Ana SayfaTürkiyeRTÜK’te 5 milyon lira sır oldu

RTÜK’te 5 milyon lira sır oldu

Sayıştay raporlarına da giren RTÜK’ün limit dışı harcamalarının nereye gittiği sır olarak kaldı.

RTÜK’ün, Sayıştay raporlarında da geçen limit dışı harcamaları sır olarak kaldı. RTÜK’ün mal ve hizmet alımı bütçede belirtilen yüzde 10 limiti aşarken doğrudan temin yoluyla mal alımının” 5 milyon 239 bin TL’lik bedele ulaştı.Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bütçesinden “doğrudan temin” yöntemiyle gerçekleştirilen mal ve hizmet alımları, sır olarak kaldı.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Sayıştay’ın RTÜK hakkındaki tespitlerini sordu.

Sayıştay denetçilerinin hazırladığı 2019 Yılı Denetim Raporu’na göre, RTÜK’ün Kamu İhale Kanunu’na aykırı olarak doğrudan mal ve hizmet alımında yüzde 10’luk limiti aştığını anımsatan Beştaş, mal ve hizmet alımları için 20 milyon 412 bin 404 lira ödenek ayrıldığını, 2 milyon 539 milyon TL’den fazla olamayacak “doğrudan temin yoluyla mal alımının” 5 milyon 239 bin TL’lik bedele ulaştığına dikkati çekti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, HDP’li Beştaş’ın sorularını yasal süre olan 14 gün içerisinde yanıtlamadı. Önerge, Beştaş’a iade edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri