Ana SayfaTürkiyePelikancıların hedefinde İlker Başbuğ var

Pelikancıların hedefinde İlker Başbuğ var

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Haber Global kanalındaki FETÖ ve siyasi ayak hakkındaki sözleri tartışılmaa devam ederken Pelikancılar olarak bilinen grubun yaptığı yayın büyük tepki çekti.

Haber Global’deki yayında “asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması”na ilişkin maddeyi hatırlatan İlker Başbuğ, “26 Haziran 2009’da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili, bu araştırılsın” demişti.

İlgili değişiklik, FETÖ’nün TSK’daki karşıtlarını tasfiyesine ve 15 Temmuz darbesine uzanan kapıyı aralamıştı. İlker Başbuğ bir yıl önce çıkan “Ergenekon’dan Çıkış” kitabında da aynı yasal maddeden söz etmişti.

Bu sözler üzerine Pelikan yapılanması İlker Başbuğ’u hedef aldı. Dün Pelikan yapılanmasına yakınlığı ile bilinen A Haber, İlker Başbuğ’un sözleri üzerinden “Vesayet odakları 1960 tipi darbe mi planlıyor” başlığı ile yayın yaptı.

Odatv’nin aktardığı bilgilere göre konu bugün A Haber’in internet sitesine şu şekilde taşındı:

Pelikan yapılanmasının FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmalarının üstünü “darbe” diyerek örtme hamlesi, bugün bazı yazarların köşelerinde de yer buldu.

Sabah yazarı Melih Altınok bugünkü, “Darbe söylentileri üzerine” başlıklı yazısında, “Son günlerde çeşitli mecralarda bir darbe söylentisi üzerine yorumlar yapılıyor… İddialar fısıltı gazetelerinde manşetler arasında. Bu iddialar içeride İlker Başbuğ’un ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘siyasi ayak’ çıkışlarıyla ilişkilendiriliyor…” ifadelerini kullandı ve yazısının son bölümünde “Darbeye karşı uyanığız” dedi.

Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetecinin yazarı, Cem Küçük de, bugünkü köşesinde “Darbe imaları, hesap soracağız söylemeleri, AK Parti FETÖ’nün siyasi ayağıdır, ithamlarını sürdüren herkes kaybetmeye mahkûmdur” ifadelerini kullandı ve “Eğer cunta heveslileri varsa, 27 Mayıs’taki gibi hücre yapılanmasına gidenler varsa yargı zaten bunların yakasına yapışır” diyerek yazısını sonlandırdı.

Dün ise Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, “1- Kılıçdaroğlu ile İlker Başbuğ’un aynı merkez tarafından harekete geçirildiği düşünülüyor. 2- Ergenekon sürecinde FETÖ mağduru olan emekli askerlerin hazırlayacağı zemin üzerinden askeri vesayetin yeniden güçlenmek istediği yönünde değerlendirmeler yapılıyor. 3- En önemlisi ise FETÖ’nün siyasi ayağı tartışması üzerinden askeri vesayetin yeniden güç kazanmak için hamle yaptığı düşünülüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,683TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri