Ana SayfaTürkiyePutin Trump'ın Suriye'den çekilme kararıyla dalga geçti

Putin Trump’ın Suriye’den çekilme kararıyla dalga geçti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ardından Avrupa’nın en önemli ülkelerinden İngiltere ve Fransa bu duruma itiraz ederken İsrail’den gergin açıklamalar gelmişti. Trump’ın ‘çekiliyoruz’ kararına ne diyeceğim merakla beklenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise açıklamayı inandırıcı bulmadığını daha önce ABD’nin defalarca ‘Afganistan’dan’ çekiliyoruz dediğini ama hala orada olduklarını belirtti.

Rusya lideri Vladimir Putin, büyük yıl sonu basın toplantısı için Rus ve yabancı gazetecilerle bir araya geldi. 

Rus liderin ekonomiden iç siyasete, uluslararası meselelerden Rusya’daki sosyal sorunlara kadar çeşitli alanlarda değerlendirmeler yaptığı büyük basın toplantısı, hem Kremlin’in dış politika vizyonunun bir özetinin olması hem de ülke içindeki sorunlara çözüm aranması nedeniyle önemli.

Putin’in her yılın sonunda düzenlediği bu basın toplantısının ‘büyük’ olarak tanımlanmasının nedenlerinden biri, toplantının belirli bir bitiş zamanının olmaması. Zira basın toplantısının ne zaman biteceğine Rus lider kendisi karar veriyor.

Putin’in bu yıl 14. kez düzenlediği basın toplantılarının en uzunu 2008’de gerçekleşmişti. Bu basın toplantısı 4 saat 40 dakika sürmüştü. Putin’in geçen yılki basın toplantısıysa 3 saat 50 dakikanın ardından sonlanmıştı.

Putin: ABD’nin Suriye’den çekildiğine dair bir belirti yok

ABD’nin Suriye’den çekilme kararını değerlendiren Putin, “IŞİD’in Suriye’de yenildiği konusunda (ABD Başkanı Donald) Trump ile genel olarak aynı fikirdeyim. Fakat IŞİD militanlarının yeniden gruplanması riski hâlâ korunuyor. ABD askerlerinin Suriye’den çekileceği konusunuysa bilmiyorum. Biz henüz herhangi bir geri çekilme belirtisi görmüyoruz. ABD daha önce de defalarca Afganistan’dan çekileceğini söylemişti fakat hala oradalar” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz