Ana SayfaTürkiyeRahim Er: Kazananlar bizi kavgaya tutuşturanlar oldu

Rahim Er: Kazananlar bizi kavgaya tutuşturanlar oldu

Türkiye yazarı Rahim Er, Şehit Yener Kırıkçı’nın Ankara Çubuk’taki cenaze namazından sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleşen saldırının birkaç ihtimalinin olduğuna ilişkin bir yazı kaleme aldı. 

Rahim Er, “Kazananı yok; birlikte kaybediyoruz” başlıklı yazısında Kemal Kılıçdaroğlu’nun cenazeye gelirken sözlü protestoya, namazdan sonra ise fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtti.  Şüphelilerin gözaltına alındığını, faillerden birinin ise Eskişehir’de yakalandığını ifade eden Er’e göre, Şüphesiz ki bunların konuşmasıyla hadise, daha çok aydınlanır. Er, olayda birkaç ihtimal üzerinde durulmasını gerektiğini belirterek, Derin CHP’nin işin içinde olabileceğini savundu. Er’e göre, iki asırdan bu yana hiçbirimiz, kavga-dövüşlerin kazananı olmadık. Tam aksine hep birlikte kaybettik. Kazanan, bizi kavgaya tutuşturanlar oldu. 

Rahim Er’in yazısının bir kısmı şu şekilde:

Şehidlerimizden sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın pazar günü memleketi Ankara Çubuk’ta kılınan cenaze namazı sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu müessif bir saldırıya uğradı. Hem saldırıyı kınıyor ve hem de Sn. Kılıçdaroğlu’na “geçmiş olsun” diyoruz.

Kemal Kılıçdaroğlu, cenazeye gelirken ilkin halkın sözlü protestolarına muhatap olmuş, namazdan sonraysa sözlü sataşmanın yanı sıra tekme ve yumruklara maruz kalmış.

Birkaç ihtimal üzerinde durmak mümkündür:

1- Olay tamamen kendiliğinden gelişmiştir, hiçbir dış etki yoktur. Saldırı, milliyetçi hislerin yüksek olduğu bir yerde yaşanmıştır. Daha önce de şehid vermiş bölge halkı, karşılarında birden seçimlerde HDP ile ittifak yapan ve seçimden sonra da bu parti ve idarecilerine teşekkür eden CHP’lilerden genel başkan Kılıçdaroğlu’nu görünce bunu PKK ile iş birliği şeklinde telakki etmiştir.

2- Kurt puslu havayı sever. Dış ajanlar, ortamı gererek bu sonucu doğurmuş olabilirler. İhtilaf hâlinde olduğumuz devletlerin Türkiye’de ajanları olduğuna en yakın misal BAE gibi bir kasaba devletin bomba uzmanı oldukları daha sonra anlaşılan iki casusunun yakalanmış olmasıdır.

İktidarın yeni çıkılan mahallî seçimde büyük şehirleri kaybetmesinin ardından dört şehid birden verilmesi ajanlar için malzeme olmuştur.

3- Derin CHP işin içinde olabilir. Bunlar, Kemal Kılıçdaroğlu’na “yeni CHP’ni de al git!” diye meydan okumuşlardır. Bütün dikkatler, YSK üzerindedir. Türkiye, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine kilitlenmiştir. Seçimler yenilenip de CHP kaybederse Ekrem İmamoğlu’nu genel başkanlığa hazırlayan o çevrenin tertibi bozulur. Bu yüzden, dikkatleri başka tarafa çekerek YSK’nın olağanüstü itirazının reddini temin etmeyi düşünmüş olabilirler.

Dikkat etmeli ki bu hadise, yenilerinin habercisi de olabilir. Terör çağında yaşıyoruz. Terörü körükleyenler, akla geldik-gelmedik her yolu sınayabilirler.

İki asırdan bu yana hiçbirimiz, kavga-dövüşlerin kazananı olmadık. Tam aksine hep birlikte kaybettik. Kazanan, bizi kavgaya tutuşturanlar oldu.

Haber: Öznur Demir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz