Ana SayfaTürkiyeProf. Abdulkuddüs Bingöl hayatını kaybetti

Prof. Abdulkuddüs Bingöl hayatını kaybetti

Abdulkuddüs Bingöl kimdir? Neden öldü? Uzun süre Atatürk Üniversitesi'nde mantık dersleri veren Prof. Abdulkuddüs Bingöl hayatını kaybetti.

Uzun süre Atatürk Üniversitesi’nde mantık dersleri veren ve alanındaki otoriter isimlerden biri olan Prof. Abdulkuddüs Bingöl hayatını kaybetti.

Geçmişte Atatürk Üniversitesi’nde Abdulkuddüs Bingöl’in asistanlığını da yapmış olan öğretim görevlisi Yavuz Küçükalkan, acı haberi facebook hesabından şu sözlerle duyurdu:

“Kıymetli hocam Prof Dr Abdulkuddüs Bingöl’ü kaybettik. Allah rahmet eylesin. Sevenlerine sabırlar diliyorum. Biz razıydık, Rabbim de razı olsun.Mekanı cennet olsun.”

Ünlü mantıkçı Abdulkuddüs Bingöl, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin de kurucu dekanıydı.

Atatürk Üniversitesi’nin vefat duyurusu

“Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. A. Ferhat BİNGÖL’ün babası, İletişim Fakültesi eski Dekanlarından Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL vefat etmiştir. Cenazesi bugün (06 Eylül 2020 Pazar günü) saat 13.45’te Asri Mezarlıkta kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecektir.”

Abdulkuddüs Bingöl kimdir?

Ünlü mantıkçı Bingöl’ün kaleme aldığı şu eserleri bulunmaktadır:

Gelenbevi İsmail (1988), Porphyrios ve İsagajisi Üzerine (1988), Klasik Mantık’in Tanım Teorisi (1993), Gelenbevi’nin Mantık Anlayışı (1993).

Abdulkuddüs Bingöl, “Risaletü’l- Kıyas (Gelenbevi İsmail’den, 1988).” adlı eserin de çevirisini yapmıştır.

İslâm felsefesi araştırmacısı. 28 Mart 1952, Tortum / Erzurum doğumlu. Liseye kadar Erzurum’da okudu. Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Felsefe Bölümü (1973) mezunu. Doktorasını Sistematik Felsefe ve Mantık Bölümünde (1978) tamamladı. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde araştırma görevlisi (1975-79), yardımcı doçent (1982-83), doçent (1983-89), aynı yerde ve İletişim Fakültesinde profesör (1989-89, 1999) olarak çalıştı. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm başkanlığı (1985-99), Erzurumlu İbrahim Hakkı Araştırma Merkezi Müdürlüğü (1987-99), Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı (1996-97), Atatürk Üniversitesi Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı (1997-2000), Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanlığı (1998-), Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Makalelerini;, Felsefe Dünyası, İslâmî Araştırmalar, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dergisi, Atatürk Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Araştırma Dergisi, Türk Yurdu, Risaletün Fi Hakki’l-Besmele kitap ve dergilerinde yayımladı. Pek çok kongre ve seminerde bildiri sundu. TDV İslâm Ansiklopedisi, Osmanlı, Türk Düşünce Tarihi, Türklerde Mantık, Cumhuriyet Döneminde Türkiye’de Öğretim ve Araştırma Alanı Olarak Felsefe, Türkler için bölüm ve madde yazdı. Çok sayıda akademik dergi için hakemlik ve editörlük yaptı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri