Ana SayfaTürkiyeSağlık Bakanı Koca'dan lebaleb kongrelere ilişkin açıklama: Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye...

Sağlık Bakanı Koca’dan lebaleb kongrelere ilişkin açıklama: Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydası yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının seyriyle ilgili çarpıcı detaylar paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tepki toplayan AK Parti kongreleri hakkında da konuştu, “Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydası yok” yorumunda bulundu.

Koca, mutasyonlu virüse ilişkinde de değerlendirmelerde bulundu. Fahrettin Koca, virüsün seyrine ilişkin olarak “Türkiye’de mutasyonlu virüsün neredeyse tüm illere yayıldığı ve yüzde 75’lere varan bir orana ulaştığını belirten Sağlık Bakanı Koca “Bu dönemde bizim kapalı, kalabalık ortamlardan ve özellikle yakın temastan uzak durmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Tepki toplayan AK Parti kongreleri hakkında konuşan Koca, şunları kaydetti: “Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydasının olmadığı kanaatindeyim. Bugüne kadar Bilim Kurulu üyelerimiz dahil olmak üzere kapalı ortamlarda virüsün bulaştığını biliyoruz. Bu bilgilendirme de bir değişiklik söz konusu değil, dolayısıyla herkesin bu mücadelede üzerine düşen sorumluluğun gereğini yapması gerektiği kanaatindeyim. O görüntülerden ayrıcalık hikayesi çıkarılmamalı.”

Koca’nın açıklamaları şöyle: 

“Mutasyon her geçen gün artıyor. Mutasyonun Türkiye’deki oranı şu anda yüzde 75’lere ulaştı. Mutant giderek arttığı için, ağırlıklı İngiliz varyantı olduğu için ve bulaştırıcılığı da fazla olduğu için bu dönemde bizim kapalı, kalabalık ortamlardan ve özellikle yakın temastan uzak durmamız gerekiyor.

Biontec-Pfizer aşısı muhtemelen önümüzdeki birkaç gün sonra başlayacak. Lojistikle ilgili hazırlıklar tamamlandı. Biontec-Pfizer aşısının şu an Türkiye’ye geldiği doz miktarı 2,8 milyon oldu. Bir hafta 10 gün içinde de 4,5 milyona tamamlanmış olacak.

Aşı sırası gelen, ‘Ben Biontec aşısı olmak istemiyorum.’ dediğinde, bir başka, Sinovac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak.

Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek.

Nazal aşı; başından beri takip ettiğimiz, Bakanlık olarak 2020 Mart ayında desteklemek üzere yazı yazdığımız bir aşı. Nazal aşını hem preklinik hem klinik safhasını bakanlık olarak TÜSEB üzerinden destekliyoruz ve desteklemeye devam ediyoruz.  Mukozal immüniteyi sağlayan ve girişi önlediği için bulaşıcılığı da önleyen bir aşı olarak biliyoruz. Hayvan çalışmaları bitti. Araştırma için GMP şartlarında üretim hazırlıkları yapıldı. Zannediyorum 2-3 hafta içinde araştırma için üretim, GMP şartlarında bittiğinde gönüllülere de hızla Ankara Şehir Hastanemizde Faz-1 çalışmasını başlatmış olacağız.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri