Ana SayfaTürkiyePerihan Toğay'dan Bakan Selçuk'a İstanbul Sözleşmesi tepkisi

Perihan Toğay’dan Bakan Selçuk’a İstanbul Sözleşmesi tepkisi

Türkiye'nin dün gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine tepkiler gelmeye devam ediyor

Gelecek Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Perihan Toğay, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Medya Notu’na bir açıklama yaptı.

Toğay, yaptığı açıklamada; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Kadın haklarının teminatı, Anayasamız başta olmak üzere, iç mevzuatımızdaki mevcut düzenlemelerdir. Hukuk sistemimiz ihtiyaca göre yeni düzenlemeleri hayata geçirebilecek kadar dinamik ve güçlüdür” ifadelerini hatırlatarak, “Kendilerine soruyorum:
İç mevzuatta ne gibi değişiklikler yaptınız da kadın haklarını teminat altına aldınız ve şimdi sözleşmeden çekiliyorsunuz?” diye sordu.

Kabul etmiyoruz!

Toğay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“TBMM iradesi ile onaylanan ve onaylandıktan sonra da yine onaylayanlar tarafından kaldırılan, kadına karşı şiddeti yok etmeyi ve kadınların insan haklarını korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı ne hukuki ne de vicdanidir. Gece yarısı kararnameleri ile alınan bu kararın karşısında koskoca meclis, anayasanın 90.maddesi ve güçlü bir halk vardır. KABUL ETMİYORUZ!”

Toğay, sözlerine şöyle devam etti:

“Defalarca koruma istemesine rağmen korunamayıp öldürülen kadınların başvurduğu yerde sizin dinamik ve güçlü hukuk sisteminiz değil miydi? Şimdiye kadar neredeydiniz?”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri