Ana SayfaDünyaPentagon'dan kalp atışıyla insan tanıma teknolojisi

Pentagon’dan kalp atışıyla insan tanıma teknolojisi

Pentagon yeni bir sistem geliştirdi. Pentagon, kalp atışlarından insanları tanıyan bir sistem geliştirdi. ABD Savunma Bakanlığı 200 metre uzaklıktaki insanları kalp atışından tanıyabilen yeni bir teknoloji geliştirdiğini açıkladı.

Akıllı telefonlarda bulunan yüz tanıma ve parmak izi okuma sistemi, birçok gizlilik problemleri nedeniyle pek güvenilir olmasa da artık bu teknolojilere bir yenisi daha eklendi.

ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, 200 metre uzaklıktaki insanları kalp atışlarından tanıyabilen yeni bir lazer sistemi hayata geçirdi. Tıpkı parmak izleri gibi benzersiz ve ayırt edici olan kalp atışları üzerinde çalışan Pentagon, bu teknolojiyi, savaş bölgelerindeki düşmanları tanımlamak için geliştirdi.

Kalp atışı tanımlama lazeri

Yüz tanıma ve parmak izi tanıma sistemlerinin aksine insanlar, herhangi bir şekilde kalp atışlarını gizleyemez. Bu da Pentagon’un geliştirdiği yeni teknolojiden kaçmanın imkansız olduğunu gösteriyor. Şimdilik 200 metre uzaklığa kadar çalışabilen bu sistemin mesafesi önümüzdeki yıllarda daha da artacak.

Jetson adı verilen kızılötesi lazer tanımlama sistemi, yansıyan lazer ışınlarının Doppler Kayması’nı izleyerek, yüzeyden gelen titreşimleri ölçüyor. Sistem daha sonra kalp atışının neden olduğu vücut yüzeyindeki hareketi belirleyerek insanların kalp atışlarını tespit edebiliyor.

Başarı oranı yüzde 95

Kalp atışlarından insanları tanımlayan bu lazer sistemi, şimdilik sadece tişört veya gömlek gibi üzerinde ince kıyafetler olan insanların kalp atışını ölçebiliyor. Kalın giysilerde lazer, insan vücuduna erişemediğinden sistem başarılı olamıyor. Projede çalışan araştırmacılar, kalp atışlarından insan tanımlama yönteminin yüzde 95 gibi etkileyici bir doğruluk oranına sahip olduğu belirtiyor.

Pentagon, Irak ve Afganistan gibi ülkelerde insanların biyometrik verilerini zaten topluyor. Bu teknolojinin gelişmesiyle ABD, artık belirli bölgelerdeki insanların kalp atış verilerini de toplamaya başlayabilir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz