Ana SayfaTürkiyeReformlar başladı: Pelikan'a 'kamu yararına dernek' statüsü

Reformlar başladı: Pelikan’a ‘kamu yararına dernek’ statüsü

Kamuoyunda Pelikan olarak anılan Bosphorus Global Derneğine 'kamu yararına dernek' statüsü verildi

Yayınladığı isimsiz bildirilerle bugüne kadar devlet içinde birçok operasyona kalkışan ve Pelikan adıyla bilinen grubun resmi yapılanması olan Bosphorus Global’e (Boğaziçi Küresel İlişkiler Derneği) kamu yararına dernek statüsü verildi.

Kamuoyunda ‘Pelikan grubu’ olarak bilinen oluşumla ilişkilendirilen ve istifa eden eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından desteklendiği ileri sürülen Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’ne ‘kamu yararına’ dernek statüsü verildi.

Kuzguncuk’taki bir yalıda faaliyetlerini sürdüren dernek, kararı sosyal medya hesabından kutladı:

“5. yılımıza ‘Kamu Yararına Dernek’ statüsü kazanarak girdik. Ülkemiz için çalışmaya ve Türkiye’ye hizmet etmeye devam edeceğiz

Kamu yararına dernek ne demek?

Eski sistemde Bakanlar Kurulu, yeni sistemde Cumhurbaşkanı kararı ile derneklere “kamu yararına dernek” statüsü verilebiliyor.

Bu statü sayesinde söz konusu dernekler, birçok vergiden muaf oluyor. Bir derneğin kamu yararına çalışan dernek sayılabilmesi için en az bir yıldan beri faaliyette bulunması ve faaliyetlerinin topluma yararlı sonuçlar verecek nitelikte olması şartı koşuluyor.

Dernekler Yönetmeliği’nin 49. maddesinin ‘c’ fıkrasına göre ise bu statüyü alabilmek için derneklerin “Amacı ve gerçekleştirdiği faaliyetlerin, üyelerinin dışında yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde toplumun ihtiyaç ve sorunlarına yönelik çözümler üretecek ve toplumsal gelişmeye katkı sağlayacak nitelikte olması” gerekiyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri