Ana SayfaTürkiyeSabah'taki SETA'cı Burhanettin Duran Trump'tan yardım istiyor!

Sabah'taki SETA'cı Burhanettin Duran Trump'tan yardım istiyor!

İdlib’de oyun bozucu aktör rolünü sonuna kadar oynamakta kararlı olan Türkiye, bir taraftan Türk milliyetçiliğini diri tutmaya çalışırken diğer taraftan Rusya’yı dizginleyebilir mi? SETA’cı Burhanettin Duran’ın Sabah gazetesindeki yazısı bu soruyu net bir ‘hayır’la yanıtlıyor.

Rusya Esad ile el ele verip İdlib’i bütünüyle ele geçirmek için çırpınırken Türkiye artık bölgede sadece oyun bozucu bir aktör olarak var.

Sabah’ın SETA’cı kalemi Burhanettin Duran, İdlib’de yaşanan son krizleri değerlendirdikten sonra ABD’ye yardım çağrısında bulundu.

Rusya’nın sivilleri Türkiye sınırına yığmak pahasına İdlib’i ele geçirmekte kararlı olduğunu vurgulayan Burhanettin Duran, Ankara’nın yeni bir göç dalgasını engellemedeki kararlığına vurgu yaptı.

Suriye konusunda Ankara ile Moskova’nın ciddi bir fikir ayrılığı yaşardığını belirten Sabah yazarı, artan saldırılar karşısında Ankara’nın sabrının taşma notasına geldiğine değindi.

İşte Burhanettin Duran’ın ABD’den yardım istediği o satırlar…

Erdoğan bir süredir ABDBaşkanı Trump ve AlmanyaŞansölyesi Merkel ile İdlib’dekikrizin uluslararası boyutunukonuşuyor. Batı başkentlerinin anlaması gereken Moskova Şam ikilisinin sadece Türkiye sınırına yönelik bir göç dalgası tehdidi oluşturmadığı. Avrupa demokrasilerini de tehdit eden bir dalgayı zorluyorlar. Washington ve Brüksel’in harekete geçerek Moskova üzerinde baskı oluşturması lazım. Erdoğan-Putin diplomasisi sayesinde İdlib krizi bu zamana kadar artısıyla eksisiyle bir şekilde yönetildi. Gelinen noktada ateşkes işlemiyor. Esad rejimi sadece sahadaki askeri güçten anlıyor. İdlib’deki çatışma halinin başka bölgelere sıçrama ihtimali de var. Bu haliyle Astana süreci durdu, Cenevre sürecinin adı bile edilemez. Erdoğan’ın önerdiği gibi önce Astana sonra Cenevre sürecinin canlandırılması için ABD ve AB’nin devreye girmesi gerekir. Gerekirse İdlib’den sürülen siviller için askeri güç kullanımı seçenekler arasında olmalı. Erdoğan’ın, “sınırdan 30-40 km içeride” mülteciler için barınaklar yapma fikri bir tür güvenli bölge kurmak için başlangıç olabilir. Merkel elini çabuk tutmalı. İdlib’de Rusya’yı dengeleme yükünü sadece Ankara kaldıramaz. Denge çöktüğünde Avrupa da ciddi zarar görür.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri