Ana SayfaDünyaPutin: Türkiye'nin çıkarlarına saygılıyız

Putin: Türkiye’nin çıkarlarına saygılıyız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gazetecilerle bir araya geldiği ve artık gelenekselleşen toplantısında Türkiye de önemli gündem maddelerinden biriydi. Putin açık toplantıda Türkiye’nin çıkarlarına saygı gösteriyoruz. Türkiye’nin bağımsız dış politikası memnuniyet verici.” dedi.

Atatürk modern Türkiye’nin kurucusu

Rusya lideri Putin, Atatürk hakkında yöneltilen bir soru karşısında, “Atatürk, Rusya’nın dostuydu. Bu bizim için çok değerli” dedi.

“Atatürk, modern Türkiye’nin kurucusu” diye devam eden Rus lider, Türkiye ile şu anki ilişkilere dairse şunları söyledi:

Erdoğan’ın rolü çok büyük

“Türkiye NATO üyesi olmasına karşın, gördüğümüz kadarıyla bir yandan ittifakın üyesi olarak yükümlülüklerini yerine getiriyor, diğer yandan da dış bir politika izliyor. Buna çok değer veriyoruz. Zira bu, ilişkilerimizde öngörülebilirlik ve istikrar için gereken koşulları yaratıyor. Bu açıdan Türkiye’nin mevcut cumhurbaşkanının (Recep Tayyip Erdoğan) rolü elbette çok büyük. Sayın Erdoğan’ın liderliği altında bu eğilimin devam edeceğini umuyoruz.

Putin: Türkiye’nin çıkarlarına saygılıyız

Hem ekonomi hem de güvenlik alanlarında Rus-Türk ilişkilerinin nasıl geliştiğinden memnun olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ülkelerimizin çıkarları bazı alanlarda birbiriyle örtüşüyor olsa da Suriye krizinin çözümünde üzerinde uzlaştığımız kararlar bulmaya çalışıyoruz. Türkiye devletinin ve halkının bu alandaki (Suriye konusundaki) ulusal çıkarlarına saygı duyuyoruz. Ama görüyoruz ki Türk partnerlerimiz de ödün vermeye ve Suriye’deki durumun iyi yönde gelişmesi adına, terörle mücadele adına ve ilişkilerimizin güçlenmesi adına bizimle birlikte uzlaşı bulmaya hazır.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz