Ana SayfaMagazinSadri Alışık neden öldü? Sadri Alışık kimdir

Sadri Alışık neden öldü? Sadri Alışık kimdir

Sadri Alışık neden öldü? Sadri Alışık kimdir? Usta oyuncu Sadri Alışık'ın bugün 96. doğum günü. Sadri Alışık'ı unutmayan Google oyuncunun doğum gününü kutladı. Sadri Alışık hakkında tüm merak edilenler haberimizde!

Sadri Alışık neden öldü? Sadri Alışık kimdir? Usta oyuncu Sadri Alışık’ın bugün 96. doğum günü. Sadri Alışık’ı unutmayan Google oyuncunun doğum gününü kutladı. Sadri Alışık hakkında tüm merak edilenler haberimizde!

Sadri Alışık neden öldü

Kerem Alışık’ın babası olan ve Türk sinemasının başarılı oyuncusu Sadri Alışık, birçok filme imza attı. 1925 yılında dünyaya gelen oyuncu 18 Mart 1995 tarihinde hayatını kaybetti. Sadri Alışık doğum gününde saygı, sevgi ve özlemle anılmaya devam ediyor. Google ise Türk sinemasının usta ismini unutmadı ve Doodle olarak kullanıcıların karşısına çıkardı.

Sadri Alışık kimdir?

Sadri Alışık, 5 Nisan 1925 tarihinde İstanbul Beykoz’da dünyaya geldi. Oyuncu Kerem Alışık’ın babası ve Çolpan İlhan’ın eşidir. Çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu ve okul piyeslerinde rol aldı. Beykoz Ortaokulu’ndan ve ardından İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Bir süre Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne devam etti. Sahneye 1939’da Eminönü Halkevi’nde amatör olarak çıkan Alışık, 1943’te Raşit Rıza Tiyatrosu’nda profesyonel oldu. Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Oraloğlu gibi topluluklarda pek çok oyunda boy gösterdi.

1944 yılında Faruk Kenç’in yönettiği Günahsızlar adlı film ile sinema sektörüne giriş yapan Sadri Alışık, sinemada, 1961-62’deki, Nejat Saydam’in yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte yer aldığı Küçük Hanımefendi serisi, 1964’ten başlayarak canlandırdığı Turist Ömer ve Ofsayt Osman tipleriyle ile dikkat çekti. Yaşamı boyunca 200’ü aşkın filmde rol aldı. Afacan Küçük Serseri’deki rolüyle 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Yengeç Sepeti filmindeki rolüyle de Mehmet Aslantuğ’yla beraber 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Sadri Alışık, bir dönem 45’lik plaklar doldurmuş ve gazinolarda çalışmış, ağırlıklı olarak İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlamış ve yağlı boya ve kara kalem tablolara da imza atmıştır.

SADRİ ALIŞIK NEDEN ÖLDÜ? 

Sadri Alışık, karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle tedavi görmüştü. 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul’da 69 yaşında yaşamını yitirdi. Ardından naaşı ise Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri