Ana SayfaTürkiyePutin: Faizi yükseltmezsek Türkiye gibi oluruz

Putin: Faizi yükseltmezsek Türkiye gibi oluruz

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ve faiz hakkındaki sözleri büyük gündem yarattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıl sonunda gazetecilerin sorularını cevapladığı basın toplantısı gerçekleştirdi. Putin, faiz kararı sorusuna ‘Türkiye’ göndermesiyle cevap verdi. Putin, “Merkez Bankası faiz oranını artırmazsa durum Türkiye’dekine benzer bir hal alabilir” dedi.

Rusya Merkez Bankası 17 Aralık tarihinde faizi 100 baz puan artışla yüzde 8,50 seviyesine çıkarıp yılbaşından bu yana 425 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıl sonunda gazetecilerin sorularını cevapladığı basın toplantısında kendisine yöneltilen, Merkez Bankası’nın para politikalarına ilişkin bir soru üzerine Türkiye’ye gönderme yaparak “Merkez Bankası faiz oranını artırmazsa durumun Türkiye’dekine benzer bir hâl alabiliriz” cevabını verdi.

PUTİN, 2. SENE SONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

Yapılan basın toplantısı Rusya Devlet Başkanı’nın 2001’den beri düzenlediği 17. ve pandemi dönemine denk gelen 2. sene sonu basın toplantısı. Putin geçen sene yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle gazeteciler ile video-konferans yöntemiyle bir araya gelmişti, bu seneyse basın toplantısı yüz yüze gerçekleşiyor.

“FAİZİ ARTTIRMAZSAK TÜRKİYE’DEKİNE BENZER BİR HAL ALIRIZ”

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, gazetecilerin sorularını yanıtladığı toplantıda Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararına ilişkin açıklamalar yaptı. Putin, kendisine yöneltilen faiz kararı sorusuna Merkez Bankası’nın para-kredi politikasının sıkılaştırılması gerektiğine vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Merkez Bankası’nın nasıl çalışacağına karışmıyorum. Merkez Bankası’nı eleştirmek mümkün, fakat ben bunu yapmıyorum. İş dünyası ile iletişim içindeyim ve onların ne düşündüğünü de biliyorum. Ancak ben Merkez Bankası’nın çalışmasını olumlu değerlendiriyorum. Nitekim eğer Merkez Bankası para-kredi politikasını sıkılaştırmazsa, o zaman Rusya’daki durum Türkiye’dekine benzer bir hâl alabilir.”

“4,5 ORANINDA BÜYÜME BEKLİYORUZ”

Rusya ekonomisinde pandemi döneminde yüzde 3 oranında bir düşüş gördüklerini ama ekonominin kısa süre içinde toparlandığını söyleyen Putin, 2021 sonunda yüzde 4.5 oranında büyüme beklediklerini ekledi.

“REZERVLERİMİZ 625.5 MİLYAR DOLAR YÜKSELDİ”

Ülkesinin dış borcunun dünyadaki en düşük seviyeye inip yüzde 4’e gerilediğini, uluslararası rezervlerinin ise 595 milyar dolardan 625.5 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Putin, “Tüm bunlar ekonomimizin istikrarlı olduğunun işaretidir” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri