Ana SayfaTürkiyeRahmi Şenocak: Erzurum tarihi bir şehir, kentsel dönüşüm kolay değil

Rahmi Şenocak: Erzurum tarihi bir şehir, kentsel dönüşüm kolay değil

Erzurum Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Rahmi Şenocak Erzurum’un tarihi bir şehir olduğunu belirterek kentsel dönüşümün kolay olmadığını söyledi. Kentsel dönüşümün başlı başına basit bir iş olmadığını ifade eden Şenocak Erzurum’un çehresini değiştirirken tarihine zarar vermeme konusunda titiz çalıştıklarını belirtti.

“Kentsel dönüşüm insanlar mağdur olmadan yapılmalı” diyen Şenocak geç kalındığında vatandaşın mağdur olabileceğini ve bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü dile getirdi.

Hava kirliliği ile ilgilide çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Rahmi Şenocak, kentsel dönüşüm ve doğalgazın koordineli şekilde işleve başlamasının hava kirliliğini azaltacağını söyledi.

Erzurum’da çalışmaları devam eden kentsel dönüşüm projesiyle ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Rahmi Şenocak Bakanlığın başlattığı çalışmaları Büyükşehir Belediye ve Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü olarak devam ettirdiklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yakutiye Belediye başkanının büyük yol kat ettiğini vurgulayan Şenocak, ”Erzurum Tarihi bir Şehir Kentsel dönüşüm kolay değil. Bu bir hükümet politikası destek almadan yapılması zor bizde hızlı çalışmamışız” dedi. Kentsel dönüşümün vatandaşın mağdur olmadan yapılması gerektiğini belirten Şenocak geç kalındığında vatandaşın ciddi sıkıntılarla karşılaştığını söyledi. 

Ankara ile sürekli iletişim halinde olduklarını ifade eden Rahmi Şenocak şunları söyledi. Bu işler hep birlikte yapılacak işler. Koordine çalışmak çok önemli kentsel dönüşüm basit bir iş değil vatandaşın evini alıyorsun eski binalarını yıkıyorsun daha sonra kamulaştırıp alt yapısını ve üst yapısını yapıyorsun. Okulu camisi hepsi bunun içinde tüm bunları düşünerek yeni bir şehir kuruyorsun bu hafife alınacak bir sistem değil halk ikna olmalı bu tek taraflı bir iş değil karşılıklı uyum ve güvene dayanan temel vatandaşın mağdur olmaması lazım eğer bu iş hızlı bir şekilde yapılırsa vatandaş Memnun kalıyor ancak bu süreç ihale ile başlıyor işin ekonomik boyutu ’da var ecek-acak’larla iş yapmıyoruz. Vatandaşın beklentileri doğrultusunda kademe kademe kentsel dönüşümü icra etmeye çalışıyoruz”

Halkı bilinçlendirme adına devamlı toplantılar yaptıklarını kaydeden Şenocak “Genel müdürümüz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızla senkronize çalışarak sürekli halka bilgi veriyoruz ”diyerek Kamulaştırmanın 3. ve 8. Etaplar dâhilinde bitmeye yakın olduğunu ifade etti.

Şenocak ”Çevre ve şehircilik bakanımızda geçtiğimiz günlerde Erzurum’a geldi. Ona ’da sorunlarımızı anlattık yıkım iki günde halledilecek bir iş ancak biz kanunlar çerçevesinde gidiyoruz. Top şu anda bizde Erzurum’un çehresini değiştirecek durumdayız. Dağ Mahallesinde 97 hektarlık alanı 8 etapta bitirmeyi planlıyoruz. Burası bir şirkete devredildi. Müteahhit  beklemede çünkü kamulaştırılacak binalar var 3-8 etapta çalışmalar devam ediyor. Ev isteyene evini veriyoruz. Parasını isteyene parasını veriyoruz. Erzurum’un çehresini değiştirecek durumdayız.” şeklinde konuştu.

Öz eleştiride yapan İl Müdürü “Kendimize ne yaptım ne yapıyorum sorularını sormamız lazım bir geç kalkınmışlık var Büyükşehir Belediye Başkanımızda bu konuda haklı bizler çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizden sonra bu koltuklar gelecek olanlar daha da üzerine koyarak ilerleyecekler.” dedi.

“Kentsel Dönüşüm Ve Doğalgaz Hava Kirliliğini Bitirecek”

Hava kirliliğinin Erzurum için büyük sorun teşkil ettiğini ifade eden Şenocak “Göreve gelir gelmez Bakanımızın ve Genel Müdürümüzün girişimi ile temiz hava merkezi birimi kurduk. Yine geç kalacağımızı düşündük ama hemen Gez Camii karşısındaki binanın onarımını yaptık. Burası merkezimiz oldu. Bir takım sıkıntılarımız vardı ancak Üniversite bize Bilkent Lisesinin yanında bir bölge verdi. Akabinde Şehir merkezinde 4 yere bilgi alma yerleri kurduk” dedi.

Bu birimlerin kirli hava tespiti ölçümü yaptığını söyleyen Rahmi Şenocak “Bunlar baz-ölçüm istasyonları Erzurum’un her tarafındaki kirli havayı ölçüyoruz. Oluşturduğumuz bu merkeze 12 tane çevre İlde bağlanacak. Daha sonra bu veriler Ankara’ya ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Valilik Büyükşehir Belediye Halk sağlığı ve Çevre Şehircilik İl müdürlüğünün oluşturduğu ekiplerle bilgi aktarıldığını ifade eden Şenocak kalitesiz kömür ve yağ yakımının kirli havayı tetiklediğini belirtti ve ekledi: Özellikle sanayi bölgesinde yağ yakımı dolayısıyla birçok cezai işlem uyguladık hiç kimseyi af etmedik. Cezayı kestik.

Erzurum Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Rahmi Şenocak ”Kentsel dönüşüm ve doğalgazın koordineli şekilde kullanılmaya başlandığı an hava kirliliği büyük ölçüde azalacak. Çalışmalarımız bu paralelde devam ediyor ”dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz