Ana SayfaTürkiyeSaadet Partisi'nden AK Parti'ye çok sert Mavi Marmara tepkisi: 20 milyon dolara...

Saadet Partisi’nden AK Parti’ye çok sert Mavi Marmara tepkisi: 20 milyon dolara anlaşma yapanlar Lozan’ı tartışmasın

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya 'Lozan' tartışmaları sürerken AK Parti'ye çok sert bir göndermede bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya ‘Lozan’ tartışmaları sürerken AK Parti’ye çok sert bir göndermede bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seçim Ve Hukuk İşleri Başkanı Bülent Kaya sosyal medya hesabı üzerinden ‘Lozan’ tartışmaları ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Kaya, paylaşımda Ak Parti’yi eleştirirken Mavi Marmara hatırlatması yaparak ‘Lozan’ı herkes tartışsın da 20 milyon dolar karşılığında Mavi Marmara için anlaşma yapanlar ile anlaşmayı savunanlar tartışmasın’ dedi.

Mavi Marmara olayının arka planı

19 Ağustos 2016 gecesi sabaha karşı TBMM’de bir yasa benimsendi. Yasa, 12 gün sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanıp yürürlüğe girdi. İsrail ile bir anlaşma yapılmış, bu ülkenin Mavi Marmara mağdurları için 20 milyon dolar tazminat ödemesi benimsenmişti.

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın imzasının bulunduğu tasarı 209 AKP Milletvekilinin oyu ile sabaha karşı 04.35’te benimsendi.  Anlaşma uyarınca 20 milyon dolar tazminatı kabul eden Türkiye, müebbet hapis ve 18 bin yıl hapis istemiyle yokluklarında yargılanan İsrailli yetkililerin davasını rafa kaldıracaktı. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri