Ana SayfaDünyaPolis 13 yaşındaki otizmli çocuğu vurdu! İşte o görüntüler

Polis 13 yaşındaki otizmli çocuğu vurdu! İşte o görüntüler

Bir polis şiddeti haberi daha. Olayın yaşandığı yer yine Amerika. Polislerin 13 yaşındaki otizmli bir çocuğa vurduğu anların görüntüsü dünyada infial yarattı.

Bir polis şiddeti haberi daha. Olayın yaşandığı yer yine Amerika. Polislerin 13 yaşındaki otizmli bir çocuğa vurduğu anların görüntüsü dünyada infial yarattı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Utah eyaletinde polisin otizmli bir çocuğu vurduğu görüntüler ortaya çıktı. Salt Lake kentinde ikamet eden 13 yaşındaki Linden’ın 4 Eylül akşamı vurulduğu ana ait polis kamerası görüntüleri, emniyet güçleri tarafından yayınlandı.

Görüntülerde çocuğun annesi Golda Barton’ın polis görevlilerine önce durumu anlatarak yardım istediği görülüyor. Anne, çocuğunun zihinsel sorunları olduğunu ifade ederek elinde havalı tabanca olabileceğini söylüyor.

Barton, “Üniformalara karşı olumsuz tepki veriyor ama sizi aramaktan başka çarem kalmadı. Onu hastaneye götürmemiz gerekiyor, bunu kendim yapamıyorum” diyor.

Polis memurları bunun üzerine aramaya çıktıkları Linden’ı görüyor ve arkasından kovalamaya başlıyor. Çocuğa yetişen görevliler, yere yatması yönündeki ihtarların ardından Linden’a defalarca ateş ediyor.

Hayatta kaldı ama…

Ailenin avukatı Zach Weyher, olaydan sonra yaptığı açıklamada, polislerin vurduğu çocuğun hayatta kaldığını ancak kırılan kemikleri olduğunu ve organlarının hasar gördüğünü dile getirdi.

Hastanede tedavisi süren çocuğun “hayatta kaldığı için şanslı” olduğunu söyleyen Weyher, “Ne olursa olsun bu 13 yaşındaki silahsız bir çocuk. Polis, cezai bir suç nedeniyle değil, akıl sağlığı için arandı. Bir çocuk hastanede yatıyor. Daha iyi bir müdahale olabilirdi” ifadesini kullandı.

Salt Lake Emniyeti’nin dün yayımladığı raporda, çocuğun silahı olduğuna dair herhangi bir bilgi yer almadı. Salt Lake Belediye Başkanı da, “Çok üzüntü ve hüsran içindeyim. Bu vurulma olayı yeni bir trajedi. Bu genç çocuk, annesi, zihinsel engelli bireyler ile aileleri için bir trajedi” açıklamasını yaptı.

Polis şiddetinin ülke genelinde protesto edildiği ABD’de, otizmli çocuğun vurulduğu görüntüler, polislerin akıl sağlığı sorunları olan kişilere muamelesiyle ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri