim üzerinden eleştirsin. Edep sınırlarını aşan bel altı vuruşlara tenezzül etmesin. Ne yani onlar her aklına geleni söyleyecekler ama biz kendilerini eleştirmeyeceğiz öyle mi? Kendilerini ne sanıyorlar ya!

Kimseyi tweetini kaldırması için araya koymuş değilim. Sadece göz bebeğim olan A Haber zarar görmesin diye tweetimi kaldırdım. Kendisi bunun üzerine bel altı vuruş yaptı. Ben de kendisine cevap verdim: ‘Değmezsin’ diye. Sonra bu polemik uzamasın diye araya giren dostlara ‘Ben kaldırdıktan sonra o saygısızca cevap verdi. Tweeti durduğu sürece benimki de kalır’ dedim. O kaldırınca bana da kaldırmak düştü. Buradan bile kendi kibrine paye çıkartan o malum zat bilsin ki ne ondan ne de onun arkasında duran her kimse ondan çekinirim.

Bu zatı yaptığı saygısızca saldırganlığa karşı bize tercih edenleri de kendimizden bilmeyiz.

Fikir tartışması isteniyorsa yazımda ne dediğim ortadadır. Hodri meydan! Yok başka türlü bir kavga istiyorsa ona da eyvallah! Hangi dilden anlıyorsa ama onun seviyesine inmeden eyvallah!”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz