Ana SayfaTürkiyePiyasalardan Berat Albayrak'ın istifasına ilk tepki

Piyasalardan Berat Albayrak’ın istifasına ilk tepki

Ekonomist Mahfi Eğilmez'den Berat Albayrak'ın istifasına "Merkez Bankası Başkanı görevden alınıyor ardından Maliye Bakanı istifa ediyor ve ülkenin parası değer kazanıyor" yorumu geldi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez Berat Albayrak’ın istifasını “Merkez Bankası Başkanı görevden alınıyor ardından Maliye Bakanı istifa ediyor ve ülkenin parası değer kazanıyor. Memleket, bilinen her şeyin tersini kanıtlama merkezi gibi” sözleriyle yorumladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa açıklaması henüz resmileşmezken, piyasalarda sert düşüşler yaşandı. Hazine’nin başındaki ismin resmi olarak istifa ettiği açıklanmasa da ekonomistler ‘istifa tarzı’na ve saatlerce süren sessizliğe tepkili.

Hazine’nin başındaki ismin resmi olarak istifa ettiği açıklanmasa da ekonomistler ekonomistler ‘istifa tarzı’na ve saatlerce süren sessizliğe tepkili.

Doğru adım

Ekonomist Uğur Gürses, Bakan Albayrak’ın istifasını “İstifa haberi doğru ise TL’nin değer kaybını durdurmak için, hatta değerlenmesi için doğru adım olur” sözleriyle değerlendirdi.

Ekonomist Yalçın Karatepe de “Herkes istifa mektubunun dili hakkında konuşuyor. Arkadaş, ekonomi yönetimi bu olanın mektubu da bu kadar olur. Fazla dert etmeyin. Görünen o ki Trump yalnız gitmeyecek. Beraberinde birilerini de götürecek. Ama kimleri?” paylaşımı yaptı.

Daha da gerer

Karar yazarı ekonomist İbrahim Kahveci, istifa kararı için “Bu süreç piyasaları rahatlatmaz tam tersine daha da gerer” ifadelerini kullanırken, Gelecek Partili İbrahim Turan da “Aynı hafta sonunda bu kadar heyecan, bu kadar olay fazla… Bence “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu” paylaşımında bulundu.

Bu kadar aciz miydik?

Yine Gelecek Partisi’nden ekonomist Serkan Özcan, Twitter’dan yaptığı paylaşım ile Bakan Albayrak’ın istifası sonrası yaşanan sessizliğe tepki gösterdi.

Özcan, şu ifadeleri kullandı: “Devletin kurumlarının açıklama yapamadığı, medyanın gelişmeleri konuşamadığı, yalan yanlış birçok dedikodunun kulaktan kulağa fısıldandığı bir gece yaşıyor Türkiye. Herkes “tek” kişinin ne söyleyeceğini bekliyor. İyi bir yönetim sistemimiz yoktu doğru, ama bu kadar aciz miydik?

Kabul edelim, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte her gün biraz daha büyüyen bir “Yönetim Krizi” var. Fakirleştiren, içine kapatan, temel hak ve özgürlüklerden her gün biraz daha uzaklaştıran bir kriz. Bu gece olan biten, bu krizin nerelere vardığının yeni bir işareti sadece.”

TL değer kazandı

Ekonomist Özcan Kadıoğlu da istifa kararı ile ilgili dikkat çeken bir yorum yaptı, “İstifa haberi bile kesin olmamasına rağmen TL’ye yüzde 2,5 değer kazandırdı. Dış borcumuz TL cinsinde 20 milyar düştü. Bu para ile 650 km hızlı tren hattı, 2 tane körfez geçiş köprüsü, tüm emeklilere 1.500 TL ikramiye verilebilir” dedi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez de hem Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınması hem de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa ile ilgili paylaşım yaptı.

Eğilmez “Merkez Bankası Başkanı görevden alınıyor ardından Maliye Bakanı istifa ediyor ve ülkenin parası değer kazanıyor. Memleket, bilinen her şeyin tersini kanıtlama merkezi gibi” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri