Ana SayfaTürkiyePerihan Toğay, 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 86. yıl...

Perihan Toğay, 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 86. yıl dönümüne ilişkin Medya Notu’na açıklamalarda bulundu

Gelecek Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Perihan Toğay, 5 Aralık 1934'te kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 86. yıl dönümüne ilişkin Medya Notu'na açıklamalarda bulundu

Kadınların yaşamın her alanında eşit koşullarda yer almasının, modern dünyanın bir zorunluluğu olmasından dolayı kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

Türk kadınları, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişlerdir.

Sosyal yaşamın her alanında aldığı kararlar ile Türk kadınına hak ettiği değeri gösteren, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan hukuki düzenlemeler ile; 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

Kadına yönelik sorunlar hala çözüme kavuşturulamıyor

Anayasa’da yer aldığı gibi, herkes dil, din, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, etnik köken gibi benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Fakat buna rağmen o dönemlerde kadınlar için toplumda hak ettikleri eşit koşullar tam olarak sağlanamamıştır.

Kadın cinayetlerinin çözümü amacıyla yapılan çalışmaların sonuca ulaşamıyor olması, şiddettin büyüyerek devam etmesi ve iş yaşamında kadın istihdamının engellenmesi gibi kadınların hayatını zorlaştıran ve toplumda ayrışmaya sebep olan sorunların çözümlerinin üretilememesi üzücüdür.

Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak için; kadınların hak ettiği gibi eşit haklardan yararlanarak güçlü olmasına olanak sağlanması gerekmektedir.

Güçlü kadın güçlü geleceğin mimarıdır!

Partimizin kuruluşunda da kadın kotasına dikkatli hassasiyeti gösteren

Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu için kadının toplumdaki yeri ve bakışının önemini ayrıca vurgulamak isterim.

Biz Gelecek Partisi olarak, teşkilatın her biriminde görev yapan kardeşlerimizle birlikte her zaman toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin karşısında olarak mücadelemizi sürdüreceğiz..

Bu anlamlı gün dolayısı ile hayatın bütün yükünü beraber sırtladığımız, her alandaki başarıları ile bize ilham veren kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilişinin 86. yıldönümünü kutluyor, Türk kadınına hak ve özgürlüklerini sağlayan devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve İstiklal Savaşımızda kahramanca mücadele eden kadın kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum…

Gelecekte meclisin yarısının kadın olma temennisi ile…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri