Ana SayfaTürkiyeSahi AK Parti neden Davutoğlu’nu eleştiren bir açıklama yapmadı?

Sahi AK Parti neden Davutoğlu’nu eleştiren bir açıklama yapmadı?

Sahi AK Parti neden Davutoğlu’nu eleştiren bir açıklama hala yapmadı? Bunun nedeni manifestonun AK Partililere yeniden kurucu değerlerine dönebilme umudu vermesi mi?

31 Mart yerel seçimlerinin ardından manifesto olarak nitelenebilecek bir değerlendirme metni yayınlayan Ahmet Davutoğlu’nun eleştirilerinin tam kalbinde AK Parti’nin kuruluş değerlerine dönmesi çağrısı vardı. Her iyi metin gibi aslen Ahmet Davutoğlu’nun manifestosu da iki fikirliydi. Bu fikirlerden biri bir çağrı diğeriyse bir uyarı. Çağrı AK Parti’nin kurucu değerlerine, kuruluş felsefesine dönmesini salık veriyordu. 

Uyarı ise Cemil Barlas, Fuat Uğur, Haşmet Babaoğlu, Cem Küçük, Hilal Kaplan, Süheyb Öğüt gibi Pelikancı yapının sembol isimlerinin geriye çekilmesi fikri üzerine kuruluydu. Kendini parti kurullarının üzerinde gören, partiyi yönetmeye çalışan ve partinin seçilmiş kişilerini hiçe sayan dahası onları devre dışı bırakmak isteyen ve özünde AK Parti’nin kurumsal yapısını tahrip eden Pelikancıcıların verdiği zararın röntgeniydi. Erdoğan sonrası dönem için doğrudan rakip gördükleri kişileri iftiralarla yıpratma girişimlerinin yarattığı tahribatın eleştirisiydi. Bir ‘toplumsal itibarları yok etme’ timi olarak görevlendirilmiş bu Pelikancı yapı artık durdurulmalıydı.

İşte Ahmet Davutoğlu’nun manifestosunun kalbinde yatan temel iki fikir buydu. Bir çağrı ve bir uyarı.

Ahmet Davutoğlu’nun yazdıklarına Pelikancılar dışında ateş püsküren, itibar suikastlerine girişmeye kalkışan kimse olmadı AK Parti’de. Demek ki AK Parti için Davutoğlu’nun öneri ve uyarısı alındı, okundu ve değerlendirildi.

Taha Ün, Pelikancıların aksine AK Parti’nin, Ahmet Davutoğlu’nun manifestosuna rahatsızlığını dile getirmemiş olmasını şu sözlerle yorumladı: AK Parti içinde hala iyi niyetli öneri ve eleştirilerin esasen partiyi güçlendirdiğini ve tahkim ettiğini bilen bir akıl mevcut.

Bu nedenle “Kaçıyorum” deyip ‘alan’ı terk eden Aydın Ünal gibileri için Davutoğlu’nun manifestosunu okuma ve anlamlandırma süreci hala devam etmeli.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz