Ana SayfaTürkiyeRabia Naz için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı

Rabia Naz için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018 tarihinde şüpheli bir şekilden hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili mecliste bir araştırma komisyonu kurulmuştu.

Rabia Naz’ın ölümünün araştırılması daha önce defalarca AKP-MHP oylarıyla reddedilmiş; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldığı bir canlı yayın programında “Benim gücüm bu kadar” demişti.

Yoğun sosyal medya ve kamuoyu baskısı neticesinde bu dönem başında TBMM’de bir komisyon kuruldu. Rabia Naz Vatan’ın ölümünü araştıracak olan komisyon bugün ilk toplantısını yaptı.

Komisyon, ilk olarak olay yerinde inceleme yapılmasını kararlaştırdı. Ayrıca sosyal medyada ve sahada bu işin üzerine giden ve çok sayıda tehdit aldığı bilinen Metin Cihan ve olayla ilgili çok sayıda yazısı bulunan Cem Küçük’ün de dinlenmesine karar verildi.

Komisyonda söz alan HDP’li Filiz Kerestecioğlu, “Şüpheli çocuk ölümleri olabilir aile içinde olabilir başka yerlerde yapabilirler. Bu tarz davalarla cinayetlere rastlıyoruz ama komisyonun önemli amacı, güç sahibi kişilerin güçlerini kullanarak bu tarz çocuk ölümleri karartmasını üzerine gitmeliyiz.”

Komisyonun MHP’li üyesi Cemal Enginyurt ise düşüncelerini şu şekilde aktardı. “Bu konuda adli tıp raporunu doğru bulmuyorum. Bu konuda komisyon taktir ederse bir deney bir araştırma yapalım. Aynı yaşta çocuklarla bir canlandırma yaptıralım. Bir üniversiteyi eğitim kurumu spor kurumunu görevlendirelim. 11 yaşında 60 kilo çocuğun şekilde koşarak atlatalım. Eğer 4 metreyi geçerse intihar ettiğini kabul edelim.”

Enginyurt’un bu önerisine muhalefetten bazı üyeler de destek verdi ancak oylanmadığı için karar haline gelmedi.

Görüşmelerin ardından Komisyon Başkanı Aydoğdu, önce kurum temsilcilerinin dinlenmesini daha sonra da Aralık ayı başında Eynesil’e giderek tarafların dinlenmesini önerdi. Ancak Enginyurt ve CHP Giresun Milletvekili Nihat Tığlı, aralık ayında hava koşullarının kötü olduğu ve uçakların iniş çıkışlarının bile zor olacağını belirterek, ilk başta, hatta kasımın ilk haftasında gidilmesini önerdi.

Bu öneriler üzerine Kasım ayının ilk yarısında uygun olan bir günde komisyonun Eynesil’e giderek, olay yerinde inceleme yapması ve ayrıntıları daha sonra netleştirilmek üzere olayla ilgili bilgilerine başvurulması benimsendi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz